REKLAMA

Polski Bon Turystyczny będzie stały? Wicepremier Gowin zabrał głos

2021-07-16 13:25, akt.2021-07-16 14:18
publikacja
2021-07-16 13:25
aktualizacja
2021-07-16 14:18
Polski Bon Turystyczny będzie stały? Wicepremier Gowin zabrał głos
Polski Bon Turystyczny będzie stały? Wicepremier Gowin zabrał głos
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Na Bon Turystyczny zostało przeznaczonych z budżetu państwa 4 mld zł. Bon obejmuje 7 mln dzieci, a połowa z nich, czyli 3,5 mln już z bonu skorzystała – powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej w Gródku nad Dunajcem wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin.

Gowin wyjaśnił, że chce, aby działanie Polskiego Bonu Turystycznego (PBT) było stałe. „Będziemy rozmawiali, w jaki sposób Bon Turystyczny doskonalić i w jaki sposób nadać mu charakter trwały” – powiedział wicepremier.

PBT został wprowadzony dokładnie rok temu. Gowin przekonywał, że jest to bardzo ważny instrument wsparcia dla turystyki krajowej.

„Po roku funkcjonowania bonu turystycznego możemy powiedzieć, że był to pomysł znakomity. Pozwolił on przetrwać, a w wielu przypadkach nawet rozwinąć się polskim firmom turystycznym nastawionym na turystykę krajową. Bon ma też bardzo duże znaczenie społeczne. Dzięki niemu wiele dzieci z rodzin mniej zamożnych może skorzystać, czasami po raz pierwszy, z wypoczynku wakacyjnego w dobrych warunkach” – poinformował Gowin.

„Bon Turystyczny to projekt przełomowy i wyjątkowy na skalę europejską” - przekonywał wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy.

„Projekt ten pokazał, że można połączyć ważne elementy polityki społecznej, wsparcia polskich rodzin, dodatkowego wsparcia dla dzieci niepełnosprawnych z ważnymi elementami polityki gospodarczej” – powiedział Gut-Mostowy. Wyraził nadzieję, że ten projekt na stałe zagości na rynku krajowym.

Wiceminister przekonywał także, że PBT ma doskonały wpływ na finanse samorządów, bo w niektórych miejscowościach turystycznych nastąpił wzrost w rejestrze bazy noclegowej nawet do 50 proc.

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szlachta zaznaczył, że PBT ma dwie przenikające się strony: socjalną wspierającą społeczeństwo i część gospodarczą.

„To dzięki realizacji bonów już jeden miliard zł trafił do polskich przedsiębiorców z branży turystycznej. Jedną z ważniejszych funkcji Bonu Turystycznego będzie integracja dzieci, kiedy wrócą do szkół, ponieważ bon umożliwi im wyjazdy na wycieczki szkolne” – przekonywał Szlachta.

Przewodniczący Rady Ekspertów Dawid Lasek pogratulował rządzącym za to rozwiązanie i zwrócił uwagę, że w innych krajach europejskich również z powodzeniem funkcjonuje bon turystyczny.

„To bardzo dobry mechanizm. My jako Rada Ekspertów jesteśmy usatysfakcjonowani, że Bon funkcjonuje. To nie ginie w morzu socjalnej pomocy, bo jest to rzeczywisty impuls rozwojowy dla krajowej turystyki, który pomaga tworzyć Polskę jako destynację turystyczną o znaczeniu krajowym i międzynarodowym” – mówił Lasek.

Przewodniczący rady Polskiej Organizacji Turystycznej Ireneusz Węgłowski znaczył, że PBT wspiera popyt na trudnym rynku i w trudnych czasach. Dodał, że z branży hotelarskiej w ubiegłym roku odpłynęło blisko 100 tys. pracowników, stąd tak ważne i istotne jest znaczenie Bonu, który pomaga zatrzymywać miejsca pracy. (PAP)

autor: Szymon Bafia

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Bon turystyczny – 500 zł na wakacje

Komentarze (9)

dodaj komentarz
arturnow
Zjednoczona Prawica to ludzie wychowani w PRL, którzy tylko w PRL potrafią się odnaleźć. Ludzie muszą być zależni od centralnej władzy, stąd bon tu, bon tam, bon na profilaktykę 40+. Upodlenie ludzi, traktowanie jak dzieci. Bez własności nie ma wolności..
grzegorzkubik
Mógłby być taki bon na atrakcje kulturalne typu muzea, centra nauki, galerie sztuki i podobne. To by ludzi skłoniło do edukacji i zapoznania się z polską kulturą.
salad77
jeszcze należy się talon na k..wę i balon
300_pala odpowiada salad77
I wizytę na Jasnej Gorze
antek10
Panie Gowin kiedy bon na BURYCH OSŁÓW co tyrają na ten system rozdawnictwa?
vonmisses
Już jest program dla takich "diagnostyka 40+" :)
Można sobie iść do lekarza na NFZ bez długiej kolejki i się zdiagnozować... Na leczenie czasu człowiek nie będzie miał i tyrać dalej bez przerw i sanatoriów będzie, ale przynajmniej wiedząc z jakimi chorobami na karku...
betelgeza2020 odpowiada vonmisses
Ten program polega wyłącznie na podstawowych badaniach laboratoryjnych plus pomiar ciśnienia tętniczego i wyliczenie BMI. Wszystko możesz zrobić sam, badania beda kosztować max ze stówę. Do lekarza, który zinterpretuje wyniki jak jak najbardziej postoisz-tak jak zwykle. Nie mówiąc o specjalistach, jesli będą potrzebni.Ten program polega wyłącznie na podstawowych badaniach laboratoryjnych plus pomiar ciśnienia tętniczego i wyliczenie BMI. Wszystko możesz zrobić sam, badania beda kosztować max ze stówę. Do lekarza, który zinterpretuje wyniki jak jak najbardziej postoisz-tak jak zwykle. Nie mówiąc o specjalistach, jesli będą potrzebni.
Ten program to są zwykłe jaja z ludzi.
globus_polski
Ten bon w założeniu miał wspierać regiony turystyczne.
Dlaczego więc nie można nim zapłacić za wyżywienie w tych regionach?
Pojechałem w góry z przyczepą i chciałem zamówić sobie posiłki w pobliskim ośrodku.
Bonu nie przyjęli
salad77
A ja pracuję jak ..., nie mam dzieci i nic mi się nigdy nie należy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki