Polska wyemitowała obligacje denominowane w juanie

Polska dokonała pierwszej w historii emisji obligacji skarbowych denominowanych w juanie, pożyczając trzy miliardy juanów, czyli równowartość ok. 1,7 mld złotych. Polska jest pierwszym krajem z Europy i drugim na świecie, który zadebiutował na chińskim rynku długu.

Polska wyemitowała obligacje nominowane w juanach
Polska wyemitowała obligacje nominowane w juanach (fot. Xu Chang / FORUM)

„Ministerstwo Finansów informuje, że w dniu dzisiejszym dokonana została wycena 3-letnich obligacji Skarbu Państwa nominowanych w juanach chińskich, tzw. pand, o wartości nominalnej 3 mld juanów i terminie zapadalności 26 sierpnia 2019 r. Rentowność obligacji wyniosła 3,4% w skali roku. Transakcja zostanie rozliczona 26 sierpnia br.” – poinformowało w czwartek Ministerstwo Finansów.

Rentowność polskiego długu uplasowała się blisko środka przedziału oczekiwań (3,20-3,70%). Współorganizatorem emisji pierwszych polskich „pand” – tak nazywa się obligacje skarbowe krajów trzecich denominowane w chińskiej walucie – był bank HSBC.

„Emisja ta umożliwia Polsce dywersyfikację źródeł finansowania, a chińskim inwestorom daje możliwość dywersyfikacji portfela inwestycji. Świadczy o rosnącym znaczeniu chińskiego juana w roli globalnej waluty inwestycyjnej” – powiedział Ulrik Ross, Dyrektor Zarządzający ds. Sektora Publicznego, Rynku Papierów Dłużnych i Zrównoważonego Finansowania w Pionie Bankowości Globalnej i Rynków w HSBC Bank plc.

„Emisja spotkała się z ogromnym zainteresowaniem inwestorów, popyt przekroczył dwukrotnie kwotę wyemitowanych obligacji. Obligacje uplasowano wśród chińskich inwestorów instytucjonalnych. W gronie nabywców znaleźli się głównie inwestorzy, z którymi przedstawiciele Ministerstwa spotkali się podczas roadshow w maju br.” – dodaje resort finansów.

Wraz z emisją MF zawarło transakcję swapową, w której dokonano wymiany pozyskanych środków na euro oraz zabezpieczono przyszłe przepływy związane z obsługą i wykupem obligacji. W rezultacie ostateczna rentowność emisji po przeswapowaniu na euro ukształtowała się na ujemnym poziomie -0,173% w skali roku – informuje Ministerstwo Finansów.

Do tematu chińskiej emisji podczas konferencji prasowej dotyczącej prezentacji budżetu odniósł się minister finansów Paweł Szałamacha. - Zrobiliśmy to, ponieważ po pierwsze, wychodzimy na rynki walutowe innych krajów. Współpracujemy z Chinami i rozwijamy kierunek powrotu Polski do Azji. Po drugie, dywersyfikujemy w ten sposób miejsca emisji długu. Po trzecie, natychmiastowa konwersja powoduje, że cena tego długu jest niska - stwierdził minister.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 ~KC--PIS

deficyt ha ha ha DZIECIOROBY I KASTY UPRZYWILEJOWANE muszą MIEĆ . KRUS dopłata 17 miliardów , resorty mundurowe 22 miliardy dopłat do emerytów , sędziowie i prokuratorzy prawie 2 miliardziki , 500+ ponad 24 miliardy .To już ponad 60 MILIARDÓW . Ci nie PŁACĄ nic a biorą wory .

! Odpowiedz
1 10 ~John

Ujemne oprocentowanie? Kto udzielił swapow? Na co się za ten swap zgodziliśmy?

! Odpowiedz
10 2 ~Asd

Ameryka jest zadłużoną 100 razy więcej i co z tego? Pokażcie kraje które nie są a które są madralinscy

! Odpowiedz
2 2 ~plutarch

Kogoś tu ostro suty trą.

! Odpowiedz
6 13 ~Li

Nie ma to jak w tym roku deficyt 60mld PLN
( połowa z tego jest potrzebna na socjal czyli 500+ :)
Jakim cudem Polska co roku jest na minusie?
Odp: życie ponad stan.
Zapłacą za to nasze dzieci i wnuki !
Obudź się Polsko !

! Odpowiedz
1 8 ~jankowalski

Jeszcze Ty za to zapłacisz )

! Odpowiedz
13 7 ~Adam_N

"Kierunek powrotu Polski do Azji". I już jasne, w jakie wzorce jest zapatrzony ten rząd.

! Odpowiedz
8 16 ~aa

Jakież p... a to ci dopiero sukces. No to chińczyk mają nas w garści. Wiem nawet na co pójdzie ta kasa, na 500+

! Odpowiedz
26 18 ~500_Plus_Super

Mam nadzieję, że nie na ośmiorniczki i policzki cielęce u Sowy, gdzie Sienkiewicz z Belką ustawiali wynik przyszłych wyborów (Belka obiecywał dodruk gotówki coby PIS nie wygrał - tym powinien zająć się "Trybunał" nie ten Rzeplińskiego tylko Trybunał Stanu). Na szczęście oszukańcy przegrali. Teraz pieniądze pójdą na rozwój kraju (podobnie jak w przedsiębiorstwie żeby się rozwijać trzeba umiejętnie i odpowiedzialnie zdobywać kapitał).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 13 ~haha odpowiada ~500_Plus_Super

a wy PISnieci wygraliście na swoje nieszczęście niedługo "wasi" wyborcy zajmą się "troskliwie" wami jak nie bedziecie dawać,dawać,dawać........

! Odpowiedz
CNY 0,02% 0,5657
2019-02-18
USD/PLN 0,12% 3,8309
2019-02-19 03:37:00
EUR/PLN 0,01% 4,3292
2019-02-19 03:36:00
EUR/USD -0,08% 1,1301
2019-02-19 03:37:00
CHF/PLN 0,05% 3,8115
2019-02-19 03:36:00

Kupuj walutę taniej -

Porównywarka kantorów internetowych
We care about safety
We care about safety
Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Sprawdź najlepszy kurs
We care about safety
We care about safety

Znajdź profil