REKLAMA

Polska opowiada się za uelastycznieniem stawek VAT w Unii Europejskiej

2021-06-18 16:58
publikacja
2021-06-18 16:58
Polska opowiada się za uelastycznieniem stawek VAT w Unii Europejskiej
Polska opowiada się za uelastycznieniem stawek VAT w Unii Europejskiej
fot. Andrey_Popov / / Shutterstock

Polska opowiada się za wprowadzeniem nowych regulacji, które uelastyczniłyby stawki VAT stosowane w Unii Europejskiej. Obecnie z obniżonych i zerowych stawek na niektóre produkty mogą korzystać w większości kraje "starej" UE. Polska chce, by wszystkie kraje miały taką możliwość.

Ten temat pojawił się podczas posiedzenia Rady UE do Spraw Gospodarczych i Finansowych w Luksemburgu. Podstawą do dyskusji był projekt kompromisu w sprawie nowych regulacji autorstwa prezydencji portugalskiej w Radzie UE, który zdaniem Polski jest wyważony.

Obecnie kilka państw członkowskich "starej" UE ma przywilej kształtowania swojej polityki w zakresie stawek VAT w szerszym zakresie niż inne kraje UE.

Jak dowiedziała się PAP, władze polskie argumentują, że trudno wytłumaczyć obywatelom, dlaczego w Polsce nie można stosować obniżonej stawki na odzież dziecięcą czy zerowej stawki na książki i kolejowy transport pasażerski, podczas gdy niektóre inne państwa członkowskie mają takie prawo.

Dlatego rząd w Warszawie uważa, że obecny system stawek VAT jest przestarzały i należy go zaktualizować, aby stworzyć równe warunki działania i zapewnić państwom członkowskim równą elastyczność w stosowaniu obniżonych stawek VAT.

„Równy dostęp do obniżonych stawek VAT umożliwiłby Polsce np. stosowanie obniżonych stawek VAT na produkty dziecięce, w szczególności odzież i obuwie dziecięce. Polski rząd podkreślał, że od wielu lat opowiadał się za takim rozwiązaniem, ale regulacje unijne to uniemożliwiają” – powiedział PAP Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Jak dowiedziała się PAP, Polska przekonywała w Luksemburgu, że szybkie porozumienie polityczne w sprawie uelastycznienia stawek VAT dałoby pozytywny sygnał obywatelom i przedsiębiorstwom UE oraz pomogłoby im wyjść z kryzysu wywołanego pandemią Covid-19. Sprzyjałoby również inwestycjom ekologicznym i proekologicznym, ułatwiając bardziej ukierunkowane stosowanie stawek VAT.

Propozycja prezydencji portugalskiej zakłada możliwość stosowania stawek zerowych VAT i obniżonych dla wszystkich 27 państw członkowskich, co umożliwiłoby wszystkim państwom członkowskim wspieranie sektorów ważnych społecznie, takich jak zdrowie, transport pasażerski i rynek książek.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki