REKLAMA

Polska kupi okręty podwodne za 8 mld zł

2015-01-18 07:09
publikacja
2015-01-18 07:09
Polska kupi okręty podwodne za 8 mld zł
Polska kupi okręty podwodne za 8 mld zł
fot. JERZY DUDEK/FORUM / / FORUM

Resort obrony kupi okręty podwodne razem z pociskami manewrującymi. Jesienią ubiegłego roku MON miał inne plany: najpierw postępowanie na okręty, potem na rakiety. Wiceminister obrony Czesław Mroczek poinformował, że po analizach zdecydowano się jednak połączyć oba przetargi.

Do wyposażenia wojska dołączą nowe okręty z pociskami (EastNews)

Po rozeznaniu na rynku i rozmowach z potencjalnymi dostawcami rakiet kierownictwo ministerstwa doszło do wniosku, że można okręty kupić jednocześnie z rakietami manewrującymi. Umowę na dostawę rakiet podpisaliśmy w grudniu ubiegłego roku.

Połączenie obu postępowań oznacza, że przetarg na zakup okrętów i rakiet ruszy z kilkumiesięcznym opóźnieniem. Wiceszef MON Czesław Mroczek zapewnia jednak, że nie wpłynie to znacząco na finalne porozumienie. Pierwotnie postępowanie planowano rozpisać jeszcze w styczniu. Po zmianach przetarg może ruszyć prawdopodobnie w sierpniu.

Resort obrony chce kupić trzy okręty podwodne. Pociski manewrujące, w które będą wyposażone, to broń wysokiej klasy. Mają razić cel oddalony nawet o tysiąc kilometrów, z precyzją do 3 - 5 metrów. Na zakup tak nowoczesnego uzbrojenia resort przeznaczy prawie 8 miliardów złotych.

Obecnie marynarka wojenna dysponuje czterema okrętami podwodnymi typu Kobben, które zostały zwodowane jeszcze w latach 60-tych. Pod polską banderą pływają od dekady.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Agnieszka Drążkiewicz/K.P.


Źródło:IAR
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (106)

dodaj komentarz
~Rafał
Przez 25 lat nasza armia poadała w ruinę..w szczególnie marynarka wojenna. Okręt podwody to akurat najbardziej potrzebny okret na Bałtyk - jak wyjdzie w morze nie wiadomo gdzie jest i co zaatakuje . Sam fakt że jest powoduje że nie można wyprowadzić np desantu na plaże w Polsce - ponieważ taki okret może zdziesiątkować całą Rosyjską Przez 25 lat nasza armia poadała w ruinę..w szczególnie marynarka wojenna. Okręt podwody to akurat najbardziej potrzebny okret na Bałtyk - jak wyjdzie w morze nie wiadomo gdzie jest i co zaatakuje . Sam fakt że jest powoduje że nie można wyprowadzić np desantu na plaże w Polsce - ponieważ taki okret może zdziesiątkować całą Rosyjską flotę jedyną salwą. To bardzo dobra broń. Odpowiednio użyta powoduje że Rosja nie może swobodnie działać na Bałtyku i o to chodzi... Dodatkowo rakiety typu cruse mogą uderzyć na lotniska w obwodzie Kalingradzkim powodując że cały atak się załamie. Od roku Polska armia zaczyna myśleć faktycznie o bezpieczeństwie... A teraz do malkontentów - pomyślcie gdzie zatrzymali by się sepratyści na Ukrainie gdyby nie ich marna ale zawsze Armia. Odessa, Charków...wszędzie tam byla by już Rosja...
~ihor
Ciekawe, czy zwykły Ukrainiec woli byc gnębiony przez Ukraińca, Rosjanina, Polaka czy Żyda? Czy Ukrainiec che ginąć za Bandrę, Juszczenkę, Timoszenke, ...
~zuk90 odpowiada ~ihor
Ukrainiec chce ginąć za to by móc wreszcie godnie żyć w normalnym europejskim kraju a nie w urzędniczej kleptokracji sterowanej przez Moskwę. Majdan nie był za Banderę, Juszczenke ani Timoszenke (widać ile dostała głosów) tylko przeciw ówczesnym nieudolnym i złodziejskim władzom.
~rambo
Oficerowie ze służb potrzebują więcej złotówek bo frank zdrożał
~mmmm
Mundurowi to darmozjady robactwo które żeruje na społeczeństwie i czeka na rentę po 15 latach walenia w ch...a..
~swiadomy
Wydatki na zbrojenia zawsze są dobre zrozumcie to ciemnoto.
~pytek
Po co nam okręty podwodne? Na Bałtyk? Na Madagaskar? Grecję utopiły zakupy niemieckich okrętów podwodnych. Teraz POLSKA. pójdzie na dno.
~srjerkj
człowieku, te okręty nie są potrzebne nam tylko naszym mocodawcom z zachodu, po to by za nasze pieniądze zbudować ich pierwszą linię obrony
~ja odpowiada ~srjerkj
Czyli jednak realny jest atak ze wschodu? Dobrze zrozumiałem?
~ygrecki
Panie Siemoniak jesteś pan i koledzy zwykłymi bandytami okradającymi ten kraj. W razie powołania do woja mam nadzieję, że nikt nie pójdzie. Nikt, kto ma choć trochę oleju w głowie.

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki