REKLAMA

Polska – kraj taniej Coca-Coli i drogiego iPhone’a

2018-05-30 16:02
publikacja
2018-05-30 16:02
fot. REUTERS/Mike Blake / FORUM

Polska – kraj z jedną z najwyższych cen za iPhone’a, jakością życia nieco powyżej średniej, w ogonie państw ze względu na wysokość miesięcznych zarobków oraz wysokimi kosztami mieszkań na wynajem. Deutsche Bank przedstawił raport „Mapping the World's Prices”, w którym porównuje wydatki i przychody obywateli 47 miast na świecie.

Jakość życia w Warszawie

Według ośmiu zmiennych Deutsche Bank określił wskaźnik jakości życia w 47 miastach na świecie. Wskaźnik składał się z oceny następujących zmiennych: siła nabywcza, bezpieczeństwo, opieka zdrowotna, koszty utrzymania, ceny mieszkań, czas dojazdów do pracy, poziom zanieczyszczeń.

Biorąc pod uwagę wspomniane czynniki, Warszawa uplasowała się na 23. pozycji. Na pierwszym miejscu znalazł się Wellington, na drugim Edynburg, a na trzecim – Wiedeń. Tuż za stolicą Polski pojawiły się takie miasta jak: Bruksela, Johannesburg, Oslo, Tokio czy Nowy Jork. Ostatnie miejsca należą do Dżakarty, Bombaju, Kuala Lumpur i Manili.

Wynagrodzenie

Na najwyższe płace mogą liczyć mieszkańcy Zurichu oraz czterech miast Stanów Zjednoczonych. W Szwajcarii średnie wynagrodzenie w 2017 roku, z pominięciem podatków, wyniosło 5876 dolarów, natomiast w San Francisco 4871 dol., Bostonie - 4322 dol., a w Nowym Jorku - 4304 dolary. Warszawa w tym zestawieniu zajęła 36. miejsce ze średnio 975 dolarami miesięcznie. Mniej niż w stolicy Polski pracownicy otrzymują w Lizbonie, Bombaju, Atenach czy Rio de Janerio i Dżakarcie.

Koszty wynajmu dwupokojowego mieszkania

Najdroższe dwupokojowe mieszkanie można wynająć według rankingu w San Francisco za 3449 dol. W Hong Kongu cena ta to 3237 dolarów, w Nowym Jorku – 2909 dolarów, a w Londynie – 2617 dolarów. Warszawa znalazła się na 32. pozycji ze stawką 864 dolarów. Najtańsze mieszkania do wynajęcia były w Atenach (514 dol.), Nowych Delhi (470 dol.), Kuala Lumpur (428 dol.) oraz w Bangaluru (296 dol.).

Dochód rozporządzalny

W rankingu znalazła się również tabela pokazująca wysokość dochodu rozporządzalnego przy odliczeniu kosztów wynajmu oraz przyjęciu, że sytuacja dotyczy dwóch osób pracujących i dzielących się wydatkami.

Najwyższy dochód rozporządzalny był w Zurychu - 4616 dol. W 2017 roku, w Bostonie wynosił on 3210 dol., w San Francisco - 3093 dol., w Chicago – 2902 dolarów. Stolica Polski uplasowała się na końcu listy, na 37. pozycji. Według wspomnianej metodologii w Warszawie dochód rozporządzalny wynosi 543 dolary. Znacznie Gorzej jest w Dżakarcie (258 dol.) czy Rio de Janeiro (212 dol.).

Cena iPhone’a 7 oraz dwóch litrów Coca-Coli

Jeśli chodzi o cenę, jaką konsument musi zapłacić za nowy model iPhone’a 7, to w Polsce wynosi ona 1005 dolarów i jest jedną z najwyższych na świecie. Więcej muszą zapłacić jedynie Turcy (1200 dol.), Brazylijczycy (1115 dol.), Rosjanie (1086 dol.) i Grecy (1028).

Najtaniej produkt od Apple można dostać w Stanach Zjednoczonych (815 dol. ), Japonii (815 dol.) oraz w Hong Kongu (821 dol.).

Co ciekawe, Polska jest jednym z państw z najniższą ceną za dwulitrową butelkę Coca-Coli (1,39 dol.). Znacznie drożej jest np. w Oslo (3,95 dol.), Kopenhadze (3,13 dol.) czy Helsinkach – 3,05 dol. Najtaniej, bo 0,95 dol. za butelkę jest w Kuala Lumpur.

Nowy volkswagen golf (lub podobny)

Jeśli chodzi o cenę za nowego samochodu typu volkswagen golf, to  w Warszawie dostaniemy go taniej niż w większości państw świata. Polska, ze względu na wspomniane kryterium, zajęła 39. miejsce z ceną 20 587 dol., taniej jest w Czechach - 20 403 dol., Niemczech - 19 622 dol. czy w Meksyku - 13 847 dol.

Najwięcej za auta w tym segmencie zapłacimy w stolicy Singapuru (90 486 dol.), Kopenhadze –  48 064 dol. oraz w Oslo – 36 431 dol.

WSZ

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (20)

dodaj komentarz
highfive
No to ładnie jak VW Golfa w Niemczech kupimy taniej niż w polsce. A coca-coli nie kupuję bo za droga, w biedronce hop-cola jest ponad 2x tańsza :P
karbinadel
A co w tym dziwnego? VAT jest w Niemczech niższy o 4 punkty procentowe niż w Polsce, więc wiele produktów jest tańszych (a tym bardziej produkcji niemieckiej)
dasbot
I to jest dramat, przeciętny 20-30 latek nie potrafi podciągnąć się 5 razy na drążku, dotknąć dłońmi ziemi przy skłonie w przód, o umiejętności pływania, czy ogólnej koordynacji ruchowej nie wspominając. Za to statystyki otyłości biją na alarm, postępujące odwapnienie kości i próchnica przez spożycie takich I to jest dramat, przeciętny 20-30 latek nie potrafi podciągnąć się 5 razy na drążku, dotknąć dłońmi ziemi przy skłonie w przód, o umiejętności pływania, czy ogólnej koordynacji ruchowej nie wspominając. Za to statystyki otyłości biją na alarm, postępujące odwapnienie kości i próchnica przez spożycie takich trucizn jak napój w tytule artykułu. Ale jest fajnie, bo można pogadać pismem obrazkowym, wstawić zdjęcie na "Insta", pokazać nowe "dziary" na "no-fejs-more-hajs' i ogólnie fajnie, Medycyna idzie do przodu, jeszcze kilka lat i z bajkowej żaby będzie można naprawdę księżniczkę zrobić, bo na razie udaje się jedynie dojść do stadium "glonojada"....... Współczuję Wam "millenialsi", że przyszło Wam żyć w takich czasach........
do_niczego
Litr Benzyny w Polsce też już kosztuje tyle co w Luksemburgu gdzie płaca minimalna wynosi prawie 2 tysiące EURO,a w Polsce wynosi 480 EURO.
fred_
cyt:" w ogonie państw ze względu na wysokość miesięcznych zarobków oraz wysokimi kosztami mieszkań na wynajem"
Czy ktos jeszcze ma pytanie odnosnie przyszlosci cen nieruchomosci w Polsce?
jendreka
Co do kawy, to dlatego że czarna, droższa bo czarna kawa dzisiaj jest lepsza niż w zeszłym roku.
jendreka
Same bzdury. Mniej niż w Warszawie zarabia się w 90% miast Polski, a oni piszą o jakiś tam Atenach, Bombaju hgw co jeszcze. Wychfalają się na lewo i prawo, a jak mają delegowanym zapłacić tyle co innym to płaczą. Polskiego pracownika to zbeltaliby z błotem, ach szkoda gadać.
talmud
jak jest tak bardzo zle dlaczego malkontenci nie wyjezdzaja ? niemcy potrzebuja byle kogo wiec dlaczego Polacy nie chca wyjezdzac
zapraszam trolli :)
samsza
Polska to europejskie wysypisko. Na 100-lecie niepodległości sprowadźmy 100 mld ton śmieci! Pokażmy światu, że Polak potrafi!
john-eire
Nie do wiary. Już zauważyłam kogoś który sprzeda kawa na rower w parku. W zeszłym roku czarny kawa kosztowały 7 zł. I teraz kosztuje 10 zł.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki