REKLAMA

Polska klasa średnia się rozrasta. Ubywa osób najbiedniejszych

2023-03-27 06:59
publikacja
2023-03-27 06:59

Polacy nie zbiednieli podczas pandemii. Tak wynika z deklaracji składanych przez ostatnie cztery lata. Wzrosła liczba dokumentów dostarczanych przez najbogatszych podatników o rocznych dochodach ponad 1 mln zł - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Polska klasa średnia się rozrasta. Ubywa osób najbiedniejszych
Polska klasa średnia się rozrasta. Ubywa osób najbiedniejszych
fot. Bilanol / / Shutterstock

Jak podaje gazeta, "potwierdziło się też, że im wyższe dochody, tym większa skłonność do wyboru 19-proc. liniowej stawki PIT, choć wiele mogło się zmienić w 2022 r., kiedy to wszedł w życie Polski Ład". Statystyki Ministerstwa Finansów dotyczą zeznań rocznych składanych za lata 2018–2021. Obejmują one rozliczenia według skali podatkowej i liniowego 19-proc. PIT. Nie obejmują ryczałtu ewidencjonowanego, bo ten dotyczy przychodów, a nie dochodów. To pierwsze tego typu dane dotyczące dochodów wykazywanych przez Polaków w rocznych zeznaniach PIT.

"DGP" podaje, że ze statystyk wynika, iż "na przestrzeni czterech lat zmalała liczba zeznań, w których wykazano roczne dochody niższe niż 20 tys. zł. W rozliczeniu za 2018 r. do urzędów skarbowych trafiło 8 mln 488 tys. deklaracji, w których roczne dochody były niższe niż 20 tys. zł. Dla porównania w ubiegłorocznym rozliczeniu za 2021 r. takich zeznań było już tylko 5 mln 372 tys. Można więc wyciągnąć z tego wniosek, że w czasie pandemii Polacy nie zbiednieli. Potwierdza to również malejąca liczba deklaracji, w których wykazano roczne dochody nieprzekraczające 40 tys. zł – z 8 mln" - czytamy.

"Jeśli chodzi o sytuację Polaków, którzy wykazali roczne dochody w dużo wyższych przedziałach dochodowych, to i tu widać wzrosty. Dotyczy to także rozliczeń według 19-proc. liniowej stawki PIT.(...) Ostatnia grupa, której dotyczą statystyki MF, to osoby o rocznych dochodach powyżej 1 mln zł. W tej grupie również można zaobserwować niewielki przyrost. Potwierdza się również to, że milionerzy w przeważającej części rozliczają się według 19-proc. liniowej stawki PIT" - podaje dziennik. 

mm/ mrr/

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
rudy_ps
Ten atrykuł pewnie był opłacony. Chcą ludzi znowu oszukać wmawiająć im że jest dobrze. Nie długo z tego bogactwa banki bedą bankrutować. Lepiej za wczasy zabrać z tamtąd pieniądze. Przecież banki to najgorsze firmy na świecie. Przeznie jest ta cała chora sytuacja. PS w Polsce jest takie prawo że jak bank bankrótuje to może zabrać Ten atrykuł pewnie był opłacony. Chcą ludzi znowu oszukać wmawiająć im że jest dobrze. Nie długo z tego bogactwa banki bedą bankrutować. Lepiej za wczasy zabrać z tamtąd pieniądze. Przecież banki to najgorsze firmy na świecie. Przeznie jest ta cała chora sytuacja. PS w Polsce jest takie prawo że jak bank bankrótuje to może zabrać twoje pieniądze i nie musi ich odawać!!!
tomcio-paluch
Tak, dane z US za pięć lat wstecz są zamówione, ha, ha, ha.
andriej_duda
No fajnie ze uwzględniliście inflacje! Jak tak dalej pójdzie to co drugi w Polsce będzie niedługo milionerem!
arytea
Czy was już całkiem pogięło żeby swierdzać zmniejszenie biedy bo Pit-ów do 20 tyś. jest mniej. Kuźwa te 2 tyś. miesięcznie daje 24 tyś na rok. I jaki sens ma porównywanie dochodów z 2018 roku do 2022 roku gdzie życie jest o wiele droższe. W 2018 roku za 2 tyś. można było wyżyć teraz nie !
zenonn
Ogromna inflacja.
Minimalna, średnia pensja stale rośnie.
1995r 260,00 zł
2023 3490 zł
Im większy wzrost pensji tym większa inflacja.
W PRL niewielu interesowało się ceną czynszu, prądu, gazu, wody.
Dziś to znaczna część wydatków
katzpodola
Głupoty piszesz. Za PRL żyło się od pierwszego do pierwszego
niederfurzdorf
Wolny rynek Zenku drogi. W PRL za to wielu interesowała wolność!!!!!!!!! Komuszą kastę niekoniecznie. O Czynsz państwowy za mieszkanie rodzinne, jakieś 40 m2 na 4 osobową rodzinę był niski . Tylko jakieś 20 lat czekania , pensja średnia 20 USD okradana przez komuchów a potem już z górki . Tanie mieszkanko w tanim bloku z wielkiej Wolny rynek Zenku drogi. W PRL za to wielu interesowała wolność!!!!!!!!! Komuszą kastę niekoniecznie. O Czynsz państwowy za mieszkanie rodzinne, jakieś 40 m2 na 4 osobową rodzinę był niski . Tylko jakieś 20 lat czekania , pensja średnia 20 USD okradana przez komuchów a potem już z górki . Tanie mieszkanko w tanim bloku z wielkiej płyty i komuszy raj w propagandzie i na ulicach. Żyć nie umierać !
arytea odpowiada katzpodola
Teraz gro osób też tak żyje.
bangladesznadwisla
skutek dużej inflacji w tym okresie. niewiele to zmieniło bo ceny poszły znaczniej szybciej w górę

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki