Polska dała UE 350 mln euro. "Wrócił" do nas niewielki odsetek

W 2019 r. rząd wpłacił do UE na fundusze pomocowe 350 mln euro. Wrócił do nas niewielki procent - podaje piątkowa "Rzeczpospolita".

(fot. Francesco Malavolta / ZUMA Press)

Jak pisze gazeta, według narracji rządowej Polska na pomoc dla uchodźców w różnych rejonach świata przeznacza coraz większe kwoty. Statystyki to potwierdzają - zauważa dziennik. W 2017 roku prawie 160 mln zł rząd przeznaczył na pomoc ofiarom konfliktu w Syrii. Pieniądze popłynęły do uchodźców głównie za pośrednictwem instytucji międzynarodowych (125,2 mln zł).

Rządowe wsparcie w 2017 roku było o ponad 32 mln zł większe niż rok wcześniej i o prawie 134 mln zł większe niż w 2015 roku. Wynika to głównie z tego, że od 2016 roku Polska wpłaca do budżetu UE obligatoryjną składkę w ramach tzw. instrumentu tureckiego.

"W 2016 r. było to 73,2 mln zł, w roku 2017 – 106,4 mln, a w ubiegłym składka wyniosła ok. 53 mln zł. Oprócz tego wpłacamy jeszcze pieniądze m.in. do funduszu powierniczego na rzecz pomocy państwom afrykańskim oraz na wsparcie obszarów dotkniętych kryzysem uchodźczym w ramach Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W tym roku do różnych funduszy wpłaciliśmy już 350 mln euro" - informuje "Rz".

"Kłopot w tym, że do polskich organizacji pomocowych wrócił z tych pieniędzy zalewie 1 procent" – mówi gazecie dr Wojciech Wilk, szef Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. "Pieniędzmi polskich podatników, które rząd przeznacza na pomoc dla potrzebujących, zarządzają organizacje z innych krajów" – dodaje.

Powodem jest to, że polskie organizacje mają za małe budżety, by starać się o unijne dofinansowanie, bo od niemal 11 lat właściwie nie zmienia się rezerwa celowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, z której mogą korzystać m.in. Polska Akcja Humanitarna czy PCPM. Wynosi ona 110–130 mln zł.

"My nie dostaliśmy jeszcze żadnego grantu z unijnych funduszy, bo ze względu na zbyt niskie budżety własne przegrywamy już na starcie" - przyznaje Wilk.

kub/ wus/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 0 do_niczego

Przecież my mamy walutę złoty to jak im daliśmy walutę EURO?A D.Tusek chytrusek siedzi sobie w Brukseli,zarabia w EURO i się śmieje z POLAKÓW taki jest Polak dla Polaka.

! Odpowiedz
4 7 raficus

To ja już podziękuje za ten europejski „solidaryzm”...

! Odpowiedz
3 2 raficus

Nie rozumie tu czegoś. Czyli Polska nie dostaje zbyt wiele bo nie wpłaca zbyt wiele? To w takim razie biedne kraje afrykańskie już nic nie dostaną bo wszystko zostanie przeżarte przez Berlin i Bruksele, tak???

! Odpowiedz
4 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 13 zenonn

To drobny odsetek.
Szykujmy bilion 447/JUST. Okaże się czy działa w Polsce

! Odpowiedz
31 21 markust71

Po pierwsze, jak już w artykule wspomniano, o fundusze z Unii trzeba się starać, a nie siedzieć, czekać i narzekać, a po drugie dofinansowanie związane z uchodźcami przeznaczone jest dla krajów, które przyjmują uchodźców, a nie dla tych, które używają uchodźców jako straszaka na swoich obywateli i odmawiają jakiejkolwiek współpracy w UE. Pismactwo, politykierstwo a logika to dwa różne światy, jak widać. Może jakiś "Uchodźca+" by pomógł?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne