Polska awansowała do czołówki najlepszych krajów Europy dla zagranicznych studentów

redaktor naczelna Bankier.pl

W ciągu ostatniego dziesięciolecia liczba studiujących nad Wisłą obcokrajowców „eksplodowała” z 12 do 65 tysięcy. Polska awansowała i jest teraz na 10. miejscu rankingu najbardziej atrakcyjnych europejskich krajów dla zagranicznych studentów przygotowanym przez serwis study.eu. W szczegółowym zestawieniu dotyczącym kosztów życia i nauki została europejskim liderem.

Skierowany do środowiska studentów serwis study.eu poszukiwał odpowiedzi na pytanie o najbardziej atrakcyjne do życia, studiowania i rozwoju kariery kraje. Porównano warunki panujące w trzydziestu państwach Starego Kontynentu.

Niemcy na czele Europy

Każdy z krajów oceniano na trzech płaszczyznach, przyznając punkty za jakość edukacji (stanowiła 45% wyniku końcowego), koszty utrzymania (30%) oraz warunki do życia i rozwijania kariery (25%). W ogólnym rozrachunku można było uzyskać 100 punktów.

10 najbardziej atrakcyjnych krajów dla zagranicznych studentów

Lp.

Kraj

Punktacja

1.

Niemcy

80,7

2.

Wielka Brytania

75,8

3.

Francja

68,6

4.

Holandia

67,9

5.

Rosja

62,6

6.

Szwajcaria

62,2

7.

Szwecja

61,3

8.

Belgia

60,4

9.

Włochy

60,2

10.

Polska

60,1

Źródło: study.eu, "Country Ranking 2018 for International Students"

Liderem ogólnego zestawienia – z wynikiem 80,7 pkt – zostały Niemcy, utrzymując pozycję z poprzedniego zestawienia. Jak podkreślają autorzy zestawienia, taki wynik jest sumą dostępności światowej klasy uczelni oraz bezpłatnego systemu edukacji.

Nasz zachodni sąsiad wyprzedził Wielką Brytanię (75,8 pkt) i Francję (68,6 pkt). Wicelider, podobnie jak Niemcy, utrzymał swoją pozycję, na którą złożyła się wysoka jakość systemu kształcenia, sprzyjające warunki do życia i rozwijania kariery. Na niekorzyść Wielkiej Brytanii działają z kolei wysokie koszty życia, które w szczegółowym zestawieniu na ten temat uplasowały kraj dopiero na 30. pozycji.

Zdobywca „brązowego medalu” awansował, wyprzedzając Holandię. Francja zasługuje na uwagę międzynarodowego środowiska studenckiego jako kraj oferujący już wysoki poziom edukacji przy jeszcze akceptowalnych kosztach.

Nad Wisłą tanio i coraz częściej po angielsku

Na tle przetasowań wewnątrz pierwszej dziesiątki, Polska zdobyła 60,1 pkt i tym samym jako jedyna „z zewnątrz” (rok temu plasowała się między 16. a 20. miejscem) wdarła się do TOP10. Dała się wyprzedzić Włochom, które uzyskały noty na bardzo zbliżonym poziomie (60,2 pkt). Jak podkreślają autorzy raportu, na awans Polski wpłynęła znacznie bardziej dostępna niż dawniej oferta studiów w języku angielskim. Sprzyjającą okolicznością są również niskie dla zagranicznych studentów koszty życia, na które składają się koszty utrzymania, ale i czesnego – w Polsce oszacowano je na ok. 7 tys. euro rocznie. W szczegółowym zestawieniu oceniającym kraje na tym polu Polska zajęła pierwsze miejsce (98,1 pkt), wyprzedając kolejno: Serbię, Węgry, Rumunię czy Turcję.

Polska zajęła 10. miejsce w rankingu serwisu study.eu
Polska zajęła 10. miejsce w rankingu serwisu study.eu (YAY Foto)

Według danych przytaczanych przez serwis study.eu, liczba zagranicznych studentów w Polsce w ciągu ostatniej dekady „eksplodowała” z 12 do 65 tysięcy.

Po karierę do Wielkiej Brytanii

Poza generalnym zestawieniem, sporo na temat propozycji poszczególnych krajów dla zagranicznych studentów wyczytać da się ze szczegółowych rankingów. Pod względem edukacji najwięcej oferują kolejno: Wielka Brytania (86,7 pkt), Niemcy, Holandia, Francja i Rosja. Porównując państwa w tym zakresie, oceniano m.in. częstość pojawiania się w rankingach najlepszych uniwersytetów, wskaźniki jakości systemu nauczania, jak i ofertę studiów licencjackich oraz magisterskich prowadzonych w języku angielskim.

W zestawieniu „Życie i kariera” liderem ponownie została Wielka Brytania (88 pkt), za nią uplasowały się: Irlandia, Islandia, Norwegia i Holandia. Układając ten ranking, analitycy uwzględniali m.in. stopień znajomości języka angielskiego wśród populacji, pozycję w ogólnoświatowym rankingu najszczęśliwszych państw wg ONZ, poziom bezrobocia wśród osób z wyższym wykształceniem czy poziom osobistego bezpieczeństwa.

Jak zaznaczają autorzy raportu, wysoka pozycja Wielkiej Brytanii ze względu na brexit może być tylko kwestią czasu. Analizując wyniki raportu, brytyjski dziennik "The Independent" zauważa, że kraje europejskie poszerzają ofertę anglojęzyczną, przygotowując się na przejęcie części studentów zainteresowanych kształceniem zagranicznym, ale szukających alternatywy dla Wielkiej Brytanii po tym, gdy opuści szeregi Unii Europejskiej. Jak podaje gazeta, polskie uczelnie w ciągu ostatnich trzech lat podwoiły liczbę kursów prowadzonych w języku angielskim.

Malwina Wrotniak

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 3 slc350

Jasne studia i na zachód....

! Odpowiedz
7 12 kuba_rzeszowiak

Najlepsze miejsce na studia - najgorsze miejsce na dorosłe życie

! Odpowiedz
8 33 antek10

Pewnie 90% z tej "ekspolozji" to desant z Ukrainy.

! Odpowiedz
2 18 antek10

Oczywiscie nic do nich nie mam ale artykul moglby być bardziej konkretny.

! Odpowiedz
5 59 msciwy_ogorek

Znam wielu zagranicznych studentów, którzy są moimi dobrymi przyjaciółmi i prawda jest taka że przyjeżdzają tutaj tylko i wyłącznie dlatego że jesteśmy najbardziej cywilizowani w Europie wschodniej a zarazem najtańsi w porównaniu oczywiście do krajów zachodnich. Wiec przyjeżdza tutaj bieda którą nie stać na studia u siebie i chce sobie poskakać po ładnych Polkach. Głównie Hiszpanie, Portugalczycy Włosi którzy szukają przyszłych żon.

Podsumowując: super że przyjeżdzają do nas zagraniczni nawet z wyżej wymienionych powodów, lecz nie ma się czym chwalić że znaleźliśmy się wysoko w rankingu bo jesteśmy tani i mamy fajne d***.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne