Polscy internauci - kim są i jak korzystają z sieci?

Jak zmieniła się struktura internetu na przestrzeni minionego roku? Jakich treści poszukiwali internauci surfując po sieci? Firma badawcza Gemius SA opublikowała raport „Polski internet 2008/2009” będący podsumowaniem wybranych wydarzeń, trendów i zmian, jakie dokonały się na rynku internetowym w 2008 roku.

Pod koniec 2008 roku liczba internautów w naszym kraju wynosiła 15,8 mln, co oznacza, że niemal co drugi Polak (44,4 proc.) to użytkownik sieci. Internet nadal pozostaje głównie domeną ludzi młodych, choć struktura wiekowa populacji internautów powoli ulega zmianie – rośnie udział osób w wieku 45 lat i więcej. Polscy internauci dokonują większej średniej liczby odsłon oraz spędzają online zdecydowanie więcej czasu niż chociażby przed rokiem stając się tym samym coraz bardziej aktywnymi użytkownikami sieci.

Wykres 1. Struktura wiekowa polskich internautów na przestrzeni ostatnich pięciu lat - trend


Źródło: Megapanel PBI/Gemius, listopad 2004; Liczebność próby  N = 17510; listopad 2005; Liczebność próby  N = 26490; listopad 2006; Liczebność próby  N = 19614; listopad 2007; Liczebność próby  N = 17512; listopad 2008; Liczebność próby N = 16679. Grupa objęta badaniem 7+.


Do badania wykorzystano dane o strukturze demograficznej pochodzące z badania NetTrack Millward Brown SMG/KRC prowadzonego na próbie dobieranej i ważonej przez PBC.

Treści poszukiwane

Google, Onet oraz Wirtualna Polska, podobnie jak przed rokiem, otwierają ranking najpopularniejszych witryn w polskim internecie. Nie ma jednak wątpliwości, że rok 2008 należał do serwisów społecznościowych. Najpopularniejszy z nich, nasza-klasa.pl, z ponad pięćdziesięcioprocentowym zasięgiem na stałe zagościł w rankingu TOP-10. Serwis ten w okresie od listopada 2007 roku do listopada 2008 roku awansował z 15. na 4. miejsce w rankingu. Na uwagę zasługuje także rosnąca popularność takich zjawisk, jak social shopping, dziennikarstwo obywatelskie oraz internetowe pożyczki społeczne.

Wyniki badań przeprowadzonych w 2008 roku przez Gemius pokazały również, że korzystnie z mediów tradycyjnych (prasa, radio, telewizja) za pośrednictwem sieci stało się standardem dla większości polskich internautów.

Pieniądze w sieci

Najpopularniejszą wśród internautów formą lokowania zasobów finansowych niezmiennie pozostają konta oszczędnościowe – większość ich posiadaczy zdecydowała się na obsługę przez internet. Polscy użytkownicy sieci dość sceptycznie podchodzili natomiast do inwestycji. Nieliczni, którzy planowali inwestycje finansowe, preferowali raczej bezpieczne formy, takie jak lokaty terminowe.

Z roku na rok zwiększa się odsetek internautów dokonujących zakupów w sieci. Czynniki decydujące o popularności e-zakupów to niższe niż w tradycyjnym sklepie ceny produktów, możliwość złożenia zamówienia o każdej porze oraz dostawa do domu.

Wykres 2. Czy kiedykolwiek robiłeś/-aś zakupy za pośrednictwem internetu?N – wszyscy respondenci
Źródło: Gemius SA, „Rynek e-commerce 2005. Ocena i prognozy”, kwiecień 2005; „E-commerce w Polsce 2006”, maj 2006; „E-commerce 2007”, lipiec 2007; „E-commerce w Polsce”, czerwiec 2008.


Internauci stają się coraz bardziej świadomymi i wymagającymi klientami e-sklepów oraz aukcji internetowych – często przed dokonaniem zakupu w sieci poszukują opinii innych użytkowników na temat produktu lub usługi. Chętnie też dzielą się własnymi spostrzeżeniami. Kontakt z opiniami innych osób w internecie deklaruje aż 80 proc. wszystkich internautów. Większość z nich, bo ponad 2/3, spotkała się z tego typu opiniami na stronach sklepów i aukcji internetowych.

Pełną wersję raportu „Polski internet 2008/2009” można pobrać ze strony internetowej firmy Gemius (www.gemius.pl/pl/raporty/2009-02/01)./ Gemius
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~obiektywny

problem allegro polega na tym, że na allegro zarabia głównie ... allegro i oszuści niepłacący podatków;)

! Odpowiedz
0 0 ~melchior

Dlatego moim zdaniem lepszym rozwiązaniem są zakupy w sprawdzonych sklepach internetowych, zresztą większość szanujących się firm ma na swoich stronach zakładkę "sklep" itp. Tam na pewno jest większe prawdopodobieństwo, że towar do Ciebie dotrze i to w dobrym stanie.

! Odpowiedz
0 0 filipowski

czyli allegro rulez

! Odpowiedz
0 0 ~charlton

No widać, że liczba ludzi robiących zakupy w sieci systematycznie rośnie. Nie ma się czemu dziwić, bo to spora a oszczędność czasu,a przez net teraz można praktycznie wszystko... mój ojciec w firmie większość spraw załatwia przez sieć, czy to jest bankowość, rachunki dla tepsy, czy inne opłaty...

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.