REKLAMA

Połowa Polaków odłoży na 500 zł emerytury

2015-01-22 03:51
publikacja
2015-01-22 03:51
Połowa Polaków odłoży na 500 zł emerytury
Połowa Polaków odłoży na 500 zł emerytury
fot. Thinkstock / / Thinkstock

Nasz system emerytalny nie zapewni w przyszłości dużej części pracującym nawet minimalnej emerytury - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

(Thinkstock)

Z wyliczeń gazety wynika, że po 25 latach pracy zatrudniany na umowie zlecenia i etatach z pensją minimalną, rzetelnie opłacający składki pracownik, otrzyma niespełna 500 zł emerytury brutto, czyli zaledwie 28 proc. pensji.

Może to dotyczyć w roku 2060 od 25 do nawet 50 proc. osób, które nie zdołają zgromadzić na swoich kontach w ZUS środków wystarczających do otrzymania najniższej emerytury i państwo będzie musiało dopłacić im do świadczeń wynika z cytowanego przez gazetę raportu "Jak mobilizować dodatkowe oszczędności emerytalne", opracowanego przez Stefana Kawalca, byłego wiceministra finansów, obecnie prezesa firmy doradczej Capital Strategy.

Zgadzają się z tym inni eksperci. Np. prof. Leokadia Oręziak z Katedry Finansów Międzynarodowych SGH uważa, że jeżeli radykalnie nie zmienimy sposobu oszczędzania, będziemy zmuszeni wprowadzić emerytury obywatelskie.

Zdaniem Kawalca można ograniczyć dopłaty do emerytur minimalnych rozwijając trzeci filar. (PAP)

sto/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (102)

dodaj komentarz
~MITKO
25 LAT PRACY? TO JAKIES ŻARTY? NORMALNIE czlowiek pracuje od 18 roku zycia (jeżeli sie nie uczy), czyli 50m lat. Z czego ma mieć wyższą emeryturę? A i tak dostanie najnizsza, dotowana przez państwo (chyba 840zl).
~miron
w dupe se wsadżcie te swoje emerytury oszuści .
~obserwator
To niestety są skutki fatalnych dla Polski rz adów kolesiostwa z PoPisu0 Tuska -Rostowskiego i Kaczyńskiego...
~plazowicz
Nastąpi ukrainizacja.
~eza
nie wiem ile mi finalnie wyjdzie i co do emerytury zrobię z tą kasą ale już odkładam sobie na lokatach w getinie. regularnie, konkretna suma co miesiąc i już.
~Ekonomista
Wysokość emerytury (tej nowej) jest uzależniona wyłącznie od wysokości naszych zarobków (a konkretnie od wysokości składek, które są naliczane proporcjonalnie do wynagrodzenia). Każdy zarabia na swoją przyszłą emeryturę. Jeśli ciężko pracujesz i zarabiasz dużo twoja emerytura będzie wysoka. Jeśli mało pracujesz i zarabiasz mało, Wysokość emerytury (tej nowej) jest uzależniona wyłącznie od wysokości naszych zarobków (a konkretnie od wysokości składek, które są naliczane proporcjonalnie do wynagrodzenia). Każdy zarabia na swoją przyszłą emeryturę. Jeśli ciężko pracujesz i zarabiasz dużo twoja emerytura będzie wysoka. Jeśli mało pracujesz i zarabiasz mało, to emerytura będzie niska. I to wszystko na ten temat. Czekam na Państwa opinie.
~Jan
Gdyby z naszych wpłaconych składek były wypłacana nam emerytura to było by wspaniale.
Ale w ZUS-ie nie ma ani złotówki. Wszystkie wpływające składki do ZUS są wypłacane na bieżące potrzeby i jeszcze brakuje. Niedobór jest uzupełniany z budżetu czyli naszych podatków i kredytów które ZUS zaciąga w komercyjnych bankach. Wysokość
Gdyby z naszych wpłaconych składek były wypłacana nam emerytura to było by wspaniale.
Ale w ZUS-ie nie ma ani złotówki. Wszystkie wpływające składki do ZUS są wypłacane na bieżące potrzeby i jeszcze brakuje. Niedobór jest uzupełniany z budżetu czyli naszych podatków i kredytów które ZUS zaciąga w komercyjnych bankach. Wysokość wpłaconych przez nas składek służy tylko do określenia proporcji w jakiej uczestniczyć będziemy przy podziale "emerytalnego tortu". Coraz mniej ludzi opłaca składki ZUS, a coraz więcej pobiera świadczenia. Wniosek z tego taki że "tort emerytalny " jest coraz mniejszy, a "biesiadników" przy nim coraz więcej.
Nie łudźmy się że wpłacając do ZUS wysokie składki dostaniemy wysoką emeryturę.
Możemy być pewni tylko tego czym sami zarządzam.
Więc każdy musi sam oszczędzać na swoją emeryturę i nie dajmy się oszukiwać że ZUS czy też rząd o nas zadbają i to co robi to w trosce o nas.
Oni chętnie sięgną po nasze oszczędności aby zatkać dziurę budżetową nie bacząc na wcześniejsze zobowiązania jak to już bywało (np sprawa OFE).

A swoją drogą ciekawe skąd ZUS bierze środki na luksusowe budynki, premie i wysokie nagrody dla urzędników wyższego szczebla? Bo przecież ZUS nie jest firmą dochodową.
Chyba że jestem w błędzie. Może najpierw ZUS zabezpiecza swoje potrzeby, a to co zostanie dopiero dzieli między wszystkich emerytów i rencistów?
~obserwator
To nieprawda- bardzo dużo ludzi pracuje na umowach śmieciowych po kilkanaście godzin dziennie (bez prawa do płatnego urlopu) zarabiając2-3 tysiące-ich składki są minimalne..Jeśli dożyją w tym kieracie do emerytury to czekai ich nędza na stare lata- prawdopodobnie przyszli klienci opieki społecznej...Długo pewnie nie pożyją..W Popisowskim To nieprawda- bardzo dużo ludzi pracuje na umowach śmieciowych po kilkanaście godzin dziennie (bez prawa do płatnego urlopu) zarabiając2-3 tysiące-ich składki są minimalne..Jeśli dożyją w tym kieracie do emerytury to czekai ich nędza na stare lata- prawdopodobnie przyszli klienci opieki społecznej...Długo pewnie nie pożyją..W Popisowskim państwie to jeden wielki skandal...Rację ma ta Ogórek ,że prawo w Polandii trzeba zbudować od nowa, bo to które jest nie służy zwykłym obywatelom tylko grupce uprzywilejowanych..
~wyjatkowo_spokojny
jesli w widku 55-60 lat nie bede miał godnej emerytury, to nie dlatego, że nie wypracowałem jej, ale dlatego, że zus i cale to kolesiostwo to złodzieje, a z takimi krotko. Wiec nie prognozujcie lepiej emerytury 500zł bo to bedzie wasz koniec i waszych potomków a rośwcieczony tłum was zlinczuje, dobrze wam radze po dobroci.

https:
jesli w widku 55-60 lat nie bede miał godnej emerytury, to nie dlatego, że nie wypracowałem jej, ale dlatego, że zus i cale to kolesiostwo to złodzieje, a z takimi krotko. Wiec nie prognozujcie lepiej emerytury 500zł bo to bedzie wasz koniec i waszych potomków a rośwcieczony tłum was zlinczuje, dobrze wam radze po dobroci.

https://www.youtube.com/watch?v=xaAezJxmuiU

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki