REKLAMA

Polka laureatką prestiżowej nagrody. Została Innowatorem Roku 2016

2016-06-29 09:59
publikacja
2016-06-29 09:59
Polka laureatką prestiżowej nagrody. Została Innowatorem Roku 2016
Polka laureatką prestiżowej nagrody. Została Innowatorem Roku 2016

Dnia 28 czerwca w Warszawie magazyn MIT Technology Review, należący do Massachusetts Institute of Technology, ogłosił 10 laureatów II edycji konkursu Innovators Under 35 Poland, wyłaniając najbardziej inspirujących młodych innowatorów w kraju. Nagroda na świecie przyznawana jest od 1999 roku. Jej laureatami są m.in. Mark Zuckerberg, Sergey Brin, a w Polsce Olga Malinkiewicz. Tytuł Innowatora Roku 2016 zdobyła niespełna 33-letnia dr Patrycja Wizińska-Socha, za innowacyjne rozwiązanie telemedyczne - Pregnabit, urządzenie służące do monitoringu stanu zdrowia dziecka w łonie matki.

- Pregnabit to telemedyczne rozwiązanie, które jest oferowane służbie zdrowia, aby jak najlepiej zaopiekować się kobietą w ciąży, a naszą misją jest doprowadzić każdą ciążę do szczęśliwego rozwiązania. Urządzenie działa jak znane nam KTG, jednak stacjonarne KTG jest duże, ciężkie i nie jest mobilne, a przede wszystkim jest drogim rozwiązaniem, dlatego jest dostępne tylko w szpitalach. To co stworzyliśmy jest małe, mobilne, łatwe do użycia, dlatego kobieta, która posiada to urządzenie, może wykonać badanie w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie. Dodatkowo oprócz samego urządzenia KTG mamy platformę, na której wykwalifikowany personel na bieżąco monitoruje sytuację, odczyty i informuje kobietę w miarę potrzeby o dalszej potrzebie procedury medycznej. Służy to profilaktyce ciąży w tym okresie.

Przyczyną do powstania tego urządzenia była prawdziwa historia, kiedy jedna ze znajomych tydzień przed rozwiązaniem straciła swoje dziecko. Wtedy okazało się, że to nie jest odosobniony przypadek, a takie sytuacje się zdarzają. W 2013 roku ponad 2 tysiące dzieci umarło w okresie okołoporodowym. Chcielibyśmy coś zrobić z tym problemem i doprowadzić każdą ciążę do szczęśliwego rozwiązania.


Chcemy wejść na rynek w tym roku, mamy prototypy, które testujemy wraz z kobietami i lekarzami. Ceny nie są jeszcze ustalone. Nasz model zakłada na razie prywatną służbę zdrowia czy szkoły rodzenia. Na naszej stronie udostępnimy nazwy ośrodków, w których będzie można nabyć to urządzenie - mówi dr Patrycja Wizińska-Socha, prezes firmy Nestmedic.

Rozmawiała Anna Drozd

Źródło:
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Kamil
"niespełna 33-letnia dr Patrycja Wizińska-Socha". Przecież ten konkurs jest dla osób poniżej 35 roku życia, więc czemu tu się dziwić?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki