REKLAMA

Politechnika Opolska będzie kształcić antyterrorystów

2022-01-13 17:43
publikacja
2022-01-13 17:43
Politechnika Opolska będzie kształcić antyterrorystów
Politechnika Opolska będzie kształcić antyterrorystów
fot. Pawel Uchorczak / / Shutterstock

Od przyszłego roku na Politechnice Opolskiej zostanie uruchomiony nowy kierunek studiów dla chętnych do służby w formacjach mundurowych, w szczególności w siłach specjalnych.

W czwartek władze Politechniki Opolskiej podpisały porozumienie z KW Policji w Opolu o współpracy przy nowym kierunku studiów "Sport i bezpieczeństwo". Program studiów licencjackich będzie opracowany pod kątem potrzeb osób chcących podjąć pracę w formacjach mundurowych, ze szczególnym uwzględnieniem jednostek specjalnych.

"Bardzo się cieszę i gratuluję takiej inicjatywy. To chyba pierwszy taki kierunek w Polsce, gdzie łączymy teorię z bardzo dobrym przygotowaniem praktycznym. Na pewno chcielibyśmy wesprzeć politechnikę naszą kadrą, która na co dzień realizuje te najtrudniejsze zadania, czyli policjantami służby kontrterrorystycznej jak i też policjantami realizującymi inne zadania, np. z pionu prewencji czy kryminalnego" – powiedział nadinsp. komendant wojewódzki policji w Opolu dr Rafał Kochańczyk.

Dziekan Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii dr hab. Dawid Bączkowicz podkreślił, że program studiów był konsultowany także z Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych w Krakowie, Komendą Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, Strażą Ochrony Kolei, a głównym partnerem kierunku jest Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Opolu.

"Program studiów nowego kierunku w dużej mierze przewiduje przygotowanie pod kątem sprawnościowym, chodzi tutaj głównie o wytrzymałość, ale także sprawność w rozumieniu przydatności w służbach mundurowych, jak np. ratownictwo górskie, strzelectwo sportowe i bojowe, walka wręcz, sporty wodne. Bazując na opinii przedstawicieli różnych mundurowych formacji w programie studiów ujęliśmy lektoraty dwóch języków obcych: angielski lub niemiecki i rosyjski, wykorzystanie nowoczesnych technologii w zwalczaniu przestępczości i terroryzmu, stąd też są przedmioty związane np. z cyberbezpieczeństwem oraz jawnymi i niejawnymi technikami pozyskiwania danych" – wylicza dr hab. Dawid Bączkowicz. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Studia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki