REKLAMA

Polimex ma list intencyjny z GE Power ws. współpracy przy Elektrowni Ostrołęka C

2018-06-22 16:02
publikacja
2018-06-22 16:02

Polimex-Mostostal podpisał z GE Power sp. z o.o. list intencyjny dotyczący współpracy przy realizacji budowy Elektrowni Ostrołęka C o mocy ok. 1000 MW - poinformowała spółka w komunikacie.

fot. / / Materiały dla mediów

Jak poinformował Polimex-Mostostal, w liście wyrażono intencję do zawarcia umowy podwykonawczej w zakresie jednej lub kilku z następujących opcji: prace budowlane, dostawa konstrukcji stalowych oraz montaż konstrukcji stalowych. W drodze odrębnego uzgodnienia spółki mogą podjąć także współpracę m.in. w zakresie prac projektowych.

List intencyjny obowiązuje do 30 września 2018 r. albo do momentu doręczenia drugiej stronie oświadczenia w przedmiocie odstąpienia od negocjacji.

W kwietniu spółka Elektrownia Ostrołęka wybrała konsorcjum GE Power i Alstom Power System jako generalnego wykonawcę Elektrowni Ostrołęka C. Konsorcjum zaproponowało w ofercie wykonanie bloku energetycznego za 5,05 mld zł netto, czyli 6,02 mld zł brutto. Polimex-Mostostal w konsorcjum z Rafako także startował w tym przetargu z ofertą o wysokości prawie 9,6 mld zł brutto. W projekcie Ostrołęka C po 50 proc. udziałów mają spółki energetyczny Energa i Enea.

Zgodnie z oczekiwaniami inwestorów, nowy blok w Ostrołęce, obok mocy elektrycznej rzędu 1000 MW ma posiadać wysoką elastyczność, co oznacza możliwość pracy z obciążeniem od 30 do 103 proc. mocy nominalnej, sprawność elektryczną przekraczającą 45 proc., oraz wysoką dyspozycyjność - ponad 8 tys. godzin w roku.

Na razie inwestorzy nie wyrazili zgody na zawarcie kontraktu z generalnym wykonawcą. Konieczne do niej są m.in zgody rad nadzorczych. Natomiast do wydanie polecenia rozpoczęcia prac potrzeba zgód rad nadzorczych oraz wyrażenia kierunkowej zgody przez na przystąpienie do etapu budowy przez walne zgromadzenia akcjonariuszy. Pod koniec prezes Enei Mirosław Kowalik oświadczył, że rozmowy w sprawie modelu finansowego i "bankowalności" Ostrołęki C są zaawansowane.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski wyrażał nadzieję, że budowa rozpocznie się przed końcem wakacji. Według deklaracji ministra oraz spółek energetycznych blok Ostrołęka C będzie ostatnią elektrownią węglową budowaną w Polsce.(PAP)

autor: Wojciech Krzyczkowski

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki