REKLAMA

Prezes: Polimex będzie chciał waloryzacji w kilku projektach

2023-06-01 12:52
publikacja
2023-06-01 12:52

Polimex Mostostal ocenia, że tegorocznym głównym wyzwaniem dla grupy jest temat inflacji. Firma będzie chciała waloryzacji w kilku projektach - poinformował PAP Biznes prezes Krzysztof Figat.

Prezes: Polimex będzie chciał waloryzacji w kilku projektach
Prezes: Polimex będzie chciał waloryzacji w kilku projektach
/ Bankier.pl

"Głównym wyzwaniem jest temat inflacji. Będziemy potrzebować waloryzacji na kilku projektach związanych w wystąpieniem siły wyższej, bo wpływ wzrostu cen po wybuchu wojny był bardzo duży. Dziś się ceny ustabilizowały, w niektórych elementach spadły, ale nie możemy przerywać kontraktowania, a bardzo dużą część projektów kontraktowaliśmy zaraz po wybuchu wojny" - powiedział PAP Biznes prezes Krzysztof Figat.

Jak wskazał, w 2020 roku ceny stali wynosiły ok. 2,2 zł/kg, a po wybuchu wojny w Ukrainie wzrosły do ponad 8zł/kg.

"Mamy też i ogólną inflację. Składana inflacja od tego czasu to ponad 30 proc., a oferty sięgają 2020 roku, gdy w zasadzie nie było inflacji. Nie możemy świadomie prowadzić budowy ze stratą, gdy ta strata nie wynika z naszej winy" - powiedział prezes.

Jak poinformował, grupa Polimex chce brać udział w transformacji sektora energetycznego, w tym ciepłownictwa.

"Budujemy w tej chwili dwie elektrociepłownie, budowaliśmy blok parowo-gazowy na Żeraniu, skończyliśmy budowę małej elektrociepłowni w Słupsku. Cały czas jesteśmy w grze" - powiedział Figat.

Zauważył, że przetargi ogłaszają obecnie tylko duże firmy.

"Mniejsze rzadziej. Nie ma pieniędzy, ceny poszły mocno do góry. Jest duża nieprzewidywalność rynku i firmy się boją, nie wiedzą, co robić. Gaz jest nie wszędzie dostępny, pompy ciepła są bardzo drogie" - powiedział prezes.

Poinformował, że grupa liczy na nowe kontrakty w obszarze "oil nad gas". Jest m.in. zainteresowana udziałem w realizacji inwestycji grupy Orlen w Czechach.

"Szykujemy się też do atomu. Jesteśmy w trakcie certyfikacji Mostostalu Siedlce pod kątem konstrukcji stalowych" - powiedział prezes.

Grupa realizuje też budowy farm fotowoltaicznych. Ponadto, chce dewelopować farmy na potrzeby własne.

W środę konsorcjum Polimeksu Mostostal i jego spółki zależnej - Polimeksu Energetyka - zawiesiło kontrakt z Grupą Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn na budowę kotłowni szczytowo-rezerwowej na gaz ziemny. Jak podał Polimex w komunikacie, celem działania konsorcjum jest stworzenie warunków do zawarcia porozumienia przywracającego równowagę stron kontraktu i ekwiwalentność wzajemnych świadczeń. Wartość zawartej w 2020 roku umowy wynosiła 91,6 mln zł netto.

W raporcie za I kwartał grupa Polimex Mostostal podawała, że jej aktualny portfel zamówień, pomniejszony o sprzedaż przypadającą na konsorcjantów, ma wartość ok. 4,7 mld zł. Jak podawano, na segment "energetyka" przypada 3,16 mld zł, na segment "nafta, gaz, chemia" 0,33 mld zł, na segment "produkcja" 0,44 mld zł, na segment "infrastruktura" 0,28 mld zł oraz 0,49 mld zł na segment "przemysł".

Anna Pełka (PAP Biznes)

pel/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki