REKLAMA
BADANIE

Polimex Mostostal i Siemens zbudują dla PGE elektrownię na gaz w Rybniku

2023-01-12 16:47
publikacja
2023-01-12 16:47

PGE wybrała ofertę konsorcjum Polimex Mostostal i Siemensa dla gazowego bloku energetycznego o mocy 882 MW w Rybniku - wynika z informacji zamieszczonej w BIP PGE. Oferta opiewa na 4,62 mld zł brutto.

Polimex Mostostal i Siemens zbudują dla PGE elektrownię na gaz w Rybniku
Polimex Mostostal i Siemens zbudują dla PGE elektrownię na gaz w Rybniku
fot. wzlv / / Shutterstock

Jak poinformowała PGE, w lutym 2023 r. podpisana z konsorcjum zostanie umowa przewidująca budowę bloku za ok. 3 mld zł netto oraz wieloletnia umowa serwisowa o wartości ponad 0,76 mld zł netto. Spółka przypomniała, że inwestycja zostanie częściowo sfinansowana ze środków pozyskanych z nowej emisji akcji z 2022 r. Oddanie bloku do eksploatacji planowane jest na grudzień 2026 r.

Jak podkreślił prezes PGE Wojciech Dąbrowski, inwestycja w Rybniku będzie największym i najsprawniejszym blokiem gazowo-parowym w Polsce, a zarazem jednym z największych w Europie. "Będzie on spełniał najbardziej restrykcyjne limity emisyjne wynikające z konkluzji BAT dla bloków gazowo-parowych, a ograniczona niemal do zera emisja pyłu i tlenków siarki istotnie wpłynie na jakość powietrza w regionie rybnickim" - zaznaczył Dąbrowski, cytowany w komunikacie spółki. "Realizacja projektu da również impuls rozwojowy dla regionu i konkretne miejsca pracy. W szczytowym momencie budowy przewidujemy, że będzie to od 1,5 tys. do 2 tys. pracowników" – dodał Dąbrowski.

Według PGE nowa jednostka gazowa zastąpi cztery wyłączane z eksploatacji bloki węglowe o łącznej mocy 900 MW w istniejącej Elektrowni Rybnik i będzie spełniać rygorystyczne normy środowiskowe. Wskaźnik emisyjności nowego bloku ma być na poziomie 320 g CO2 na kWh wytworzonej energii elektrycznej, czyli trzykrotnie mniejszym w porównaniu do bloków węglowych klasy 200 MW.

W grudniu 2022 r. blok gazowo-parowy w Rybniku uzyskał 17-letni kontrakt w aukcji głównej rynku mocy, który zacznie obowiązywać od 2027 r.

wkr/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki