REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Polak Polakowi donosicielem. Średnio składamy 60 skarg dziennie

2020-01-29 06:00
publikacja
2020-01-29 06:00

Sąsiad na sąsiada, pracownik na pracodawcę, najemca na wynajmującego, klienci na sprzedawców i kontrahenci na przedsiębiorców. Polacy donoszą do fiskusa – anonimowo i pod wpływem emocji. Około 60 donosów dziennie wpływa bezpośrednio do urzędów skarbowych lub za pomocą Krajowego Telefonu Interwencyjnego – wynika z danych pozyskanych przez Bankier.pl.

Nielegalne zatrudnienie, wypłacanie części wynagrodzenia pod stołem, nieprzekazanie dowodu zakupu, niewłaściwa stawka VAT na fakturze, ale również – nowy samochód albo inwestycja w nieruchomości – te „grzechy” Polaków znalazły się na szczycie długiej listy przyczyn złożenia donosu do fiskusa.

fot. TeodorLazarev / / Shutterstock

Tysiące donosów

Według danych zebranych przez Bankier.pl średnia liczba donosów składanych w województwach waha się od tysiąca do niemal 4 tysięcy skarg rocznie. Na bazie informacji dostępnych odnośnie do minionego roku oznacza to statystycznie około 60 skarg dziennie. Trafiają one za pośrednictwem organów podatkowych oraz przez Krajowy Telefon Interwencyjny (KTI). W związku z powstaniem KTI obsługiwanego przez Krajową Administrację Skarbową zniesiono obowiązek sporządzania sprawozdań na temat liczby doniesień, które spływają do urzędów skarbowych. Jednak udało się nam uzyskać te dane od większości województw.

Liczba donosów składanych do urzędów skarbowych lub za pomocą Krajowego Telefonu Interwencyjnego

Województwo            

2018 r.

2019 r.

Dolnośląskie (3)

435

727

Kujawsko -pomorskie

3087

2983

Lubelskie

1849

1803 (2)

Lubuskie

1248

1408

Łódzkie

3865

3146 (1)

Małopolskie (6)

2140

1998

Mazowieckie

1676 (7)

Brak danych

Opolskie (6)

633

Brak danych

Podkarpackie

1700

1686

Podlaskie

1230

1277

Pomorskie

4017

3152 (4)

Śląskie

669

1077

Świętokrzyskie

718

766

Warmińsko-mazurskie

1615

1505 (2)

Wielkopolskie

Brak danych

332 (5)

Zachodniopomorskie (8)

183 191

1)      według stanu na 5 grudnia 2019 r.

2)      dane za okres 1-11.2019 r.

3)      dane dotyczą doniesień, które wpłynęły do urzędów za pośrednictwem IAS we Wrocławiu

4)      dane za okres 1-9 2019 r.

5)      dane za okres 1-6.2019 r., dotyczą donosów składanych do IAS w Poznaniu, w tym 194 złożonych do Krajowego Telefonu Interwencyjnego dotyczących Wielkopolski

6)      dane za 1-6.2018 oraz 1-6.2019 r.

7)      dotyczy danych za I kw. 2018 r.

8)      dane za 1-6.2018 oraz 1-6.2019 r. dane o donosach przekazywanych za pośrednictwem IAS do urzędów skarbowych i Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego (w tym te, które są przekazywane za pośrednictwem KTI)


Źródło: oprac. własne Bankier.pl na podstawie danych przekazanych przez Izby Administracji Skarbowej.

Nawet biorąc pod uwagę różne zakresy przekazanych redakcji informacji, można zauważyć, że nie nastąpił w ostatnim roku znaczny wzrost składanych donosów. W większości województw liczba skarg jest na podobnym poziomie, biorąc pod uwagę rok 2018 i 2019. Najwięcej skarg składano w ostatnim roku w województwach łódzkim oraz pomorskim. Najmniej w skali województwa odnotowano natomiast w świętokrzyskim.

Jak podają Izby Administracji Skarbowych, coraz chętniej Polacy zgłaszają donosy za pomocą Krajowego Telefonu Interwencyjnego. Dla przykładu w samym tylko Wrocławiu do urzędów za pośrednictwem IAS złożono w 2019 roku 295 informacji sygnalnych, a przez KTI – 432. Alternatywą jest złożenie skargi listownie, drogą elektroniczną lub osobiście. Informacja zewnętrzna powinna zawierać dane, które pozwolą organowi podatkowemu na weryfikację oskarżeń – w tym, aby uwiarygodnić swój donos – dowody, które wskazują na winę danej osoby bądź firmy.

Na co Polacy skarżą

Do najczęściej wymienianych przyczyn donosów należą: naruszenie przepisów prawa podatkowego, niezgodne z przepisami działania pracodawców, niewystawianie lub wystawianie tzw. pustych faktur, niewydanie paragonu, nielegalna sprzedaż, nieprzekazanie pracownikowi informacji PIT i wiele innych.

10 najczęstszych powodów donosów składanych do urzędów skarbowych

  1. Prowadzenie niezarejestrowanej działalności gospodarczej – dotyczy najczęściej mechaniki pojazdowej, usług kosmetycznych, handlu samochodami
  2. Brak dokonywania rejestracji na kasie fiskalnej
  3. Nielegalny handel w internecie
  4. Niewystawianie faktur
  5. Nielegalne zatrudnianie pracowników
  6. Prowadzenie działalności w trakcie jej zawieszenia
  7. Nieodprowadzanie podatków z najmu
  8. Organizacja nielegalnych punktów gier hazardowych
  9. Wypłacenie wynagrodzenia „pod stołem”
  10. Oferowanie w sprzedaży produktów naruszających prawa własności intelektualnej – towarów podrobionych

Źródło: dane Bankier.pl na podstawie informacji przekazanych przez IAS

Jednak lista powodów, za które fiskus może zlecić kontrolę, jest znacznie dłuższa. Obejmuje ona również doniesienia na nielegalny handel paliwem, błędne odliczanie faktur, sprzedaż papierosów i alkoholu bez akcyzy, nieujawniania źródeł dochodów, niezgodny z przepisami wywóz lub zbycie poza terytorium RP produktów leczniczych bez zezwolenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Dość często zdarza się, że osoby składające skargi nie są zaznajomione z obecnymi przepisami. Tak może być w przypadku zgłoszenia braku działalności gospodarczej – od niedawna w Polsce można prowadzić tzw. działalność nierejestrowaną, podobnie jak z brakiem kasy fiskalnej – obowiązek ewidencji na jej podstawie powstaje dopiero, gdy kwota obrotu z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych w poprzednim lub bieżącym roku podatkowym przekroczyła 20 000 zł.

Pod wpływem emocji i anonimowo

Wśród komentarzy, jakie otrzymała redakcja Bankier.pl od Izb Administracji Skarbowych, pojawia się często informacja o motywach osób zgłaszających donosy.

- Wszystkie donosy są poddawane analizie. Informacje o nieprawidłowościach zawarte w donosach potwierdzają się tylko w niewielkim stopniu. Znaczna ich część wynika z wewnętrznych konfliktów pomiędzy podatnikami lub konkurencją – mówi dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Leszek Bielecki.

Podobnego zdania są również inni przedstawiciele organów podatkowych. Bartosz Stróżyński z IAS w Bydgoszczy mówi w rozmowie z Bankier.pl: „Zdecydowana większość doniesień jest anonimowa. Do jednostek KAS wpływają również informacje, które winny być skierowane do innych instytucji (policja, ZUS, PIP). Wśród kierowanych do jednostek KAS informacji sygnalnych są zarówno informacje anonimowe, jak i podpisane, przy czym te zawierające faktyczne dane nadawcy stanowią zdecydowaną mniejszość. Treść i sposób formułowania informacji wskazuje często na emocjonalny stosunek zawiadamiającego. Można się zatem domyślać, że informacje najczęściej przekazują osoby skonfliktowane ze sobą w codziennym życiu, spokrewnione ze sobą, sąsiedzi, byli wspólnicy i pracownicy – wyjaśnia Stróżyński.

Nadal pokutuje w społeczeństwie przeświadczenie, że nowy samochód lub inwestycja w nieruchomość czy budowę domu stanową dla niektórych niezbity dowód na ukrywanie dochodów lub pozyskiwanie ich z nielegalnych źródeł.

Źródło:
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (44)

dodaj komentarz
michal2626
Nie wiem dlaczego cały artykuł jest pisany w pejoratywnym tonie... Z tego co pisze autorka artykułu, donosy dotyczą, jakby nie było, OKRADANIA budżetu państwa, czyli NAS uczciwych podatników....
Proszę rozeznać podejście społeczeństwa do donosów do skarbówki na 'zachodzie' albo w USA...
Rozumiem, że donosy za czasów
Nie wiem dlaczego cały artykuł jest pisany w pejoratywnym tonie... Z tego co pisze autorka artykułu, donosy dotyczą, jakby nie było, OKRADANIA budżetu państwa, czyli NAS uczciwych podatników....
Proszę rozeznać podejście społeczeństwa do donosów do skarbówki na 'zachodzie' albo w USA...
Rozumiem, że donosy za czasów komuny były czymś negatywnym, ale te czasy już dawno minęły ;) po drugie wówczas donoszono innym 'służbom' ;)
stiwipol
michal2626- skąd masz pewność ,że donosy dotyczą okradania budżetu ? W większości są to porachunki sąsiedzkie i typowe polskie podpierda....nie , dodaj do tego ,że wiele osób w ten sposób chce wymusić na mechaniku samochodowym i kosmetyczce niższą cenę za usługępo fakcie jej wykonania. Dla mnie to szuje i kanalie. Podobnie jak w michal2626- skąd masz pewność ,że donosy dotyczą okradania budżetu ? W większości są to porachunki sąsiedzkie i typowe polskie podpierda....nie , dodaj do tego ,że wiele osób w ten sposób chce wymusić na mechaniku samochodowym i kosmetyczce niższą cenę za usługępo fakcie jej wykonania. Dla mnie to szuje i kanalie. Podobnie jak w czasie II -wojny światowej tzw. "wsypa" w konspiracji ( a było ich sporo ) brała się z chciwości i zawiści.
samsonn
warto poczytac ksiazki i zobaczyc jak Polacy donosili na siebie do Gestapo podczas okupacji. Donosow byla masa. Na pocztach byly tajne komorki AK wylapujace te donosy.
Tacy wspaniali to jestesmy tylko we wlasnym mniemaniu i mniemaniu PIS i kosciola
and-owc
Też "donosiłem) mając 5 lat do wychowawczyni w przedszkolu na koleżankę. Sikała do pioskownicy i pokazywała swoje "przyrodzenie". Inne dzieci się bawiły i dalej przesypywały piasek i stawiały "babki" z wiaderka. Pewnie mnie podrywała (nie zrozumiałem). Będąc starszym oglądała się za mną. Każdy dojrzewa w Też "donosiłem) mając 5 lat do wychowawczyni w przedszkolu na koleżankę. Sikała do pioskownicy i pokazywała swoje "przyrodzenie". Inne dzieci się bawiły i dalej przesypywały piasek i stawiały "babki" z wiaderka. Pewnie mnie podrywała (nie zrozumiałem). Będąc starszym oglądała się za mną. Każdy dojrzewa w innym wieku (jak uczą Rodzice). Baby myślą że im wszystko "wolno" i robią na złość (jak nie po jej mysli).
and-owc
Trochę się wystraszyłem że jej obcięli (wyrwali) siusiaka.
and-owc odpowiada and-owc
Do dzisiaj się boję o swojego siusiaka. Nie chce słuchać na "rozkaz" (matołek). Starość nie radość.
artur17
Biorą przykład z posłów PO i SLD. Ci non stop donoszą do Brukseli. Jak kiedyś do Moskwy.
iluminat
ten co donosi to śmieć i zero. A urzędasy bez danych donosicieli nawet nie powinni na ten syf sikać. Donosisz z zazdrości to później kara z sądu i po sprawie. Każda mała kanalia musi mieć świadomość o kryminale za fałszywe donoszenie.
spolegliwyksiegowy
Dzis cham w wielkim i pewnie drogim awdzi chcial mnie zabic wzrokiem, jako komunista to bym takich powyrzynal bez donoszenia.
bentley66
ciekawe czy te plany wejda w zycie....


https://webmagazyn.pl/nizsza-stawka-podatku-zwolnienie-z-podatku-dla-mlodych-i-nowe-ulgi-na-rozliczenie-z-fiskusem-mamy-czas-do-konca-kwietnia/

Powiązane: Tylko u nas

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki