REKLAMA

Polacy zapowiadają bojkot marek, które nie wycofały się z Rosji [badanie]

2022-03-29 17:27
publikacja
2022-03-29 17:27
Polacy zapowiadają bojkot marek, które nie wycofały się z Rosji [badanie]
Polacy zapowiadają bojkot marek, które nie wycofały się z Rosji [badanie]
fot. GELEFIN / / Shutterstock

Prawie trzy czwarte ankietowanych zamierza bojkotować przynajmniej jedną firmę, która nie wycofała się z Rosji na skutek wojny w Ukrainie - pokazuje badanie Agencji Badań Rynku i Opinii SW Research. Przeciwnicy bojkotu uważają, że ma on bardziej charakter deklaracji niż realnych działań.

Najczęściej deklaracje bojkotu padają w kierunku takich marek, jak: Leroy Merlin, Auchan, Danone, Nestle i Decathlon, przy czym - jak zastrzeżono - badanie przeprowadzono zanim Nestle i Decathlon zadeklarowały zawieszenie, a Leroy Merlin - ograniczanie działalności w Rosji.

Ponad 1/5 badanych nie znała żadnej firmy, która nie wycofała się z Rosji. Częściej bojkot marek zapowiadają mieszkańcy miast powyżej 500 tys. oraz osoby powyżej 35 roku życia.

Łączna średnia opinii opowiadających się za bojkotem marek wyniosła 57 proc. (respondenci mogli wybrać więcej niż jedną odpowiedź), natomiast średnia odpowiedzi akceptujących pozostanie firm w Rosji wyniosła 38 proc.

Prawie dwie trzecie badanych oczekuje, że polskie firmy przestaną handlować z firmami działającymi w Rosji. Według 62 proc. firmy działające w Rosji powinny mieć w Polsce zakaz reklamowania się.

60 proc. ankietowanych popiera pomysł, aby polskie sklepy specjalnie oznaczały produkty firm, które nadal działają w Rosji. Tyle samo badanych uważa, że firmom, które nadal działają w Rosji, trudno będzie odbudować ich zaufanie.

59 proc. badanych wierzy, że zbiorowy bojkot przełoży się na zmianę decyzji firm działających nadal na rynku rosyjskim. Ponad połowa respondentów uważa, że managerowie i kluczowi pracownicy firm kontynuujących działalność w Rosji powinni się zwolnić z pracy.

Jak podkreślono, oczekiwania społeczne są kierowane nie tylko do osób decyzyjnych, ale również do samych pracowników firm. 57 proc. uważa, że pracownicy polskich firm, które działają w Rosji, powinni móc zastrajkować i odmówić wypełniania służbowych obowiązków, a 45 proc. wspiera opinię, że pracownicy takich firm w Polsce powinni wręcz zmienić pracę.

Na czele sceptycznych opinii znalazł się pogląd, że większość osób bojkotujących firmy działające w Rosji i tak będzie po nie sięgać (uważa tak 51 proc. respondentów). 47 proc. sądzi, że bojkot przyniesie niewielki skutek, gdyż Rosja zarabia głównie na surowcach energetycznych.

Jak wskazano, kolejne opinie można rozumieć w kategoriach warunkowego przyzwolenia. 47 proc. badanych zgodziło się ze stwierdzeniem, że są w stanie zaakceptować dalszą działalność firmy w Rosji pod warunkiem, że dostarcza produkty niezbędne do życia, jak leki, szczepionki, artykuły higieniczne. 42 proc. jako warunek dalszej akceptacji działania w Rosji wskazało przeznaczanie istotnych zysków takich firm na pomoc Ukrainie.

29 proc. respondentów uznało, że będzie im trudno zrezygnować z marek działających w Rosji, a co czwarty przyznał, że odczuwa presję otoczenia, żeby się przyłączyć do bojkotu. Taki sam odsetek badanych stwierdził, że pomimo wyrzutów sumienia zamierza nadal kupować marki działające w Rosji.

Jak zaznaczono, w przeszłości wielokrotnie mieliśmy do czynienia z bojkotami firm, rzadko miały one jednak odzwierciedlenie w rzeczywistości. "Tym razem może być inaczej. Jak podał bank PKO BP, w jego danych transakcyjnych widać, że dynamika obrotów kart płatniczych tego banku jest niższa w sieciach handlowych, które pozostały w Rosji, w stosunku do tych, które nie prowadzą tam działalności" - zauważono.

Badanie zrealizowano w dniach 21-23 marca br. przez agencję badawczą SW Research na próbie 1057 osób.(PAP)

autorka: Karolina Mózgowiec

kmz/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (26)

dodaj komentarz
jas2
"Polacy zapowiadają bojkot marek"

Przeciętnego Polaka to nie interesuje. Nawet o tym nie słyszał. Wiem, bo pytałem kilka osób.
cyklonb
Zupełnie nie zrozumiała sytuacja, atakują sklepy że mają placówki w Rosji albo odwrotnie w Polsce ale to tylko sklepy a u nas taki ZAiKS od 1948 roku agenda moskiewska sprzedaje całej Polsce sydokacapską propagandę w postaci piosenek i tekstów które są rzekomo polskie, nie są bo nie ma w ZAIKS-ie żadnych polskich kompozytorów ani Zupełnie nie zrozumiała sytuacja, atakują sklepy że mają placówki w Rosji albo odwrotnie w Polsce ale to tylko sklepy a u nas taki ZAiKS od 1948 roku agenda moskiewska sprzedaje całej Polsce sydokacapską propagandę w postaci piosenek i tekstów które są rzekomo polskie, nie są bo nie ma w ZAIKS-ie żadnych polskich kompozytorów ani autorów tekstów, wszyscy zostali wyeliminowani w tym fizycznie do piachu a jak ktoś chce się tam przebić to jest niszczony i okradany. Sklepy przynoszą dochód, ZAiKS także -tantiemy autorskie od których wszyscy płacą ukryty haracz do Moskwy- i co , i nic nikt z tym nie robi bo narzuceni za komuny artyści i ich drugie albo i trzecie pokolenie są nietykalni.
trolley
Ok. Czyli dzisiaj większe zakupy w Auchanie całą rodziną. Z okazji bojkotu może wpadnie parę promocji hehe. Może nawet trafię wycieraczki do szyb na promocji. Wezmę komplet dla usmańskich troli jak @pstrzezek @darius i reszty. Żeby mieli czym sobie obcierać wściekłą pianę jak zobaczą że nie ma żadnego bojkotu hehe.
langdon25
Polacy do bojkotu TVPiS dorzucają firmy które wciąż są w Rosji

Co łączy te dwie sprawy ?

Obie strony od wielu lat sprzyjają Rosji - Kaczyński nigdy się do tego nie przyzna ale taka jest prawda .
darius19
przypominam ze Rosja zaatakowala Ukraine. Armia Czerwona niszczy i morduje. Tak jak to robil Hitler. Jednym z celow propagandy jest tzw. "distraction" odwracanie uwagi i pisanie o wszystkim tylko nie o tym ze Putin to zbrodniarz
wiesieks41
Chcialbym przypomniec czy Polacy tak ochoczo bojkotowaly amerykanski biznes w czasie bombardowania Jugoslawi, Iraku czy Syrii? Czy wylewali krokodyle lzy kiedy bomby zabijaly dzieci w szpitalach, zalowali ludzi tracili dom i dorobek swojego zycia? Czy zaciskanie sobie pasa bylo wtedy tak samo populane jak teraz? Chcialbym sie tylko zapytac?
pstrzezek
Czyli twoje nieśmiertelne "a w Ameryce biją murzynów" ;)
prs
Odpowiedź- klep te do powodów, na Kreml.
Polska zły kierunek.
wiesieks41 odpowiada pstrzezek
A gdzie ty widzisz ze w USA bija murzynow? Nie wiedzialem ze w wariatkowie macie dostep do internetu. Kup sobie tez okulary jak nie dowidzisz tekstu ktory napisalem.
grzegorzkubik
Tymczasem w Auchanie słuchawki bezprzewodowe, narzędzia TOPEX. Wszystko w dobrej cenie. Wielu ludzi skorzysta na obecnym bojkocie bo sklepy obniżą ceny.:)

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki