REKLAMA

Polacy założyli cztery miliony profili zaufanych od początku roku

2021-10-11 15:31
publikacja
2021-10-11 15:31
Polacy założyli cztery miliony profili zaufanych od początku roku
Polacy założyli cztery miliony profili zaufanych od początku roku
fot. Marek Levak / / Pexels

Cztery miliony profili zaufanych (PZ) założono od początku tego roku - poinformował w poniedziałek Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W kwietniu br. uaktywniono 621 911 profili , czyli najwięcej w całej 10-letniej historii PZ.

Z udostępnionych danych wynika, że tylko w styczniu profil zaufany założyło 532 281 osób, w lutym - 352 473, w marcu - 431 272, natomiast w kwietniu - 621 911. W sumie - jak podano - od początku roku do 10 października ok. 4 mln Polaków założyło profil zaufany, czyli przypisany do naszego numeru PESEL zbiór danych o nas.

Przypomniano, że każdy z nas może mieć tylko jeden taki profil zaufany. Nie można go kupić, ani zobaczyć. Profil jest ważny 3 lata, jednak w dowolnym momencie można przedłużyć jego ważność.

"Profil zaufany to klucz do e-usług, otwiera dostęp do e-administracji. Pracujemy nad tym, aby przybywało spraw, które można załatwiać online" – mówi sekretarz stanu ds. cyfryzacji KPRM minister Janusz Cieszyński.

Bez wychodzenia z domu można np. zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, czy konta Mój GOV. Można też wysłać przez internet pismo do urzędu, zawnioskować online o odpisy aktów stanu cywilnego, zameldować się lub wymeldować, zgłosić narodziny dziecka, sprawdzić aktualną liczbę punktów karnych, uruchomić aplikację mObywatel, czyli cyfrowy portfel na dokumenty, w którym znajdziecie m.in. elektroniczne odwzorowanie dowodu osobistego, prawa jazdy, czy dowodu rejestracyjnego oraz – potwierdzenie szczepienia przeciw COVID-19. Ponadto - jak przypomniano - można rozliczyć podatki, korzystając m.in. z usługi Twój e-PIT.

Zaznaczono, że wszystkie dostępne e-usługi oraz szczegółowe informacje, jak założyć profil zaufany znajdują się stronie na stronie GOV.pl.

Przypomniano też, że najszybszy sposób na zdobycie PZ to założenie go za pośrednictwem banku. Taką możliwość dają PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo. Dzięki temu nie trzeba dodatkowo ich potwierdzać w punkcie potwierdzającym.

Profil zaufany powstał w 2011 r. Do 2016 r. korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób. W większości byli to urzędnicy. Do 1 stycznia 2018 r. PZ miało 1 324 438 Polaków. Od tego czasu jego popularność stale rośnie. (PAP)

ewes/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Sprawdź, jak odebrać na start 24 000 punktów o wartości do 400 zł z kartą kredytową CitiBanku (RRSO 12,59%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Cyfryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki