REKLAMA

PODCASTPolacy zaciskają pasa. Jak i na czym można oszczędzić?

Małgorzata Grzegorczyk2022-09-10 08:00
publikacja
2022-09-10 08:00

Czy warto wziąć wakacje kredytowe? Na jakim koncie ulokować oszczędności? W co inwestować? Jak oszczędzić prąd i gaz w domu? Jeśli chcecie zaciskać pasa, powinniście posłuchać, co radzą eksperci.

Polacy zaciskają pasa. Jak i na czym można oszczędzić?
Polacy zaciskają pasa. Jak i na czym można oszczędzić?
fot. cha_cha / / Shutterstock

Dwucyfrowa inflacja, szalejące ceny energii, o których za chwilę każdy przekona się na własnej skórze, groźba spowolnienia gospodarczego, czyli może utraty pracy – nawet największy optymista zastanawia się dziś, jak to będzie. Sporo osób myśli o cięcu kosztów. W tym podkaście usłyszycie o kilkunastu sposobach, jak wydawać mniej na prąd i ogrzewanie. Ale zaciskanie pasa to nie tylko wyrzeczenia, można przy okazji pomyśleć o inwestycjach.

Można skorzystać z wakacji kredytowych, a zaoszczędzone pieniądze wykorzystać do nadpłaty kredytu, o czym opowie Michał Kisiel, analityk portalu Bankier.pl. Można je też zainwestować i Bartłomiej Borucki z firmy Rankomat.pl podpowiada, w którym banku oszczędzać. W co Polacy inwestują, mówi Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex, która m.in. handluje złotem. Dwoje moich gości opowiada też o oszczędzaniu energii w domu. Wojciech Konecki, prezes APPLiA Polska, związku pracodawców AGD, radzi, co zrobić ze smokami energetycznymi. Dr Agata Stasik z Akademii Leona Koźmińskiego opowiada natomiast o eksperymencie, w którym mieszkańcy Warszawy mogli sprawdzać, ile zużywają prądu, i mówi, co z tego wynikło.

Zapraszamy na podcast.

Do „Pulsu Biznesu” trafiłam jako studentka w 1998 r. Piszę o inwestycjach w Polsce – w fabryki, centra usług biznesowych i ośrodki B+R. Opisuję też zagraniczną ekspansję polskich firm. Zajmuję się także branżą turystyczną –touroperatorami i biurami podróży oraz śledzę zmiany w lotnictwie. W 2012 r. dostałam nagrodę ABSL Excellence Award od Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce. Uwielbiam latać samolotem i zwiedzać fabryki. Jedno i drugie robię dość często w godzinach pracy. W wolnym czasie latam samolotem i zwiedzam świat z rodziną.

Tematy
BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

BLACK WEEK na Pracuj.pl! - 40% na wszystko. Dodaj ogłoszenie, znajdź pracownika!

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
emilia_grabowka
Teraz na wszystkim trzeba oszczędzać. Ja naprzykład nie kupuję niepotrzebnej elektroniki, jedynie ostatnio kupiłam irobota, bo odkurzacz mi się popsuł, ubrania kupuję używane, nie marnuje jedzenia.
polonu
żydowska propaganda , przecież niemieckie i nie tylko społeczeństwo bogaciło się ,bo otrzymywali z Rosji surowce po cenach przyjacielskich , i tak było , układy były , dlatego te ceny dla Europy były inne , kto to próbuje rozwalić i zaczyna mu się to udawać . Rosja tak czy siak surowce sprzeda jak nie do Europy to gdzie indziej żydowska propaganda , przecież niemieckie i nie tylko społeczeństwo bogaciło się ,bo otrzymywali z Rosji surowce po cenach przyjacielskich , i tak było , układy były , dlatego te ceny dla Europy były inne , kto to próbuje rozwalić i zaczyna mu się to udawać . Rosja tak czy siak surowce sprzeda jak nie do Europy to gdzie indziej , To żydzi próbują rozwalić całą Europę przy pomocy Ameryki widzą dla siebie korzyści ,ciekawe co się dalej stanie , bo to nie tylko same surowce ale towary zbyt na wschód o tym nikt nie wspomina , cały obieg , co ci żydzi wyprawiają to ludzkie pojęcie przechodzi i nie ma nich lekarstwa ,
thomashkis
Czas się leczyć człowieku, chociaż w tym przypadku już pewnie za późno
daniel_1
na węglu można oszczędzić bo dają 3000zł jak ktoś opala węglem.
Jak ktoś ma chryzantemy do sprzedania i covid zamknął cmentarze, też można zaoszczędzić.
hhahahah
hahhahaha
zops
Wobec kryzysu pszczelego to zamiast gruszek można jeść jabłka. (ile gruszek jedzą dziennie Ukrainki?) (W3) wells24 c o m
bha
Cóż.. Tak w ogromie branż i zawodów niestety w większości % od dawna Niby coraz godniej wszyscy? zarabiają, że niestety coraz mocniej i mocniej passa zaciskają!!!!!!! . Niestety obłuda, udawanie jarząbka rynkowa i nie tylko coraz to od dawna niby godniejszego zarobkowania i stawek dla niby wszystkich pracujących??? sięga już zenitu!!!.
bha
13 pensji żyjąc powietrzem, nie jedząc i nie mając żadnych opłat w każdym m-cu przez cały rok,lata tylko odkładając dodatkowo oczywiście jak w miarę godnie ktoś zarabia!!!.Cóż...NIBY 13 rocznych pensji dla niby wszystkich Europejczyków w ogromie niby branż i zawodów niestety jak zawsze wygodnie mydląc oczy uśredniając dochody i 13 pensji żyjąc powietrzem, nie jedząc i nie mając żadnych opłat w każdym m-cu przez cały rok,lata tylko odkładając dodatkowo oczywiście jak w miarę godnie ktoś zarabia!!!.Cóż...NIBY 13 rocznych pensji dla niby wszystkich Europejczyków w ogromie niby branż i zawodów niestety jak zawsze wygodnie mydląc oczy uśredniając dochody i udając jarząbka od wielu lat niby coraz to godniejszych stawek i płac?na rynkach, w gospodarkach dla niby wszystkich pracujących??? . Obłuda rynkowa i nie tylko ona od dawna sięga coraz mocniej i mocniej zenitu!!!.Niestety
onkolog_leczacy_maklera73
Zaciskanie pada jest zbawienne dla zdrowia. Np. podczas II wojny światowej gdy były problemy żywnościowe (masło, mięso, makarony itp.) i ludność odżywiała się "ubogo": czarne pieczywo, marmolada bez cukru itp. to praktycznie zanikły zawały, wylewu itp.
Owszem Niemcy masowo mordowali Polaków, ale jednak z punktu medycznego,
Zaciskanie pada jest zbawienne dla zdrowia. Np. podczas II wojny światowej gdy były problemy żywnościowe (masło, mięso, makarony itp.) i ludność odżywiała się "ubogo": czarne pieczywo, marmolada bez cukru itp. to praktycznie zanikły zawały, wylewu itp.
Owszem Niemcy masowo mordowali Polaków, ale jednak z punktu medycznego, uboga żywność przełożyła się ma drastyczny spadek zachorowań kardiologicznych.
trolley
Jedyne na co taka dieta się przełożyła to drastyczna śmiertelność cokolwiek słabszych jednostek i podniesienie średniej zdrowotnej Popełniasz bardzo duży błąd tak interpretując dane. Można by tak samo powiedzieć że kowid i zapaść w służbie zdrowia też przełożyła się na poprawę zdrowia w Polsce (bo tych najbardziej schorowanych mało zostało).
onkolog_leczacy_maklera73 odpowiada trolley
ależ COVID niezwykle pozytywnie wpłynął na stan zdrowia Polaków, poprzez podniesienie wiedzy o higienie osobistej (częsta konieczność mycia rąk itp.) drastycznie spadła zachorowalność na choroby przenoszone poprzez kontakty osobiste. Inna rzecz, że w czasie COVID zaprzestano leczenia innych np. chorych kardiologiczne, ontologicznie ależ COVID niezwykle pozytywnie wpłynął na stan zdrowia Polaków, poprzez podniesienie wiedzy o higienie osobistej (częsta konieczność mycia rąk itp.) drastycznie spadła zachorowalność na choroby przenoszone poprzez kontakty osobiste. Inna rzecz, że w czasie COVID zaprzestano leczenia innych np. chorych kardiologiczne, ontologicznie stąd mówi się o ponad 200 000 nadmiarowej umieralności w tym okresie.

Powiązane: Podcast

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki