REKLAMA

Polacy za embargiem na import gazu, ropy i węgla z Rosji nawet, jeśli będzie wzrost cen [Sondaż SW Research dla rp.pl]

2022-03-27 08:01
publikacja
2022-03-27 08:01
Polacy za embargiem na import gazu, ropy i węgla z Rosji nawet, jeśli będzie wzrost cen [Sondaż SW Research dla rp.pl]
Polacy za embargiem na import gazu, ropy i węgla z Rosji nawet, jeśli będzie wzrost cen [Sondaż SW Research dla rp.pl]
fot. Peter Kovalev / / TASS

58,9 proc. uczestników sondażu SW Research zrealizowanego dla rp.pl ocenia, że Unia Europejska powinna wprowadzić embargo na import gazu, ropy i węgla z Rosji nawet, jeśli będzie się to wiązać ze znacznym wzrostem cen tych surowców. Przeciwnego zdania jest 13,4 proc. ankietowanych.

W badaniu, którego wyniki opublikowano w niedzielę, opinii na ten temat nie miało 27,7 proc. osób.

Wprowadzenie embarga częściej popierają mężczyźni – 62 proc. wobec 56 proc. kobiet. Rozwiązanie to ma wyraźnie wyższe poparcie wśród osób w wieku 35-49 lat (61 proc.) oraz 50+ (65 proc.). Wśród najmłodszych badanych ma najwięcej przeciwników – 23 proc.

Embargo na import surowców z Rosji ma najwięcej zwolenników wśród osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym – 70 proc. oraz wyższym (60 proc.), a najmniejsze wśród osób z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym – 49 proc. W tej ostatniej grupie jest też największy odsetek przeciwników takiej polityki (20 proc.).

Najwięcej popierających embargo jest wśród osób z dochodami 1001-2000 PLN netto: 66 proc. oraz 3001-5000 PLN – 65 proc. Najrzadziej popierają to rozwiązanie osoby o najniższych dochodach (do 1000 PLN, 44 proc.). Najczęściej popierają zakaz importu mieszkańcy małych miast do 20 tys. mieszkańców (64 proc.), miast 200-499 tys. mieszkańców (66 proc.). Najmniej popierających jest w miastach 100-199 tys. mieszkańców, gdzie popiera je 53 proc. badanych oraz na wsi (57 proc. zwolenników).

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line 22 i 23 marca br. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (56)

dodaj komentarz
tysiak_39
Straszna medialna propaganda , obawiam się że ogłupią Polską młodzież i wyślą do krajów bałtyckich w nowo rozbudowanej armii i Oni tam zginą . Nie wierze w ten sondaż a czytając komentarze poniżej widzę że u nas dużo rozsądnych ludzi , tak darius19 rozsądnych a nie troli .
wibor3m
Dobra, ja jestem za. Juz teraz Kowalski moze to zrobic nie uzywajac samochodu, ogrzewania i rezygnujac z zakupow w supermarkecie, bo towary sa dostarczane rosyjskim ON. Ten "eksperyment" powinnien trwac 6 miesiecy, nie krocej. Jak bol juz bedzie ogromny to jeszcze poczekamy troche latem. Ale ja nie chce potem narzekania.Dobra, ja jestem za. Juz teraz Kowalski moze to zrobic nie uzywajac samochodu, ogrzewania i rezygnujac z zakupow w supermarkecie, bo towary sa dostarczane rosyjskim ON. Ten "eksperyment" powinnien trwac 6 miesiecy, nie krocej. Jak bol juz bedzie ogromny to jeszcze poczekamy troche latem. Ale ja nie chce potem narzekania. ON po kosmicznych cenach, WIBOR po 10%, to nie bedzie wesolo. Pan demeryt69 kilka tygodni temui sie ze mnie smial kiedy mowilem ze scenariusz lat 1988-1992 moze sie powtorzyc. Ogromna bieda i inflacja, zdesperowane rodziny itd. Nie wiem czy nadal jest on tak pewny ze tak nie bedzie......
darius19
etatowi od Putina "faramir, "demeryt" w amoku. Rosja to kraj bandycki
darius19
widze i "kalkstein" Mnoza sie jak kroliki
karbinadel odpowiada darius19
Ten to wyjątkowy muł
demeryt_69
Ciebie rzeczywiście w podstawówce często bili po 'głufce' :)
wibor3m
Zakladam ze Pan ma 19 lat. Pan nie ma zielonego pojecia co taki bojkot znaczy. To beda lata 1988-1992, jak nie gorzej. Cala Polska gospodarka sie zatrzyma i osoby w Panu otoczeniu masowo straca prace. WIBOR po jakies 10% to oznacza bankructwo dla milionow Polakow. Pan sie szybko nauczy ze gospodarka to energia.....
karbinadel
Kolejny dowód na to, że Polska jest krajem ekonomicznych analfabetów. Podobnie jak jej przywódcy
prezestak
Wiatraki stawiać i jakąś dużą elektrownie atomową, do tego fotowoltaika i nie będzie źle, do tego węgiel który mamy i będzie git
wibor3m
Ciezarowka na wegiel? Ma pan patent? Przebudowac ogrzewanie z gazu na wegiel, kiedy dotad bylo na odwrot? Pan nie ma pojecia o czym Pan mowi, zero.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki