REKLAMA

Polacy mają coraz więcej kart płatniczych. NBP podał nowe dane

2023-11-09 10:02, akt.2023-11-09 10:55
publikacja
2023-11-09 10:02
aktualizacja
2023-11-09 10:55

Liczba karty płatniczych w ciągu ostatnich czterech lat zwiększyła się o 2,7 mln. Jeszcze w trzecim kwartale 2019 roku było ich 42,2 mln, z danych za drugim kwartał br. wynika, że na rynku jest już 44,9 mln kart płatniczych – podał Narodowy Bank Polski w najnowszym raporcie.

Polacy mają coraz więcej kart płatniczych. NBP podał nowe dane
Polacy mają coraz więcej kart płatniczych. NBP podał nowe dane
fot. ViDI Studio / / shutterstock

"Na koniec czerwca 2023 r. na krajowym rynku wydanych było 44,9 mln kart płatniczych, tj. o 98,4 tys. więcej (wzrost o 0,2 proc.) w porównaniu z końcem marca 2023 r." – informuje Narodowy Bank Polski w najnowszym komunikacie. Z kolei porównując aktualną liczbę kart płatniczych z tą sprzed czterech lat, widoczny jest wzrost o około 2,7 mln sztuk (0,6 proc.). 

fot. "Informacja o kartach płatniczych II kwartał 2023 r." / Narodowy Bank Polski

W Polsce na koniec pierwszego półrocza bieżącego roku było 44,9 mln kart płatniczych. Oznacza to, że obecnie mamy w kraju więcej kart płatniczych niż mieszkańców (średnio 1,19 karty na osobę). Przy czym aktywnych kart płatniczych jest 73,7 proc. wśród wszystkich wydanych. 

Reklama

Najpopularniejszym rodzajem są karty debetowe, których udział wynosi 84,2 proc. wśród wszystkich kart płatniczych. "Ich liczba w II kw. zwiększyła się o 40,8 tys. i na koniec I półrocza 2023 r. wyniosła 37,8 mln" - podaje NBP.  

Drugą najliczniejszą kategorią kart były karty kredytowe (10,9 proc.), czyli 4,9 mln sztuk. W tym przypadku z danych wynika NBP, że nastąpił spadek o 11,9 tys. w porównaniu z końcem marca 2023 r. Pomimo niższej liczby kart w ogólnej grupie wzrosła wartość kredytów zaciągniętych w rachunkach kart kredytowych. Na koniec czerwca 2023 r. wynosiła 13,832 mld zł, co oznacza wzrost o 2,7 proc. w porównaniu z końcem marca 2023 r.

Jak zaznaczył NBP, cechą charakterystyczną polskiego rynku jest dominujący udział zbliżeniowych kart płatniczych; na koniec czerwca br. było 43,2 mln takich kart. "W II kw. 2023 r. liczba kart zbliżeniowych zwiększyła się o 137,9 tys., a ich udział w ogólnej liczbie kart płatniczych wyniósł 96,3 proc." - poinformowano. 

DF

Źródło:Bankier24
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (8)

dodaj komentarz
shnupke
Lichwiarze, zwani Fin-techem, na skutek zmian regulacji, zepchnięci zostali w kierunku produktów bankowych. Jedynym narzędziem dającym możliwość generowania marży powyżej ustawy są właśnie karty kredytowe, gdzie można upchnąć wyższy koszt dla pożyczkobiorcy. Są też inne szwindle, jeden z lichwiarzy dostał 15 baniek kary i chyba opadły Lichwiarze, zwani Fin-techem, na skutek zmian regulacji, zepchnięci zostali w kierunku produktów bankowych. Jedynym narzędziem dającym możliwość generowania marży powyżej ustawy są właśnie karty kredytowe, gdzie można upchnąć wyższy koszt dla pożyczkobiorcy. Są też inne szwindle, jeden z lichwiarzy dostał 15 baniek kary i chyba opadły mu skrzydła ale na niedługo. Jak się ten przekręt nazywa? Leasing konsumencki? Do lichwy dochodzi VAT, bo ziobro nie wypuszcza z szuflady orzeczenia UE o zwolnieniu z VAT.
Wzrost liczby kart debetowych wynika z masowego osiedlania się Ukrainek w Polsce. Nie wiem czy to dobrze czy źle. W dudzie to mam.
bha
Czyli niby są coraz bogatsi?.
wic
każdy kto ma kartę mBanku i chce coś kupić w internecie wie że musi mieć kartę innego banku by mieć gwarancję że transakcja nie zostanie odrzucona przez behawioralny system autentykacji który odrzuca 30% transakcji twierdząc że ty to nie ty bo on wie lepiej
zoomek
To dziwne?
Nawet ja jako ekstremalny wstecznik i zwolennik kruszców (blisko 100% oszczędności) mam dwie karty.
Tymczasem:
"Nie jesteś właścicielem własnych pieniędzy jeśli są w banku."
https://www.bitchute.com/video/vTbuc2b24Kdv/
2 minuty
zoomek
Bardzo mi się przydaje konto do zamawiania złotych, srebrnych i platynowych monet.
Ale polecam zakupy osobiste anonimowo. Nie musicie mnie naśladować.
jas2
Gotówka to moja wolność, karta to moja szybkość.

Najwygodniejszą formą jest płatność zbliżeniowa zegarkiem. Żadnych PIN-ów nawet przy dużych kwotach.
zoomek
Pierwsza rzecz po otrzymaniu karty to blokada funkcji płacenia bez PINu.
innowierca
mialem panie taki smart zegarek "wieki" temu. Cholerstwo, oprocz telefonu, tabletu i laptopu, notyfikowalo mnie dodatkowo, i trzeba bylo kolejna rzecz ladowac, i pamietac o tym. Zamienilem na zegarek g-schock, wodo i wstrzaso-odporny. Laczy sie raz na dobe, z jakims zegarem atomowym i ustawia dokladnie. Ladowac nie trzeba,mialem panie taki smart zegarek "wieki" temu. Cholerstwo, oprocz telefonu, tabletu i laptopu, notyfikowalo mnie dodatkowo, i trzeba bylo kolejna rzecz ladowac, i pamietac o tym. Zamienilem na zegarek g-schock, wodo i wstrzaso-odporny. Laczy sie raz na dobe, z jakims zegarem atomowym i ustawia dokladnie. Ladowac nie trzeba, bo baterie ma solarna na tarczy. Nie trzeba o nim tez pamietac.Wystarczy nosic. Mozna nie zdejmowac. Nie musze juz nim placic. Place tylko gotowka, karta i telefonem moge, ale juz nie wiem po co?

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki