REKLAMA

Polacy coraz rzadziej chodzą do sklepów i mniej w nich wydają

2022-06-10 08:12
publikacja
2022-06-10 08:12

Po kwietniu rynek podstawowych produktów spożywczych i chemicznych był o 6,6 proc. powyżej poziomu z 2021 r. Uwzględniając inflację, realnie wydajemy na nie mniej. A ceny rosną coraz szybciej - pisze w piątek "Rzeczpospolita".

Polacy coraz rzadziej chodzą do sklepów i mniej w nich wydają
Polacy coraz rzadziej chodzą do sklepów i mniej w nich wydają
fot. Andrzej Rostek / / Shutterstock

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", z danych firmy GfK Polonia, które dziennik poznał jako pierwszy, wynika, że w obecnych trudnych realiach najlepiej radzą sobie sklepy dyskontowe oraz supermarkety lokalne – oba sektory urosły w ujęciu rocznym dwucyfrowo.

"Pozostałe sklepy mają utrudnioną rolę – małe placówki zrzeszone w ramach sieci urosły o 7,6 proc., ale już te niezależne straciły 2,4 proc. Jeszcze większy, bo dwucyfrowy, spadek stał się udziałem supermarketów sieci zagranicznych z ponad 20-proc. spadkiem, co wynika m.in. ze zniknięcia sklepów pod logo Tesco, które przeszły do dyskontowej sieci Netto" - podano.

Gazeta informuje, że ostatnie dane UCE Research pokazują ponad 16-proc. skok, ale wiele kategorii podstawowych produktów jak pieczywo, nabiał czy mięso drożeje już o ok. 30 proc. Odczuwają to głównie małe sklepy niezrzeszone. "Częstotliwość odwiedzin maleje o blisko 9 proc. w ostatnich czterech miesiącach, a liczba gospodarstw domowych, które odwiedziły ten kanał, zmalała o ponad 130 tys." - mówi Szymon Mordasiewicz, dyrektor komercyjny panelu gospodarstw domowych GfK Polonia, cytowany przez gazetę.

"Polacy zaczęli oszczędzać również na wydatkach podstawowych – jak żywność, której wzrost cen dostrzegło już blisko 80 proc. badanych – mówi "Rz" Maciej Kroenke, partner w PwC Polska. (PAP)

aop/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zakupy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki