REKLAMA

Polacy chcą u siebie wielkiej fabryki Tesli

2016-12-01 11:19
publikacja
2016-12-01 11:19

Na Facebooku pojawiła się inicjatywa sprowadzenia fabryki Tesli do Polski. Koncern Elona Muska planuje bowiem w jednym z europejskich krajów wybudować swoją drugą gigafabrykę. Według zapowiedzi, mają w niej powstawać samochody elektryczne.

fot. Tesla Motors /

Pomysłodawcy grupy „Say Yes to Gigafactory 2 in Poland” wierzą, że działania na portalach społecznościowych pozwolą przybliżyć perspektywę stworzenia fabryki Tesli w Polsce. Chcą też przekonać do swojego pomysłu rządzących, argumentując, że do wyścigu o inwestycję stają inne kraje. – Zwracamy się z apelem do polskiego rządu, aby aktywnie walczył o tę inwestycję w Polsce. W chwili obecnej cała Europa stara się o ulokowanie tej inwestycji u siebie - czy to Niemcy, Francja, mniejsza Portugalia czy Czechy. Wierzymy, że Polska jest w stanie zaoferować najlepsze warunki współpracy, również dla polskiego przemysłu – piszą administratorzy.

Od 29 listopada, kiedy na grupie pojawił się pierwszy post, stronę polubiło ponad 2 tys. użytkowników. Dla porównania, podobna grupa wsparcia dla powstania inwestycji w Portugalii, ma już ponad 25 tys. członków. Do walki niedawno włączyła się też Holandia. Tamtejszy minister gospodarki zapowiedział, że rząd będzie „aktywnie przekonywał” Teslę do zlokalizowania swojej inwestycji w tym kraju.

Elon Musk ogłosił w listopadzie, że chce, by druga gigafabryka powstała w Europie. Podczas konferencji prasowej w Niemczech potwierdził, że europejska lokalizacja Gigafactory 2 zostanie wybrana w przyszłym roku. Mają być w niej produkowane zarówno baterie, jak i samochody elektryczne. Nie wiadomo jeszcze jednak, kiedy fabryka miałaby powstać. Decyzja o budowie zakładu produkcyjnego zapadła po tym, jak Tesla wkroczyła na europejski rynek, przejmując niemiecką spółkę Grohmann Engineering. Musk nie wykluczył też, że na Starym Kontynencie powstaną dwa, trzy kolejne zakłady.

Pierwsza Gigafactory powstaje w USA w stanie Nevada i ma być największym zakładem produkcyjnym na świecie. W odróżnieniu od tej planowanej w Europie, powstawać w niej mają wyłącznie akumulatory.

Źródło:
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (85)

dodaj komentarz
~murator
Nierealne! Kaczyński by zażądał, że wszystkie wyprodukowane w fabryce samochody mają być zasilane prądem z węgla z polskich kopalń.
~jk
No cóż, skoro protestują "lajkami" na facebooku to nic dziwnego, że myślą, iż tym samym mogą decydować o lokalizacji fabryk. Naiwne dzieci neo.
~Hih
Przy tej wysokości kosztów płac nie ma szans.
~kolega
Ten Czajka ze zdjęcia/sweterki/ ,to on pracuje u Muska.To ciekawe jakie stanowisko otrzyma w tej fabryce.Może będzie dyrektorem?
~ezagltowany_pomysłe
yes yes yes...weźmy tą fabrykę, później ją znacjonalizujmy i plan Morawickiego o budowie samochodów el. mamy wykonany...!
I nawet slajdów nie trzeba będzie zmieniać
Chętnie służę doradztwem za 30 tyś kwoty wolnej od podatku i małym immunitecie!
~Ogórek
Skoro mają budować kolejne fabryki, to nie ma co się spinać, załapiemy się na trzecią lub czwartą :)
~Polak
A ja wiem ze przedstawiciele zwiedzali juz jedna lokalizacje w Polsce. Moze wiecie jaka...
~Majsterklepka
W Polsce taka fabryka jak najbardziej... Żeby jeszcze Elon produkował zestawy do samodzielnego przerabiania aut spalinowych na elektryczne, to byłoby super...
Ja kupiłbym taki zestaw, by przerobić "Kaszlaka" na prąd...

Powiązane: Portugalia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki