REKLAMA

Podwyżki w Vectrze również dla nowych klientów. "Byli informowani"

2023-10-02 09:45
publikacja
2023-10-02 09:45

Osoby korzystające z Vectry od początku tego roku wysłali kilkaset skarg do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z powodu wzrostu opłat. Okazuje się, że z podwyżkami już kilka miesięcy po podpisaniu umowy muszą liczyć się również nowi klienci. Portal Wirtualne Media podał, że biuro prasowe operatora zabrało głos w tej sprawie.

Podwyżki w Vectrze również dla nowych klientów. "Byli informowani"
Podwyżki w Vectrze również dla nowych klientów. "Byli informowani"
fot. Robson90 / / Shutterstock

Wzrost cen wiąże się z wprowadzeniem do umów klauzuli waloryzacyjnej, która pozwala na podniesienie opłat klientom z powodu inflacji. Pierwsze osoby otrzymały informacje o wyższych rachunkach na początku tego roku, a kolejne grupy w miesiącach letnich. 

Podwyżki po dwóch miesiącach od podpisania umowy?

Wzrost cen za korzystanie z usług Vectry dotyczy również osób, które niedawno, na przykład dwa miesiące temu, związały się umową z tym operatorem. Biuro prasowe twierdzi jednak, że wszyscy byli o tym informowani.

"Pragniemy podkreślić, że wszyscy klienci byli informowani o obecności klauzuli waloryzacyjnej i jej znaczeniu podczas podpisywania nowych umów lub dokonywania zmian w aktualnych umowach. Poziom waloryzacji wynika bezpośrednio z podawanego przez GUS półrocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych opublikowanego w dniu 14.07.2023 r. i wynosi 15,0 proc." - wyjaśniło biuro prasowe Vectry portalowi Wirtualne Media.

Na tym podwyżki mogą się nie skończyć

Vectra nie sprecyzowała, jak długo zamierza podnosić ceny swoim abonentom. Wspomniano jedynie, że proces ten jest rozłożony w czasie.

"Wspomniana kwestia, dotycząca nielicznej grupy naszych klientów, to kontynuacja procesu waloryzacji opłat, który rozpoczęliśmy w lipcu br. Z powodów technicznych proces ten jest rozłożony w czasie - część z klientów otrzymała powiadomienie pod koniec sierpnia, a do pozostałych osób informacje właśnie docierają" - poinformowało biuro prasowe operatora. 

Choć Vectra twierdzi, że jej działania są zgodne z prawem, to w styczniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na tego operatora karę w wysokości 22,23 mln zł właśnie za jednostronne wprowadzanie zmian w umowach.

PB

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (14)

dodaj komentarz
stain
Umieszczanie klauzul waloryzacyjnych w umowie zawartej na określony termin powinno być prawnie zabronione, bo to jest czyn nieuczciwej konkurencji. Jeśli firma uważa, ze nie potrafi skalkulować swoich kosztów w perspektywie np. roku czy dwóch powinna zwierać umowy terminowe na okres w jakim jest w stanie to zrobić ze stałą ceną -Umieszczanie klauzul waloryzacyjnych w umowie zawartej na określony termin powinno być prawnie zabronione, bo to jest czyn nieuczciwej konkurencji. Jeśli firma uważa, ze nie potrafi skalkulować swoich kosztów w perspektywie np. roku czy dwóch powinna zwierać umowy terminowe na okres w jakim jest w stanie to zrobić ze stałą ceną - np. pół roku (po tym okresie umowa przestaje obowiązywać i klient może ponownie dokonać wyboru usługodawcy)
stain
Terminowa umowa bez możliwości wypowiedzenia (albo z możliwością wypowiedzenia za uiszczeniem kary/opłaty umownej) powinna być możliwa TYLKO ze stałą ceną. Bezterminowa z możliwością wypowiedzenia - klauzule waloryzacyjne są jak najbardziej ok.
UOKIK - do dzieła!
_aj_waj_
Zdaje się że Play, po przejęciu UPC, ma w ofercie umowę na 9 miesięcy. Tak więc - da się.
pakamera
Dostałem info o podwyżce 15% i braku możliwości odstąpienia od umowy,bo podobno wyraziłem zgodę na takie traktowanie.To dlaczego nie podniosą ceny o 100,200,czy 300 procent,skoro mogą mnie bezkarnie okradać,a ja muszę się na to godzić.
stain
Napisz skargę do UOKIK, to jest działanie naruszające zbiorowe interesy konsumentów.
Po oczywistym orzeczeniu SOKIK sprawa cywilna przeciw operatorowi o zwrot nienależnie pobranych opłat - wygrana w 100%, bo to jest ewidentne nadużycie w umowie narzucanej konsumentom.
szprotkafinansjery
Vectra to widzę znacznie większa patologia niż rzekomo Netia czy Play :(
pakamera
czy UOKiK stanie w obronie okradanych abonentów?
peluquero
Kolejna kara która wspomoże skarb państwa a nie zostanie oddana klientowi, a wręcz przeciwnie zostania nadrobiona na klientach, w ten sposób klient dostaje podwójnie :)

UOKiK gdyby działał prawidłowo, nakładałby na podmiot karę zwrotu poniesionych kosztów przez klientów tadam tss
stain
Na podstawie orzeczenia UOKIK możesz założyć sprawę cywilną o zwrot nienależnie pobranych opłat. Pewnie nawet nie będziesz musiał tego robić, wystarczy wysłać przedsądowe wezwanie do zapłaty. Ale mało kto to robi, więc różne cwaniaczki wiedzą, że i tak zarobią - bo 90% to łyknie i nie zrobi w tej sprawie nic. A kasa zostanie w ich kieszeni.
blind-oln
Ten problem dotyczy wszystkich, a nie nielicznych. Sam dostałem podwyżkę o 15% dwa miesiące po podpisaniu umowy. Odczekali okres, kiedy mógłbym odstąpić od umowy i cyk, podwyżka o wartość rocznej inflacji, mimo że klientem byłem nie rok, a dwa miesiące. :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki