REKLAMA

Śmieci w Warszawie droższe od kwietnia 2021. Czteroosobowa rodzina zapłaci 200 zł

2020-11-26 21:14
publikacja
2020-11-26 21:14
fot. Robert Neumann / FORUM

Od 1 kwietnia przyszłego roku mieszkańcy Warszawy zapłacą więcej za zagospodarowanie odpadów. W czwartek Rada Warszawy głosami KO przyjęła uchwałę w tej sprawie. Średnio, co miesiąc wywóz śmieci będzie kosztował jednego warszawiaka ok. 50 zł, np. czteroosobowa rodzina zapłaci - 200 zł.

Pierwotnie zmiana taryfy miała wejść w życie 1 grudnia 2020 r. Jednak 17 listopada Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej stwierdziło częściową nieważność przyjętych przez Radę Miasta przepisów.

Zdaniem RIO, Rada Miasta powinna była jednoznacznie określić, co jest źródłem informacji o ilości zużytej wody w konkretnych sytuacjach. "Przykładowo, w jakiej sytuacji źródłem informacji o ilości zużytej wody jest faktura, a w jakiej - odczyt z wodomierza" - wskazano. Zdaniem RIO dotychczasowa regulacja była nieprecyzyjna i niejasna.

Dlatego Rada, na wniosek prezydenta miasta zajęła się ponownie sprawą taryf za wywóz śmieci. Przyjęte poprawki zgłoszone przez ratusz uwzględniły stanowisko RIO, a także przesunęły wejście w życie nowych stawek na 1 kwietnia 2021 r. Stawki pozostały takie, jak w poprzedniej uchwale.

Od kwietnia miesięczne opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi będą naliczane według średniego zużycia wody przez mieszkańców. Jeśli w nieruchomości nie ma wodomierza, albo nieruchomość nie jest podłączona do sieci wodociągowej lub nie ma danych za zużycie wody za okres 6 kolejnych miesięcy, stawka naliczana jest według określonego wzoru: liczba mieszkańców razy 4 m sześc. wody razy 12,73 zł.

Według danych GUS, jeden mieszkaniec Warszawy zużywa miesięcznie średnio ok. 4 m sześc. wody. Oznacza to, że średnio wyda, co miesiąc na śmieci ok. 50 zł. Jeżeli zużyje mniej wody zapłaci mniej, a jeżeli więcej, to opłaty za śmieci będą jeszcze wyższe.

Podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy, występując w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej radny Mariusz Frankowski podkreślił, że RIO nie zakwestionowało wysokości opłat za odbiór nieczystości. Wyraził przekonanie, że metoda naliczania opłat w zależności od zużycia wody jest najlepsza. Złożył poprawkę, aby nowy sposób naliczania opłat za śmieci obowiązywał od 1 kwietnia 2021 r.

Dariusz Figura występując w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że powiązanie wysokości opłat za śmieci ze zużyciem wody zyskuje coraz szersze uznanie. Nie zgodził się jednak na stawki zaproponowane przez ratusz. Zwrócił uwagę, że na przykład w Szczecinie od nowego roku stawka będzie wynosiła 8,8 zł, a w Łodzi jest ustalona na 9,6 zł.

Klub PiS zaproponował, aby wysokości stawki w Warszawie ustalić nie na 12,73 zł, lecz na 8,8 za m sześc. Rozliczenie ryczałtowe, dla gospodarstw domowych, które nie są podłączone do wodociągu byłoby naliczane nie od 4 m sześc., ale od 3 m sześc. Chciał wprowadzenia stawki maksymalnej dla gospodarstwa domowego w wysokości 132 zł.

Radni Prawa i sprawiedliwości domagali się przeprowadzenia dyskusji na temat opłat. Jednak Jarosław Szostakowski (KO) złożył wniosek o zamknięcie dyskusji, który został przyjęty głosami większości.

Spotkało się to z krytyką ze strony opozycji. "Prowadźmy rozmowę, bądźmy Radą Warszawy, a nie bawmy się (…) w zamykanie dyskusji" – zaapelował przewodniczący kluby radnych PiS Cezary Jurkiewicz. Ocenił, że sesja rady zamienia się w farsę.

Poprawki zgłoszone przez ratusz zostały przyjęte głosami rządzącej w mieście większości Koalicji Obywatelskiej. Radni PiS nie wzięli udziału w głosowaniu. Natomiast projekty zmiany uchwały przedłożone przez PiS nie zostały poddane pod głosowanie. (PAP)

wnk/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
anna_domagalczyk
Na Śląsku już teraz tyle płaci. Warszawa zawsze była lepiej zarządzana niż Katowice.
maiar
Teraz kąpiel raz na tydzień, albo na dwa. Taniej wyprać komplet ubrań raz na tydzień lub dwa niż kąpać się codziennie. To jaka teraz epidemia z brudu będzie? Można się też smarować moczem, podobno dobrze dezynfekuje i tanio wychodzi. A wszystkie śmieci pod sejm?
cndkrjf
Przypominam, że obecnie robieni w bambuko są mieszkający samotnie. Płacą oni 65 złoty od mieszkania, tyle samo, co czteroosobowa rodzina. Nie rozumiem tego całego wrzasku. Skoro singiel może płacić 65, cztery osoby powinny płacić 260 złoty. Po wprowadzeniu opłaty od wody samotna babcia zapłaci ok. 50 złoty, a rodzina Przypominam, że obecnie robieni w bambuko są mieszkający samotnie. Płacą oni 65 złoty od mieszkania, tyle samo, co czteroosobowa rodzina. Nie rozumiem tego całego wrzasku. Skoro singiel może płacić 65, cztery osoby powinny płacić 260 złoty. Po wprowadzeniu opłaty od wody samotna babcia zapłaci ok. 50 złoty, a rodzina z dwójką pięćsetplusów ok. 200 złoty. To jest sprawiedliwe, a nie rozbój, jak dziś.
antek10
Chcielyśta socjal to mata. Rozumita?
m00zyk
Ja nie chciałem, ale demokracja to w praktyce odpowiedzialność zbiorowa.
grzegorzkubik
Niech Rafał podraża wszystko. Ma 3 lata by ludziom uszczuplić portfele. Trzymam kciuki za takie działania.
marxs
wszystkie podwyżki to wina PISt zabrali kasę samorządom a każą im utrzymywać wszystko co się da Warszawa dokłada rocznie kilka mld zł i to tylko do edukacji w tym czasie co roku PISty dokładaja po 2 mld zł na TVPis im.Josepha Goebbelsa
nanader1 odpowiada marxs
Niech się Pan może nauczy liczyć. Gdyby wszyscy samorządowcy w Polsce zrobili to, co zrobił urząd w Warszawie: 38 mln mieszkańców * 50 zł * 12 miesięcy = 22,8 mld zł. Co to za bzdury z tymi 2 mld zł?
anna_domagalczyk
Na Śląsku PIS (Krupizm) już od dawna uszczuplił na takie stawki. Też trzymam kciuki.LOL
andregru
Tak się kończy brak konkurencji między wieloma firmami i monopol śmieciowy. Śmieci droższe niż w Szwajcarii a prąd droższy niż w Dani .

Powiązane: Śmieci - segregacja, recykling

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki