REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Podwyżki cen energii w 2022 roku będą wyższe niż inflacja

2021-11-09 06:59
publikacja
2021-11-09 06:59

W przypadku taryfy za obrót energii elektrycznej wzrost będzie dwucyfrowy. Do 17 grudnia chcemy opublikować nowe stawki taryfowe na przyszły rok – mówi w wywiadzie z "Rzeczpospolitą" prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin.

Podwyżki cen energii w 2022 roku będą wyższe niż inflacja
Podwyżki cen energii w 2022 roku będą wyższe niż inflacja
fot. Orso / / Shutterstock

Prezes URE został zapytany przez "Rzeczpospolitą" o to, kiedy będą znane nowe taryfy za energię elektryczną.

"Termin złożenia wniosków taryfowych, które właśnie do nas wpłynęły, wynika z przepisów prawa, zgodnie z którymi przedsiębiorstwo przedkłada wniosek regulatorowi nie później niż dwa miesiące przed upływem terminu obowiązywania dotychczasowej taryfy. Punktem odniesienia przy ocenie treści tych wniosków jest dla regulatora przede wszystkim rynek giełdowy i notowania energii elektrycznej. Postępowania taryfowe planujemy zakończyć w terminie i nie przewidujemy opóźnień. Do 17 grudnia planujemy opublikować nowe taryfy (na 2022 rok), tak, aby mogły zostać wprowadzone przez spółki od 1 stycznia" - powiedział Gawin w opublikowanej we wtorek rozmowie z "Rz".

Pytany o to, czy biorąc pod uwagę uwarunkowania rynkowe, taryfa za energię elektryczną będzie wyższa, szef URE odparł: "To nie ulega wątpliwości".

"Będzie wyższa. Wzrost będzie dwucyfrowy na samej taryfie obrotu energią elektryczną. Nie będzie to tym samym wzrost odpowiadający poziomowi inflacji, jak to miało miejsce w poprzednim roku. Natomiast trudno precyzyjnie określić, jaki będzie finalny wzrost w taryfie. To spółki obrotu muszą ocenić swoje koszty. Wniosek taryfowy przygotowuje spółka i to ona wie, jakie poniesie koszty. W procesie taryfowym to spółka przedkłada wniosek, w którym może nam pokazać koszty niższe lub wyższe w odniesieniu do naszego +modelowego+ przedsiębiorstwa" - tłumaczył. 

aop/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
mario_80
A pod spodem artykuł o najdrozszym prundzie w Niemczech.
Rozumiem, ze Polska ambitnie goni czołówke i chce im deptać po piętach wraz z kolejnymi podwyżkami. A co, nie będziemy przecież gorsi.
bha
Niestety dobrze i w miarę spokojnie to już było.
ajwaj_
Jesli bedzie zródlo energii.. W UE sie u w tym nie przelewa
Bialorusy maja nadmiar pradu, choc odmówili UKR

Niemcy wylaczaja atomówki, jesli wiatr nie wieje, problemy jak UK > cicho, ciemno, zimno
mrbeast
Nie wiedziałem, że importujemy prąd za dolary... Ten kraj to dno!
antek10
na pisie rozdawnictwa kasa musi być
tomkooo
ciekawe jak/kiedy podwyzki cen pradu odbija sie na zagranicznych inwestycjach np. fabryki w naszym pieknym kraju :)
1984
Chłopie, znasz europejską rzeczywistość? Najwyraźniej nie masz pojęcia jak kształtują sie ceny energii elektrycznej w innych krajach:

https://www.epexspot.com/en/market-data

Taniej niż w Polsce jedynie w Skandynawii. Reszta wyraźnie droższa i to nie jest przypadek ale norma. Już widzę jak Michelin likwiduje fabrykę
Chłopie, znasz europejską rzeczywistość? Najwyraźniej nie masz pojęcia jak kształtują sie ceny energii elektrycznej w innych krajach:

https://www.epexspot.com/en/market-data

Taniej niż w Polsce jedynie w Skandynawii. Reszta wyraźnie droższa i to nie jest przypadek ale norma. Już widzę jak Michelin likwiduje fabrykę w Polce gdzie dzisiaj prąd ma za 125 euro i przenosi ją do Niemiec (163 euro) lub rodzimej Francji (190 euro).
300_pala odpowiada 1984
Spoko…. Suweren zapłaci wyższe rachunki

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki