REKLAMA
BADANIE

Podlimity i franszyzy w ubezpieczeniu mieszkania

Malwina Wrotniak2011-10-04 13:39redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2011-10-04 13:39
Porównując oferty ubezpieczycieli warto zwrócić uwagę po pierwsze na to, czy dany produkt obejmie ochroną tzw. mienie ruchome, czyli wyposażenie mieszkania, a po drugie - jaki będzie zasięg tej ochrony.

Częstą praktyką ubezpieczycieli jest bowiem stosowanie tzw. podlimitów – górnych ograniczeń kwoty wypłacanego odszkodowania. Ma to związek z wyższym ryzykiem przypisywanym mieniu ruchomemu. Przykładowo: jeśli przewidziano dla sprzętów RTV ograniczenie w wysokości ok. 10%, oznacza to, że w razie wystąpienia szkody, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w wysokości nie wyższej, niż 10% zadeklarowanej sumy ubezpieczenia. Podobnie chociażby z przechowywaną w domu gotówką – praktyka pokazuje, że ograniczenie wynosi tu często kilka procent.

Drobne sprzęty domowe są niewdzięczne jeszcze z innego punktu widzenia - zakłady ubezpieczeń uznają za zbyt kosztowne likwidowanie szkód o małej wartości. By nie musieć tego robić, stosuje się franszyzę integralną. To zapis w umowie zapowiadający, że zakład ubezpieczeń nie będzie uruchamiał procesu likwidacji, jeśli wartość szkody będzie niższa od ustalonego limitu. W praktyce franszyza tego typu dotyczy kwot na poziomie 100 zł.

Jest jeszcze jeden typ franszyzy, którą warto wyszukać w treści OWU. Franszyza redukcyjna ma za zadanie motywować ubezpieczających się do lepszego dbania o ochronę swojego majątku. W tym celu obniża się kwotę odszkodowania o pewną ustaloną kwotę - może to być na przykład 10% sumy ubezpieczenia albo też konkretnie wskazana kwota. Zatem w sytuacji zrealizowania się któregoś z ryzyk, zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie w pomniejszonej kwocie. Sytuację tą można odwrócić za sprawą tzw. wykupu udziału własnego, co oznacza wniesienie dodatkowej opłaty, powodującej, że odszkodowanie będzie wypłacane w całości.

Malwina Wrotniak, Bankier.pl
Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Dominik
Nie pytam się nawet klientów czy chcą wykupić franszyzę. Zaznaczam wykup obligatoryjnie. Wykup kosztuje często +30zł do składki, a nie muszę się tłumaczyć po szkodzie dlaczego zaniżono odszkodowanie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki