REKLAMA

Podlaskie: 100 mln zł dla firm na wdrożenia badawczo-rozwojowe

2016-10-31 12:00
publikacja
2016-10-31 12:00
Podlaskie:  100 mln zł dla firm na wdrożenia badawczo-rozwojowe
Podlaskie:  100 mln zł dla firm na wdrożenia badawczo-rozwojowe
fot. Jakub Szymczuk / / Gość Niedzielny

100 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego na wdrożenia badawczo-rozwojowe mogą zdobyć podlaskie firmy, niezależnie od wielkości. W poniedziałek ruszył konkurs na takie dotacje, wnioski można składać do końca listopada.

O dotacje mogą się starać firmy: mikro-, małe, średnie i duże, a także konsorcja tych przedsiębiorstw, konsorcja przemysłowo-naukowe z udziałem jednostek badawczych uczelni czy celowych spółek tworzonych przez uczelnie, organizacje pozarządowe, jak również tzw. instytucje otoczenia biznesu.

Chodzi o wsparcie prac prowadzonych przez firmę, np. badań przemysłowych czy eksperymentalnych, których celem jest komercyjne, rynkowe wdrożenie. Dotyczy to zarówno własnych prac prowadzonych przez firmę, ale też zakupu usług od innych podmiotów z kraju lub z zagranicy.

"Wdrożenie zakupionych wyników prac B+R jest możliwe tylko w przypadku przeprowadzenia prac rozwojowych (eksperymentalnych prac rozwojowych) uzupełniających/dostosowujących technologie do specyfiki przedsiębiorstwa" - można przeczytać w konkursowym ogłoszeniu na stronie RPO Województwa Podlaskiego.

Pieniądze mogą być np. przeznaczone na tworzenie zaplecza badawczego, zakup aparatury, sprzętu czy potrzebnej do tego infrastruktury. Wszystko ma służyć rozwojowi produktów i usług, innowacjom, które można wdrożyć w usługach publicznych.

Odpowiedzialny za fundusze unijne wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno podkreśla, ze projekty powinny się wpisywać w tak zwane inteligentne specjalizacje regionu, które są określone w "Planie rozwoju przedsiębiorczości w oparciu o inteligentne specjalizacje województwa podlaskiego na lata 2015-2020+.

"Do tych specjalizacji zaliczamy: przemysł rolno-spożywczy, przemysł metalowo-maszynowy, szkutniczy, sektor medyczny i nauki o życiu, ekoinnowacje i nauki o środowisku oraz powiązane z nimi sektory. Ale na wsparcie mogą też liczyć projekty dotyczące tzw. specjalizacji wschodzących, czyli np. technologie inżynierii medycznej czy innowacyjne technologie przemysłowe" - poinformował PAP Maciej Żywno.

80 mln zł w konkursie trafi na projekty związane z inteligentnymi specjalizacjami, pozostałe 20 mln zł na specjalizacje wschodzące. Konkurs ma być rozstrzygnięty w kwietniu 2017 r.

Na lata 2014-2020 Podlaskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dysponuje kwotą 5,1 mld zł. To pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Dotychczas zakontraktowano 2,8 proc. alokacji środków w programie.(PAP)

kow/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~jasnylut
Decyzje podjal jakiś pisowski geniusz ekonomiczny z Polski Wschodniej. Jest za co być wdzięcznym. Tam największe pokłady ciemnoty.
~Michal_Warszawa
Tak ale na ten cel podobno poszlo juz 10 mld EUR z tzw poprzedniej perspektywy a pozycja Polski w ranking innowacyjnosci IUS pogorszyla sie gdyz te srodki zostaly "wykorzystane" na wycieczki, tzw szkolenia, tzw absorbcje technologii czyli poprostu zakup sprzedu ktory pozniej sie marnowal I marnuje bo poprostu wydawano forse Tak ale na ten cel podobno poszlo juz 10 mld EUR z tzw poprzedniej perspektywy a pozycja Polski w ranking innowacyjnosci IUS pogorszyla sie gdyz te srodki zostaly "wykorzystane" na wycieczki, tzw szkolenia, tzw absorbcje technologii czyli poprostu zakup sprzedu ktory pozniej sie marnowal I marnuje bo poprostu wydawano forse bezmyslnie bez zastanowienia na co po co I dlaczego aby tylko "realizowac program".....
OCZYWISCIE te srodki powinny isc do POLSKICH FIRM na konkretne sensowne dofinansowania do projektow badawczo rozwojowych....
Tak w ogole 100 mln PLN to sa niewielkie srodki to ok 25 mln USD to sa dzienne wydatki na ten cel wiekszych zachodnich koncernow....POLSKA POWINNA zwiekszyc srodki przeznaczane na wlasnie BADANIA I ROZWOJ nie szkolenia, nie kursy szydlowania, nie agua parki, nie sciezki rowerowe, nie ogolna pojeta nauke, nie enigmatyczny capital ludzki czy spoleczny czyli wycieczki administracji do Brukselii czy inne eufemiczne hasla jak wspieranie Parkow Biznesu.....
NA BADANIA I ROZWOJ POLSKICH FIRM !!! tu tez trzeba ulgi podatkowej...wtedy moze te wydatku rusza z niskiego poziomu na bardziej europejski
~qwww
I bardzo dobrze! Inwestujmy w polską naukę i przemysł wykorzystując jak się tyko da środki unijne póki jeszcze są

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki