Podatnik sfinansuje rodzicom darmowe podręczniki

Rządowe podręczniki w pierwszej i drugiej klasie szkoły podstawowej, rządowe pieniądze na zakup książek dla uczniów w czwartej klasie podstawówki i pierwszej klasie gimnazjum. Rodzice ponad 1,5 miliona uczniów w te wakacje nie będą musieli kupować podręczników swoim pociechom.

Podatnik sfinansuje rodzicom darmowe podręczniki
Podatnik sfinansuje rodzicom darmowe podręczniki (EastNews)

Minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska wyjaśnia, że sfinansowanie reformy z budżetu państwa oznacza realne oszczędności dla rodziców. Rynek podręczników szkolnych szacowany był na miliard złotych rocznie. Rządowy podręcznik dla pierwszaków miał dać rodzicom oszczędności rzędu 120 milionów złotych. MEN szacuje, że za dwa lata, kiedy reforma obejmie już wszystkie klasy szkoły podstawowej i gimnazjum, w portfelach rodziców zostanie 700-800 milionów złotych,

W tym roku szkolnym z rządowego podręcznika dla pierwszoklasistów korzystało 97 procent szkół podstawowych. Podobnie prawdopodobnie będzie od września. Wtedy też będzie dostępny podręcznik również dla drugoklasistów. Jednocześnie rząd przekaże 140 złotych na zakup książek dla czwartoklasistów i 250 złotych na podręczniki dla uczniów pierwszej klasy gimnazjum. Oba roczniki mogą też liczyć na dodatkowe 25 złotych, które mogą być przeznaczone na zakup materiałów uzupełniających.

Joanna Kluzik-Rostkowska tłumaczy, że przejęcie od rodziców zakupu książek spowodowało obniżenie ich cen. Dostaje sygnały od dyrektorów szkół, że te same podręczniki są im teraz oferowane taniej, niż kosztowały jeszcze rok temu. Do tego ich obecne wersje gwarantują korzystanie z nich przez kilka lat.

Reforma zakłada, że właścicielami książek będą szkoły. Podręczniki będą uczniom wypożyczane. Ministerstwo zakłada, że żywotność takich książek powinna wynosić co najmniej trzy lata.

W kolejnych latach reforma będzie rozszerzana na następne roczniki. Tym samym do 2017 roku rodzice uczniów uczących się w szkołach podstawowych i gimnazjach nie będą musieli kupować podręczników swoim dzieciom.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Szwarbuła/Siekaj

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~KLABI

A co z równością i równouprawnieniem które gwarantuje nam konstytucja, moje dziecko idzie teraz do 5 klasy i nie dość że muszę sobie kupić podręczniki to jeszcze za rok nikt ode mnie już ich nie odkupi. Dofinansowanie powinno być dla WSZYSTKICH ALBO DLA NIKOGO (jak państwa nie stać to niech dofinansuje wszystkim tylko niektóre podręczniki)
JAWNA DYSKRYMINACJA

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~mamakasi

W naszej szkole natomiast podręczniki co roku były inne więc też nie mogliśmy ich sprzedać. Może teraz coś się w tej kwestii zmieni. W tym roku przynajmniej koszt wyprawki nie zwalił mnie z nóg, skorzystałam z promocji w matrasie, nie kupowałam też na zapas bo jeszcze zapowiadają inne promocje.

! Odpowiedz
0 0 ~kredytykPL

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~BETI

Dlaczego tylko 1,2 i4 klasa podstawówki oraz 1 klasa gimnazjum ? Jak już dają to wszystkim klasa podstawówek i gimnazjom , a nie wybranym.Oj ta Polska korupcja!

! Odpowiedz
2 1 ~yup

Tak, jako podatnik uważam, że wszystkie podręczniki powinny być finansowane z budżetu. Patrz Konstytucja RP!

Skoro możemy mieć jeden NFZ, jeden rząd, jeden Sejm, itd., tak samo możemy mieć jeden system opracowywania i dystrybucji podręczników. Tak jest taniej, jeśli tylko dobrze się takim procesem zarządza. Przecież wiedza od klasy zero do matury jest taka sama w całym naszym pięknym kraju. Można dodać, że nie zmieniła się co jakoś znacznie przez dobrych kilkaset lat (mowa o umiejętnościach zupełnie podstawowych, z którymi i tak są problemy - czyli czytaniu ze zrozumieniem, pisaniu ze zrozumieniem, rachowaniu ze zrozumieniem, argumentowaniu ze zrozumieniem). Drobiazgi tyczące paru nowych cząstek o które wzbogacił się Model Standardowy można uwzględniać w aneksach, lub specjalnych skoroszytach pt. Nauka Współczesna).

Wydawców uprasza się o zaprzestanie ujadania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~ccc

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 8 ~Grzechu_comeback

" że żywotność takich książek powinna wynosić co najmniej trzy lata. " POstęp??? NIE! Za komuny było lepiej... przynajmniej w tym konkretnym przypadku-trwałości książek.
DARMOWE? Darmowe to tylko są OŚMIORNICZKI WIŃSKO KILOMETRÓWKI, PO_litycy też nie muszą płacić za łamanie prawa....

! Odpowiedz
2 20 ~KIMDZONGTUSK

PODATNIK SFINANSUJE DARMOWE PODRĘCZNIKI BUHAHAHAHA !!! MASŁO MAŚLANE, PRZECIEŻ TO OZNACZA, ŻE NIE MA DARMOWYCH PORĘCZNIKÓW BO PODATNIK SAM JE SOBIE MUSI SFINANSOWAĆ

! Odpowiedz
3 13 ~dfsfsdfdsfsdfsd

Rządowe POdręczniki są takiej jakocii że nie-rząd musi je finansować bo nikt by ich nie kupił z własnej woli

! Odpowiedz
3 10 ~piotr

czy to będą Po czy Pis czy Piskukiz to będą państwowe czyli syfiaste i po najniższej cenie.
masz rację nikt dobrowolnie ich by nie kupił na rynku.
a darmowe?
to taki eufemizm:))

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne