REKLAMA

Podatnicy płacą potrójnie za ochronę Jarosława Kaczyńskiego. PiS: efekt kampanii nienawiści

2021-05-13 09:05
publikacja
2021-05-13 09:05
Podatnicy płacą potrójnie za ochronę Jarosława Kaczyńskiego. PiS: efekt kampanii nienawiści
Podatnicy płacą potrójnie za ochronę Jarosława Kaczyńskiego. PiS: efekt kampanii nienawiści
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Tak długo, jak nasi przeciwnicy polityczni będą wzywać do "patroszenia" czy "odstrzeliwania" prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, tak długo będzie miał on ochronę - oświadczyło ugrupowanie w czwartkowym oświadczeniu w związku z niedawnymi doniesieniami medialnymi.

TVN24 podał, że nawet czterdziestu policjantów na dobę oraz zespół ochroniarzy z prywatnej firmy stale pilnuje domu Jarosława Kaczyńskiego w Warszawie. Tak wynika z ponad miesięcznej obserwacji reporterów TVN24 i tvn24.pl. Jak zaznaczono, Kaczyńskiemu jako wicepremierowi, należy się ochrona. Zapewnieniem bezpieczeństwa urzędnikom państwowym powinna zajmować się Służba Ochrony Państwa (byłe Biuro Ochrony Rządu), a nie policja i prywatni ochroniarze. Efekt jest taki, że za bezpieczeństwo wicepremiera i prezesa PiS podatnik płaci potrójnie - czytamy na stronie tvn24.pl.

Do doniesień odniosło się Prawo i Sprawiedliwość w opublikowanym w czwartek oświadczeniu, wskazując, że zarówno prezes PiS - a w zależności od sytuacji i oceny potencjalnego zagrożenia również inni członkowie kierownictwa partii - oraz jej siedziba są od lat chronione przez firmę Grom Group, co kosztuje rocznie ok. 2 mln zł. "Wydatki na ten cel są jawne i nie są niczym nadzwyczajnym w przypadku rozpoznawalnych publicznie osób" - zaznaczono.  

"W kwestii działań policji, dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa, ocena sytuacji i decyzje należą do jej kierownictwa i oparte są na stosowanych w tej służbie procedurach. W przypadku Jarosława Kaczyńskiego są one związane z pełnieniem funkcji wicepremiera, odpowiedzialnego za bezpieczeństwo oraz lidera partii politycznej, które zgodnie z art. 11 Konstytucji są elementem demokratycznego porządku państwa" - czytamy w oświadczeniu.

PiS odpowiadając na zarzuty i komentarze mediów oraz polityków opozycji zwróciło uwagę, że "obecna sytuacja jest efektem wieloletniej kampanii nienawiści wobec Jarosława Kaczyńskiego". "Kampanii prowadzonej przez środowiska tak polityczne, jak i medialne, które nie potrafią odnaleźć się w systemie demokratycznym i na każdą różnicę zdań - naturalną w demokracji - reagują nienawiścią i agresją" - wskazał PiS.

W ocenie ugrupowania, nikogo nie powinno dziwić, że kwestie bezpieczeństwa są traktowane poważnie, biorąc pod uwagę "chociażby mord polityczny w Łodzi, którego sprawca otwarcie przyznawał, że jego celem był prezes Prawa i Sprawiedliwości, czy atak nożownika na Krakowskim Przedmieściu".

"Nie można pominąć również agresywnych i wzywających do przemocy haseł, wznoszonych przez uczestników rozmaitych zgromadzeń wspierających opozycję. Nie doczekały się one nigdy potępienia z jej strony, a co więcej, niektórzy politycy opozycji wręcz je inspirują" - zwrócono uwagę w oświadczeniu.

Przekazano też, że do siedziby PiS regularnie kierowane są groźby - w tym zabójstwa - pod adresem Kaczyńskiego, czy informacje o ładunkach wybuchowych.

"Dlatego tak długo, jak nasi przeciwnicy polityczni będą wzywać do patroszenia czy odstrzeliwania prezesa PiS, tak długo będzie miał on ochronę" - podkreślono w oświadczeniu.

W sierpniu zeszłego roku gen. Rapacki obliczył dla Onetu, że w skali roku utrzymywanie 18 policjantów na straży domu prezesa PiS może kosztować podatnika ok. 1,8 mln zł. W przypadku 40 policjantów dziennie przez rok to koszt około 4 mln zł - mówił gen. Rapacki. 

autor: Rafał Białkowski

rbk/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (51)

dodaj komentarz
lebero654
Specem od kampanii nienawiści i snucia intryg jest sufler. Dlaczego taki Tusk łazi wszędzie bez ochrony, a nasz pierwszy sekretarz chodzi do kibla z ochroniarzem? Bo Donald nie nawoływał do nienawiści. Można go nie lubić, nie zgadzać się z jego poglądami, ale on pozował na fajnego gościa.
marszalek2020
Powiedz o tym fajnym gościu stoczniowcom a szczególnie ich rozbitych rodzinom, albo tym co wpłacili 280 miliardów podatków kiedy rządził T. a teraz nie mają gdzie pójść do lekarza bo lekarze za mało zarabiają.
demeryt_69
Nawet Putin nie ma takiej ochrony - absurdalny kraj!
carlito1
Uczciwy polityk może chodzić bez ochrony.... Jest mi nie potrzebna.
marszalek2020
w kraju uczciwych ludzi tak, w kraju gdzie rządzi mafia tylko mafia chodzi bez ochrony
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
men24a
Chciałbym aby kiedyś na lekcji historii pisali prawdę o wielkim Polaku, takich dwóch, jeden zginął w katastrofie z rąk Ruskich a drugi, tak się zasłużył dla kraju że żaden polityk na świecie nie ma takiej ochrony, aż 40tu typa go chroni, większość z Gromu. A czymże zasłużył sobie na taką ochronę? Ano okradaniem pracujących Polaków Chciałbym aby kiedyś na lekcji historii pisali prawdę o wielkim Polaku, takich dwóch, jeden zginął w katastrofie z rąk Ruskich a drugi, tak się zasłużył dla kraju że żaden polityk na świecie nie ma takiej ochrony, aż 40tu typa go chroni, większość z Gromu. A czymże zasłużył sobie na taką ochronę? Ano okradaniem pracujących Polaków i dawaniem tym niepracującymi bo raczej nie zwalczaniem mafii, wie ktoś gdzie oni siedzą , w którym więzieniu?
marszalek2020
Dla ludzi o wąskich horyzontach, napiszę że zwalczanie mafii to nie tylko zamykanie w więzieniach ale też wykopanie z Polski do innych krajów albo zniechęcenie do okradania.
Żenujące jest że trzeba takie rzeczy tu pisać ale lata edukacji kierowanej przez PO nastawionej na wykształcenie na poziomie zbieracza szparagów niestety
Dla ludzi o wąskich horyzontach, napiszę że zwalczanie mafii to nie tylko zamykanie w więzieniach ale też wykopanie z Polski do innych krajów albo zniechęcenie do okradania.
Żenujące jest że trzeba takie rzeczy tu pisać ale lata edukacji kierowanej przez PO nastawionej na wykształcenie na poziomie zbieracza szparagów niestety zrobiły swoje i będziemy musieli się z tym problemem borykać jeszcze wiele lat.
krokus12 odpowiada marszalek2020
Twój horyzont to linia prosta nakreślona cienkopisem .
luxferre
Siedzą na wiejskiej, choć to zależy o kogo konkretnie pytasz.
Mafię VATowską przenieśli do ministerstwa finansów, tych od prostytucji do NIK, mafię developerską... w sumie nie wiem gdzie ten kurdupel się kręci.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki