REKLAMA

Podatki w górę. Państwa szukają sposobu na zwiększenie wpływów budżetowych [Analiza]

2021-06-14 06:01
publikacja
2021-06-14 06:01
Podatki w górę. Państwa szukają sposobu na zwiększenie wpływów budżetowych [Analiza]
Podatki w górę. Państwa szukają sposobu na zwiększenie wpływów budżetowych [Analiza]
/ Shutterstock

Poza klasyczną podwyżką stawek podatkowych kraje decydują się na dodatkowe podatki korporacyjne - stwierdza w analizie Polski Instytut Ekonomiczny. Zwraca uwagę, że największym zmianom podlegają w ostatnim roku obciążenia środowiskowe.

Jak zwraca uwagę PIE, druga połowa 2020 r. i pierwsze miesiące br. obfitują w zapowiedzi i wdrażanie nowych podatków. Ich celem jest zwiększenie wpływów budżetowych "na skutek większego opodatkowania zachowań negatywnie oddziałujących na zdrowie i klimat" oraz obłożenie daninami najbardziej zamożnych. "Coraz bardziej powszechne plany podnoszenia opodatkowania najlepiej uposażonym świadczą o zmianie podatkowego paradygmatu" - oceniają analitycy.

"Autorem najgłośniejszej zapowiedzi podniesienia CIT" jest Joe Biden, obiecujący przywrócenie 28-proc. stawki, którą do 21 proc. obniżył w 2017 r. jego poprzednik, Donald Trump - zauważa PIE. Na podwyższenie CIT zdecydowała się też Wielka Brytania. Od 2023 r. podatek dla przedsiębiorstw, których roczne zyski przekroczą 250 tys. funtów, wzrośnie z 19 proc. do 25 proc. Holandia wycofała się z kolei z planowanej obniżki najwyższej stawki CIT. "Zamiast 21,5 proc. progu utrzymany będzie ten na poziomie 25 proc., przy jednoczesnym podniesieniu w 2021 r. kwoty tego progu z 200 tys. EUR do 245 tys. EUR (395 tys. EUR w 2022 r.). Zarazem od tego roku podniesiono stawkę holenderskiego IP box z 7 proc. do 9 proc." - czytamy w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Zauważono, że "oprócz klasycznej podwyżki stawek podatkowych, kraje decydują się na wdrażanie dodatkowych podatków korporacyjnych". W połowie 2020 r. Węgry zdecydowały się na wprowadzenie tymczasowego podatku od banków i instytucji kredytowych w wysokości 0,19 proc. powyżej 50 mld HUF (ok. 145 mln euro) ich skorygowanego bilansu. "Podobne rozwiązanie w 2023 r. planuje wdrożyć Szwecja. Natomiast Słowacja obniżyła od tego roku próg (ze 100 tys. euro do 50 tys. euro), do którego mikroprzedsiębiorcy mogą korzystać z obniżonej 15-proc. stawki podatku CIT" - dodano.

Do tych zmian w opodatkowaniu przedsiębiorstw dochodzi reforma, która - jak stwierdza PIE - może zrewolucjonizować globalny system podatkowy. Chodzi o opodatkowanie międzynarodowych korporacji minimalną stawką podatku na poziomie 15 proc. - kraje grupy G7 porozumiały się w tej sprawie na początku czerwca. "W zależności od ostatecznego kształtu porozumienia, które musi zostać zaakceptowane przez 140 krajów uczestniczących w negocjacjach, może to zwiększyć globalne wpływy z tytułu CIT nawet o 127 mld dol. rocznie, z czego Polska może uzyskać od 800 mln dol. nawet do 4,5 mld dol." - podkreślają analitycy.

Dodają, że w ramach podatku PIT zwiększa się obciążenie gospodarstw domowych o najwyższych dochodach. "Kolumbia Brytyjska (prowincja Kanady), Korea, Nowa Zelandia, Kolumbia i Hiszpania wprowadziły nowy najwyższy próg podatkowy, ze stawkami odpowiednio: 20,5 proc., 39 proc., 45 proc., 39 proc. i 45,5 proc." - zauważa PIE. Z kolei Rosja i Czechy zdecydowały się na przejście z liniowego na progresywny system PIT. Rosja podniosła stawkę z 13 proc. do 15 proc. dla dochodów przekraczających 5 mln RUB (ok. 56 tys. euro), a Czechy w 2021 r. wprowadziły górną stawkę PIT w wysokości 23 proc., która ma zastosowanie do dochodów przekraczających 1 701 168 CZK (ok. 67 tys. euro). Dochody poniżej tego progu podlegają dotychczasowej stawce 15 proc. - wyjaśniają analitycy.

Wskazują też na podwyżki podatków majątkowych. Wymieniają m.in. Argentynę, która wprowadziła jednorazowy (0,8 proc.) podatek od majątku powyżej 200 mln ARS (ok. 1,85 mln euro), natomiast Hiszpania podniosła stawkę z 2,5 proc. do 3,5 proc. dla majątku przekraczającego 10,7 mln euro. "Belgia wprowadziła zaś przejściowy podatek (0,15 proc.) od rachunku papierów wartościowych przekraczających jego średnią wartość 1 mln euro w okresie referencyjnym" - dodano.

Analitycy zwracają uwagę, że na popularności zyskuje większe opodatkowanie towarów uznanych za szkodliwe dla zdrowia - przede wszystkim wyrobów tytoniowych, substytutów tytoniu i alkoholu. "Ponadto Turcja podniosła od tego roku akcyzę na napoje słodzone, a Włochy i Łotwa zapowiedziały wdrożenie takiego rozwiązania od 2022 r." - wskazano.

W ostatnim roku największe zmiany zaszły w zakresie podatków środowiskowych - stwierdza PIE. 16 państw OECD i G20 podniosło akcyzę paliwową i podatki od emisji dwutlenku węgla, "decydując się na bardziej aktywne działanie w zakresie łagodzenia skutków zmian klimatycznych". Sześć krajów zwiększyło akcyzę na paliwo (Dania, Finlandia, Łotwa, RPA, Szwecja i Wielka Brytania), a kolejnych sześć – ceny emisji CO2 (Dania, Niemcy, Irlandia, Luksemburg, Niderlandy i RPA). Niemcy wprowadziły krajowy system handlu emisjami (nETS), obejmujący emisje CO2 w sektorach nieobjętych unijnym ETS (transport i ogrzewanie). "W 2021 r. uprawnienia do emisji są sprzedawane po stałej cenie 25 euro za tonę, która ma stopniowo rosnąć do 55 euro w 2025 r. Od 2026 r. będzie ona ustalana w drodze aukcji, w zakresie tzw. korytarza cenowego 55-65 euro" - podsumowuje PIE.

autorka: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (16)

dodaj komentarz
pozhoga
,,zachowań negatywnie oddziałujących na zdrowie i klimat"
Ja pierniczę, oni naprawdę w to wierzą (że zmiany klimatyczne powoduje człowiek)...
lampeduza
dzień bez kolejnego podatku = dzień stracony!
3456
nie ważne jaki jest rząd ,kto rządzi ,ważne jaki poziom życia ma przeciętny obywatel to jest ważne ,a rządzić może nawet indianin z plemienia arapaho.
3456
kurs dolara Amerykańskie akcje ,szczepionki gołym okiem widać co się dzieje .
rekin1986
Wpływy podatkowe do budżetu można zwiększać na dwa sposoby albo podnoszeniem podatków pośdrednich albo bezpośrednich o ile podatki pośrednie są do przeżycia to bezpośrednie bolą najbardziej

Jeżeli człowiek dostanie wyższą wypłatę do reki więcej kupi i więcej kasy trafi do obiegu i wtedy są wyższe
Wpływy podatkowe do budżetu można zwiększać na dwa sposoby albo podnoszeniem podatków pośdrednich albo bezpośrednich o ile podatki pośrednie są do przeżycia to bezpośrednie bolą najbardziej

Jeżeli człowiek dostanie wyższą wypłatę do reki więcej kupi i więcej kasy trafi do obiegu i wtedy są wyższe wpływy z podatków pośrednich

Gdy już ma skrojoną wypłatę zanim ją zobaczy na oczy to nie kupi za to dużo i mało kasy trafi na rynek przez co obrót towarem będzie wolniejszy i wpływy z pośrednich znacznie spadną

1 złotówka , euro czy dolar nieważne jaka waluta zabrana obywatelowi przed wypłatą kasuje 3 możliwe do uzyskania z podatków pośrednich o towarów i usług jakie mógłby kupić

Rządzący nigdy się nie nauczą do czego służy krzywa laffera kto kumaty wie o czym piszę
3456
ten sojusz z USA będzie taki że bochenek chleba będzie po 10 zł a właściwie to już jest .
3456
proste ,przecież trzeba w końcu czymś spłacić te szczepionki .no i cała logistykę , tylko czy wyciągnie to USA na prostą oto jest pytanie , bo same szczepionki na pewno nie to za mało .chyba że będą je sprzedawać przez długie lata.
rpudlo
Filozofią obecnie rządzących jest "Centralne Państwo".
Oznacza, to ochronę wszystkiego co Państwowe i gnojeniem wszystkiego co Prywatne.
Państwowym można zarządzać, czerpać bezpośrednie zyski, kontrolować i wykorzystywać do celów politycznych. Prywatnym tak się nie da, choć zyski paradoksalnie są
Filozofią obecnie rządzących jest "Centralne Państwo".
Oznacza, to ochronę wszystkiego co Państwowe i gnojeniem wszystkiego co Prywatne.
Państwowym można zarządzać, czerpać bezpośrednie zyski, kontrolować i wykorzystywać do celów politycznych. Prywatnym tak się nie da, choć zyski paradoksalnie są większe, ale bardziej rozproszone i niekontrolowalne.
kwiecien2021
co do silnego państwa tak ku przypomnieniu: Singapur, Korea, Japonia, Chiny .... zresztą i prowincja Chin Tajwan też.... z polskiej historii: Gdańsk, skutki kolonizacji na prawie Niemieckim i dlaczego Kazimierz Wielki inaczej podszedł do tematu.
rpudlo
Każdy przedsiębiorca wie, że dochód można zwiększyć przez:
- zwiększenie marży,
- zwiększenie obrotów.

Podnoszenie podatków oznacza "zwiększenie marży", a uwalnianie gospodarki (w tym obniżka podatków i liberalizacja przepisów) oznacza "zwiększenie obrotów".

Problem w tym,
Każdy przedsiębiorca wie, że dochód można zwiększyć przez:
- zwiększenie marży,
- zwiększenie obrotów.

Podnoszenie podatków oznacza "zwiększenie marży", a uwalnianie gospodarki (w tym obniżka podatków i liberalizacja przepisów) oznacza "zwiększenie obrotów".

Problem w tym, że to pierwsze jest takie łatwe i tak łatwo o wyliczalny efekt (zwłaszcza wyborczy), a to drugie wymaga wyobraźni a i efekty, choć są lepsze i trwalsze, przychodzą później.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki