REKLAMA

Podatek od smartfonów. Rząd chce podwyższyć opłatę reprograficzną

2021-05-06 08:48
publikacja
2021-05-06 08:48
Podatek od smartfonów. Rząd chce podwyższyć opłatę reprograficzną
Podatek od smartfonów. Rząd chce podwyższyć opłatę reprograficzną
fot. bodnar.photo / / Shutterstock

Rząd chce podwyższyć opłatę reprograficzną i szacuje przychody z tego tytułu na 318-398 mln zł rocznie, a w ciągu nadchodzących 10 lat na kwotę 3,57 mld zł - podano w ocenie skutków regulacji projektu ustawy.

"Projekt przewiduje wprowadzenie zmian w zakresie opłaty – ustalenie jej na zróżnicowanym poziomie nieprzekraczającym 4 proc. ceny urządzenia i rozszerzenie obecnego katalogu urządzeń, za które jest pobrana o nowoczesne urządzenia umożliwiające zwielokrotnianie chronionych utworów lub przedmiotów praw pokrewnych w zakresie własnego użytku osobistego. Ponadto przewiduje się przekazanie pobierania opłaty Urzędom Skarbowym" - napisano.

W Polsce opłatą objęte są obecnie kserokopiarki, magnetofony i magnetowidy.

Autorzy projektu ustawy piszą, że ustawa może obniżyć w nieznaczny sposób zyski uzyskiwane przez importerów i producentów elektroniki ze względu na obłożenie sprzedawanych przez nich produktów opłatą reprograficzną.

"Przewidywane w ramach regulacji podwyższenie opłaty reprograficznej nie powinno wpłynąć na ceny sprzętu elektronicznego. Ceny sprzętu elektronicznego w głównej mierze uzależnione są nie od podatku VAT czy też nałożonych opłat, ale od polityki cenowej producenta narzuconej przez niego dla konkretnego rynku. Koszt wytworzenia znacznej części sprzętu to bowiem ułamek jego ceny" - napisano.

Autorzy projektu zakładają, że producenci sprzętu, by utrzymać konkurencyjność oferowanych produktów, będą musieli obniżyć ceny, by zrekompensować wzrost opłaty.

"Jeżeli tego nie zrobią, konsumenci, korzystając z jednolitego rynku w UE, będą zamawiali produkty elektroniczne z innych krajów UE" - napisano.

map/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
jas2
Majątkowe prawa autorskie powinny być zlikwidowane. Szkodzą naszej cywilizacji.
wonsz
Zlikwidowane może nie, bo czas ludzi honoru odszedł bezpowrotnie i żaden twórca nie dostałby od nikogo nic za nic bez ochrony prawnej - ale 3-5 lat ochrony wystarczy. Kto ma zarobić, ten w tym czasie zarobi. Potem - "bierzcie i jedzcie z tego wszyscy".
pn300
Przypominam, że to NIE JEST PODATEK, tylko opłata. Tak mówi pinokio.
lipsk
Ciekawe kto to są autorzy projektu? Bo wychodzi na to że chołocie 500 plus a dla celebrytów 500tyś plus. Widać czas na wymianę żon i samochodów nastał w tej grupie wyborców i jest problem palący.
kenn
"Autorzy projektu zakładają, że producenci sprzętu, by utrzymać konkurencyjność oferowanych produktów, będą musieli obniżyć ceny, by zrekompensować wzrost opłaty."
A można spytać czemu tak zakładają? :P
bankierek15
Dokładnie, to byłby chyba pierwszy przypadek w historii kiedy opłata nie zostałaby przerzucona na końcowego klienta.
eltomasso
jesli z zawodu jest ktoś politykiem nie oczekuj od niego myślenia ekonomicznego... czyste brednie.. szkoda tylko że część naszego społeczeństwa to kupi
mknowak odpowiada eltomasso
Większa część to kupi zobaczysz po kolejnych wyborach... Te podwyżki się nam należą bo za głupotę trzeba płacić.
m00zyk
Mógłbym pisać długo, ale Stanowski w nowym "Dziennikarskim zerze" już dał wyraz dobitnie, co sądzi (ja też) o tym pomyśle...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki