REKLAMA

Opłata za posiadanie psa będzie wyższa

2021-09-28 12:00
publikacja
2021-09-28 12:00
Opłata za posiadanie psa będzie wyższa
Opłata za posiadanie psa będzie wyższa
fot. Olga / / Pexels

Opłata za posiadanie psa będzie wyższa. Ministerstwo Finansów zwiększyło stawkę do 135 zł rocznie dla właścicieli czworonogów. Jednak ostateczna decyzja należy do radnych.

W 2022 r. ustawowa granica opłaty za psa wyniesie 135 zł rocznie. W tym roku maksymalna stawka wynosi 130,30 zł. Natomiast jeszcze w 2020 r. górny limit opłaty od psa wynosił 125,40 zł, czyli prawie 10 zł mniej niż nowa zapowiedziana stawka na przyszły rok.

Opłatę opłacają osoby fizyczne posiadające psy. Jednak nie w każdej gminie istnieje obowiązek regulowania takiej należności. W świetle prawa to radni danej gminy podejmują decyzję o wprowadzeniu opłaty od psa oraz ustalają jej wysokość z zastrzeżeniem, że nie może być wyższa niż maksymalna kwota ustalona przez resort finansów. Pieniądze z opłaty za posiadania czworonoga wpływają do budżetu gminy.

Nie wszyscy muszą płacić tzw. stary podatek od psa. W świetle obowiązujący przepisów prawnych z płacenia opłaty za posiadanie psa zwolnieni są:

  • osoby w wieku powyżej 65 lat prowadzące samodzielnie gospodarstwo domowe – z tytułu posiadania jednego psa,
  • członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - pod warunkiem wzajemności,
  • osoby zaliczone do znacznego stopnia niepełnosprawności – z tytułu posiadania jednego psa,
  • osoby z niepełnosprawnościami – z tytułu posiadania psa asystującego,
  • podatnicy podatku rolnego od gospodarstw rolnych – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

Opłatę od posiadania psa można zapłacić: w kasie gminy lub przelewem internetowym na podany rachunek bankowy. Daninę reguluje się jeden raz w roku, w terminie wyznaczonym przez radnych.

Gmina może zwolnić z opłaty za psa

Opłata od psa obowiązuje w Polsce od 1 stycznie 2008 roku. Wcześniej, do końca 2007 roku, przepisy mówiły o podatku za posiadanie czworonoga. Po zmianie to gminy decydowały o wprowadzeniu opłaty. Część z nich zwalnia osoby, które wzięły zwierzę ze schroniska, zaadoptowały bezdomnego psa lub posiadają zaczipowanego czworonoga.

DF

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (22)

dodaj komentarz
langdon25
Dla każdego psa wziętego ze schroniska Pinokio powinien dopłacać 600+ co miesiąc

Te stworzenia są znacznie bardziej pożyteczne i wartościowe od dzieciorobów biorących 500+
langdon25
Opłata za każdego pisuara w domu powinna wynosić 1000zł
the_mind_renewed
Sterowane aranżowane upierdliwe uprzykrzanie życia społeczeństwom ciąg dalszy aby doprowadzić nas w końcu do pełnej desperacji i potulnego poddania się nowemu światowemu ładowi gospodarczemu. To są zbrodnie przeciwko ludzkości, te występujące problemy światowe można rozwiązać w jeden dzień, ale nie takie są cele elit.!
jan-kowalski
Pies w mieście to fanaberia i luksus, który może/powinien być opodatkowany (poza wyjątkami, dotyczącymi np. osób niepełnosprawnych).

Poza tym, że pies sra i leje gdzie popadnie (a większość właścicieli nadal ma to gdzieś i nie sprząta po swoich pupilach), stwarza (przynajmniej część) zagrożenie, ze kogoś
Pies w mieście to fanaberia i luksus, który może/powinien być opodatkowany (poza wyjątkami, dotyczącymi np. osób niepełnosprawnych).

Poza tym, że pies sra i leje gdzie popadnie (a większość właścicieli nadal ma to gdzieś i nie sprząta po swoich pupilach), stwarza (przynajmniej część) zagrożenie, ze kogoś pogryzie (zwłaszcza te wyprowadzane bez smyczy i/lub kagańca, co również spory odsetek właścicieli praktykuje myśląc, że uspokajająca uwaga "On nie nie gryzie" załatwia temat), hałasuje szczekając w dzień i, co gorsza, w nocy.

Jest jeszcze problem milionów sztuk opakowań (puszek, puszeczek, toreb, pudełek) po różnego rodzaju karmach, którymi z miłości do swoich milusińskich ich właściciele codziennie dodatkowo zasilają nasze śmietniska. Się pytam, gdzie są ekolodzy i obrońcy Ziemi? - dlaczego nie wywierają presji w kierunku wyeliminowania/ograniczenia liczby psów (i innych domowych zwierząt) w miastach, podobnie np. jak zniechęcają do posiadania dzieci.
A tak słyszy się o parach deklarujących z przejęciem, że dla dobra Ziemi, klimatu itp. nie będą mieć dzieci, a które "dla równowagi" sprawiają sobie ersatz w postaci pieska (albo i dwóch). Gdzie tu sens, gdzie logika?
dolar36
po co ta piana, przecież nikt normalny takiej opłaty nigdy nie zapłaci, ja nigdy nie miałem psa, ale często kręcili się koło mojej chaty
dzo_bajden
a od kaczek kiedy byndzie podatek?
3456
a chomiki szynszyle ,świnki morskie , pająki węże ,akwaria , itp to opodatkować
jas2
Opłata od psa powinna być bardzo wysoka, chyba, że ktoś posiada przynajmniej 2 dzieci. Wtedy rodzina jest zwolniona z opłaty od psa.
1a2b
Najlepiej żeby za taką rodzinę płacili bezpośrednio jej sąsiedzi nie posiadający przynajmniej dwójki dzieci w tym jednego głupiego Jasia.
1a2b
I bardzo dobrze. Za to za psy ułożone, po szkole, takie co nie srają byle gdzie, nie obszczekują ludzi, nie szczekają kiedy im się podoba itd. nie powinno być żadnych opłat.

Powiązane: Budżet rodziny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki