REKLAMA
PIT 2023

Podatek cukrowy i opłata małpkowa - wszystko, co musisz wiedzieć

Dominika Florek2020-08-28 10:36redaktor Bankier.pl
publikacja
2020-08-28 10:36

Nowy podatek m.in. od słodkich napojów oraz tzw. małpek wejdzie w życie w Polsce od 2021 roku. Warto wiedzieć, kto i o ile więcej zapłaci za produkty objęte nową opłatą.

Podatek cukrowy i opłata małpkowa - wszystko, co musisz wiedzieć
Podatek cukrowy i opłata małpkowa - wszystko, co musisz wiedzieć
fot. Radu Bercan, NAOWARAT, Oleg Golovnev / / Shutterstock

Temat wprowadzenia podatku cukrowego ciągnie się od grudnia 2019 roku, kiedy Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt tzw. ustawy cukrowej. W lutym br. prace nad opłatą przyśpieszyły. Finalnie prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wprowadzeniu podatku od cukru lub substancji słodzących we wtorek (25 sierpnia).

Kto zapłaci podatek od cukru?

Nowa opłata cukrowa obciąży przedsiębiorców sprzedających produkty zawierające cukier (w tym alkohol) oraz substancje aktywne. Osoby prowadzące działalność gospodarczą zapłacą podatek w momencie wprowadzenia produktów do sprzedaży. Według ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów, firmy zapłacą daninę publiczną od napojów:

  • z dodatkiem substancji aktywnej - kofeiny lub tauryny,
  • z cukrem lub substancją słodzącą, w tym napoje alkoholowe w opakowaniach o objętości poniżej 300 ml.
Reklama

Nowa ustawa wprowadza m.in. podatek od cukru dotyczący zarówno napojów słodzonych, jak i tych zawierających kofeinę lub taurynę oraz opłatę od małych opakowań (nieprzekraczających 300 ml) napojów alkoholowych. Przepisy nie dotyczą m.in. wyrobów medycznych, zarejestrowanych suplementów diety oraz preparatów do początkowego żywienia niemowląt.

Ile wynosi podatek cukrowy?

Po wejściu w życie nowych przepisów przedsiębiorcy poniosą opłatę od tzw. "małpek" w wysokości 25 zł od 1 litra 100-procentowego alkoholu w opakowaniach o objętości poniżej 300 ml. Natomiast nowy podatek od cukru podzielony został na część stałą oraz zmienną:

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
  • opłata stała - 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej,
  • opłata stała - 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna),
  • opłata zmienna - 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.

O ile zmienią się ceny produktów po wejściu w życie nowego podatku cukrowego? Tego jeszcze nie wiadomo dokładnie. Jednak jak podaje Polska Federacja Producentów Żywności, ceny napojów w Polsce mogą wzrosnąć nawet o 40 proc. 

Przykładowo wysokość podatku od cukru dla najmniejszych butelek wódki - tzw. małpek - o 40-procentowej zawartości alkoholu zwiększy się o 2 zł w przypadku pojemności 200 ml. Z kolei za 250 ml wina 12-procentowego przedsiębiorca zapłaci 88 gr nowego podatku cukrowego. 

Jak wynika z rozporządzenia Komisji Unii Europejskiej z opłaty stałej zwolnione są napoje zawierające co najmniej 20% soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego oraz te, które są izotonikami. 

Za co trzeba zapłacić podatek od cukru?

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek (25 sierpnia) podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów nakładającą m.in. opłatę od cukru w napojach słodzonych o objętości nieprzekraczającej 300 ml.

– Pierwszą grupę stanowią napoje z dodatkiem cukrów będących monosacharydami lub disacharydami oraz środków spożywczych zawierających te substancje oraz substancje słodzące, o których mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. (...) Do drugiej zaliczają się napoje alkoholowe w opakowaniach o ilości nominalnej napoju nieprzekraczającej 300 ml – czytamy w informacji w sprawie ustawy z dnia 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów.

Od kiedy obowiązuje podatek cukrowy?

Od kiedy trzeba będzie płacić podatek od cukru? Większość nowych zapisów w ustawie wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku, jak podaje kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w informacji w sprawie ustawy z dnia 14 lutego 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów.

Jaka kara za niezapłacenie podatku?

–  W przypadku niedokonania rzeczonych opłat w terminie, naczelnik urzędu skarbowego będzie zobowiązany ustalić w drodze decyzji dodatkową opłatę (opłatę sankcyjną) – czytamy w informacji zamieszczonej na oficjalnej stronie prezydenta RP.

Szczegółowej informacje dotyczące wysokości kary za nieopłacenie podatku od cukru nie zostały do tej pory przedstawione. Wiemy, natomiast do kogo trafią pieniądze z podatku cukrowego. Wpływy z tytuł podatku od napojów słodzonych bezalkoholowych, objętych ustawą oraz sankcje finansowej za nieuiszczenie w terminie będą stanowić przychód NFZ w 96,5 proc. oraz dochód budżetu państwa w 3,5 proc.

Z kolei wpływy z opłaty dotyczącej napojów alkoholowych w opakowaniach jednostkowych o ilości nominalnej napoju nieprzekraczającej 300 ml oraz sankcji finansowych za jej nieuiszczenie w terminie będą stanowić w 50 proc. przychód Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w 50 proc. dochód gmin, na których terenie jest prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką podatkową i konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 9,83%)

Komentarze (3)

dodaj komentarz
qwerty88
Dobrze, że dbajom o nasze zdrowie, czekamy z niecierpliwościo na kolejne podatki, żeby zadbać o nasze zdrowie.
kaziemiera2020
Brawo rządzący. Nie ma to jak nowe podatki dla zdrowia ogółu. I to na pewno nie koniec takich pomysłów, prawda?
qwerty88
Dobrze, że głowa narodu zadba o naród i w prosty sposób do-edukuje "głupich konsumentów".
Jak nie chcą się uczyć i jeść zdrowo, to niech płacą !!!
Brawo PIS.

Powiązane: Alkohol

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki