REKLAMA

Poczta Polska kupi InPost? Nadchodzi pocztowe przemeblowanie

2020-09-29 06:57
publikacja
2020-09-29 06:57
Shutterstock

Potencjalna sprzedaż InPostu (...), zbliżający się giełdowy debiut Allegro i kłopoty finansowe Poczty Polskiej; to czynniki, które w najbliższej przyszłości mogą przemeblować rynek e-commerce i związaną z nim branżę kurierską - podaje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak informuje dziennik, Bloomberg jako pierwszy przekazał wiadomość, że fundusz private equity Advent International planuje sprzedać akcje InPostu. "Według anonimowych źródeł agencji sprawa jest na wczesnym etapie. Właściciel InPostu rozważa różne opcje we współpracy z Citigroup, a wycena firmy może przekroczyć 2 mld euro (ok. 9 mld zł)" - czytamy.

W ocenie koordynatora sektora usług pocztowych Centrum Studiów Antymonopolowych i Regulacyjnych UW dr. Mateusza Chołodeckiego, jeżeli dojdzie do sprzedaży firmy, będzie to "najważniejsza" zmiana na polskim rynku kurierskim. "InPost mógłby na tym zyskać, bo potrzebuje świeżej energii, drugiego impulsu. Paczkomaty mają się dobrze, teraz trzeba znaleźć nowe pole rozwoju. Pytanie, kto będzie nabywcą. Moim zdaniem Poczta Polska powinna zrobić wszystko, by kupić InPost. To dla niej szansa jednorazowego wzmocnienia obecności na dochodowym rynku i odwrócenia złego trendu wynikającego z coraz szybszego spadku segmentu listów. Z Pocztą Polską jest dziś tak, jak kilka lat temu z LOT-em: jeśli dostałaby od państwa zastrzyk kapitału na inwestycje, mogłaby osiągnąć sukces komercyjny" – tłumaczy.

Gazeta wskazuje, że rynek kurierski korzysta na dynamicznym rozwoju rynku e-commerce, którego "wartość według firmy konsultingowej OC&C wzrośnie w br. do 72 mld zł, w 2021 r. do 80 mld zł, a w 2024 r. do 118 mld zł". "Liderem tego rynku jest Allegro z udziałem szacowanym przez OC&C na 36 proc. – ponad 10 razy większym niż zajmujący drugie miejsce AliExpress" - informuje. (PAP)

skib/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jas2
Poczta przejmie InPost a Dino przejmie Allegro.
karbinadel
Jeśli lider rynku ma 36 %, a następny po nim 10 razy mniej, to znaczy że rynek jest bardzo, bardzo rozproszony. Poza tym, udział rzeczywisty samego Allegro jest minimalny, tam sprzedają tysiące niezależnych przedsiębiorców, którzy w każdej chwili mogą pójść gdzie indziej albo na swoje
margarethagar
Przejęcie paczkomatów przez Pocztę Polską to będzie początek ich końca.

Powiązane: Debiut Allegro na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki