Początek roku szkolnego. Co się zmieni w roku szkolnym 2016/2017?

redaktor Bankier.pl

1 września 2016 to początek roku szkolnego dla ponad 4 milionów 600 polskich dzieci. Rok szkolny 2016/2017 wiąże się z wieloma zmianami, od likwidacji egzaminu kończącego szkołę podstawową, po powrót drożdżówek do szkolnych sklepików.

Początek roku szkolnego
Początek roku szkolnego (fot. Tomasz Adamowicz / FORUM)

Dziś pierwszą klasę szkoły podstawowej zacznie około 210 tysięcy dzieci. Nie będą musiały jednak iść do niej sześciolatki – od tego roku został zniesiony dla nich obowiązek szkolny. Blisko 290 tys. osób to tegoroczni maturzyści. Dla nich też została wprowadzona zmiana – będą mogli odwoływać się od wyników egzaminu maturalnego. Szóstoklasiści z kolei od tego roku nie będą podchodzili do egzaminu na koniec szkoły podstawowej.

Rok szkolny 2016/2017: drożdżówki w sklepikach, dłuższe wakacje

Początek roku szkolnego przyniesie ze sobą także zmiany w szkolnych sklepikach. Od września tego roku uczniowie będą mogli kupić drożdżówki, jednak nie zbyt słodkie i nie przygotowane z głęboko mrożonego ciasta. Wróci też kawa – z zastrzeżeniem, że jej szklanka nie będzie zawierać więcej niż 2 łyżeczki cukru.

1 września 2016 r. wchodzi też w życie rozporządzenie, zgodnie z którym wakacje będą rozpoczynały się w pierwszy piątek po 20 czerwca, a nie w ostatni piątek tego miesiąca, jak to miało miejsce do tej pory. Oznacza to, że w roku szkolnym 2016/2017 wakacje rozpoczną się 23 czerwca – będą więc o tydzień dłuższe.

Początek roku szkolnego 2016/2017 dopiero zwiastuje większe zmiany. Od roku 2017/2018 stopniowo będą wprowadzane kolejne. Wśród planów Ministerstwa Edukacji Narodowej znajdują się 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum ogólnokształcące, 5-letnie technikum oraz dwustopniowa szkoła branżowa. Oznacza to likwidację gimnazjów - uczniowie rozpoczynający dziś naukę w klasie szóstej za rok pójdą do siódmej klasy podstawówki.

Agnieszka Ślęzak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
1 2 ~rodz

Rozwiązania wprost idiotyczne, Proszę sprawdzić liczebność uczniów w pierwszych klasach po skończeniu 6 letniej podstawowej. 31-33 uczniów, niech Pani Minister otworzy "pocztę" i poprosi o podawanie szkół gdzie tak jest.

! Odpowiedz
3 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 1 ~dm

uważam że te zmiany nie były potrzebne, jeszcze przed wakacjami mowiono że będa gimnazja :) dodatkowe zamieszanie

! Odpowiedz
3 3 ~Ujk

Poleci. Sześciolatków pójdzie 20%. W niektórych szkołach nie będzie w ogóle pierwszych klas.

! Odpowiedz
8 8 ~mda

zmieni się chociażby to, że dzięki programowi 500+ dzieci już nie będą głodne.

! Odpowiedz
3 8 ~_leluś655

Ale za to będą drożdżówki

! Odpowiedz
14 10 ~pioczer65

No to poleci trochę ludzi z pracy!!!!!!!

! Odpowiedz
2 12 ~Besos

Dzieci w szkołach nadal będzie tyle samo, więc i rąk do pracy będzie potrzeba tyle samo.
Nikt nie poleci.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne