REKLAMA

Klienci kończą wakacje kredytowe

2020-08-13 11:34
publikacja
2020-08-13 11:34
fot. REUTERS/Edgar Su/Files / FORUM

BNP Paribas Bank Polska po wygaśnięciu pierwszych moratoriów kredytowych klientów detalicznych obserwuje ponad 90-proc. powrót do regulowania zobowiązań, a w lipcu poziom ten wynosił ponad 95 proc. - poinformował wiceprezes banku Wojciech Kembłowski.

"W tej chwili obserwujemy, że klienci, którzy pierwsi poprosili o wakacje kredytowe [...] w czerwcu powracali do ponownych płatności i regulowania swoich zobowiązań" - powiedział Kembłowski.

"W całym segmencie retailowym - czyli kredytów segmentu mikro, kredytów hipotecznych i gotówkowych - ten powrót następował na poziomie ponad 90 proc., a w lipcu to było ponad 95 proc. Wygląda na to, że klienci w znakomitej części byli w stanie powrócić do normalnej obsługi kredytu" - dodał.

Liczba kredytów i pożyczek podlegających moratoriom wyniosła 48,1 tys. o łącznej wartości 6,8 mld zł. Około 3,4 mld zł dotyczyło klientów indywidualnych, 3,1 mld zł podmiotów gospodarczych, a 335 mln zł należności leasingowych i pozostałych.

Bank podał w czwartek, że jego zysk netto w II kwartale 2020 roku wzrósł do 219 mln zł z 217,1 mln zł rok wcześniej. Zysk banku był 38 proc. powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 159,1 mln zł.

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w drugim kwartale 2020 roku 199,9 mln zł, czyli wzrosły 78 proc. rdr i 1 proc. kdk.

Wpływ COVID-19 na koszty ryzyka w I połowie 2020 r. wyniósł 156,5 mln zł i wynikał przede wszystkim ze zmiany scenariuszy makroekonomicznych następstwie COVID-19.

"Nasz portfel po raz kolejny udowadnia, że jest portfelem bezpiecznie zbudowanym i właściwie zdywersyfikowanym. Nie możemy być w żadnym razie optymistyczni jeśli chodzi o przyszłość, natomiast jesteśmy mniej pesymistyczni niż byliśmy jeszcze parę miesięcy temu" - powiedział prezes banku Przemek Gdański.

"Przyspieszamy digitalizację [...] czas pandemii upewnił sektor, upewnił banki, że jest to absolutnie krytyczne. To przyspieszenie nastąpiło [...]" - dodał.

Koszty funkcjonowania banku wyniosły w II kwartale 571 mln zł, co oznaczało spadek o 23 proc. kdk i 20 proc. rdr. Bank podał, że wpływ na poziom kosztów w II kwartale miał brak kosztów składki na fundusz restrukturyzacji BFG, realizacja synergii kosztowych z połączenia z Core RBPL i podjęcie działań oszczędnościowych.

Pozytywny wpływ na wynik banku miały zdarzenia jednorazowe o wartości 45 mln zł, na które złożyła się wycena akcji i udziałów w spółkach infrastrukturalnych BIK oraz KIR. Zysk powiększył także wynik na działalności inwestycyjnej, w wysokości ponad 41 mln zł (korzystna sprzedaż papierów wartościowych z portfela inwestycyjnego).

Bank podał, że wpływ pandemii na działalność biznesową był szczególnie widoczny w kwietniu i maju, natomiast czerwiec przyniósł już odbicie sprzedaży i pierwsze optymistyczne sygnały zwiększonej aktywności klientów. (PAP Biznes)

seb/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki