REKLAMA
WAŻNE

Po dwóch dniach zwyżek ropa w USA w dół. Rosną obawy o nasilanie pandemii

2021-04-08 08:15
publikacja
2021-04-08 08:15
fot. Maksim Safaniuk / Shutterstock

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w USA spadają, po dwóch sesjach zwyżek. Na rynkach rosną obawy o nasilanie się pandemii COVID-19, m.in. w Kanadzie i Indiach, gdy tymczasem OPEC+ przygotowuje się do dodatkowych dostaw ropy na globalne rynki paliw - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 59,44 USD, niżej o 0,59 proc.

Ropa Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 62,85 USD za baryłkę, niżej o 0,49 proc.

Inwestorzy obawiają się skutków rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19 w wielu regionach na świecie, co może negatywnie wpłynąć na popyt na paliwa.

W Indiach w ciągu ostatnich dwóch miesięcy dzienna liczba nowych zakażeń koronawirusem wzrosła 13-krotnie.

Ostatniej doby odnotowano rekordowe ponad 115 tys. nowych przypadków, a w związku z COVID-19 zmarło 630 osób.

Rosną naciski na rząd Indii, który waha się przed wprowadzeniem ogólnopaństwowego lockdownu. W kraju wiele regionów boryka się z niedoborem szczepionek na COVID-19.

Z kolei w Kanadzie w najbardziej zaludnionej prowincji Ontario ogłoszono stan wyjątkowy w związku z pandemią koronawirusa. Potrwa on 4 tygodnie w związku z nową, bardziej niebezpieczną falą zachorowań.

Tymczasem kraje OPEC+ przygotowują się do wprowadzenia na rynki w nadchodzących miesiącach większej ilości ropy. Na rynki może powrócić ponad 2 mln baryłek ropy dziennie.

A w USA maleją zapasy ropy - w ubiegłym tygodniu spadły one o 3,52 mln baryłek do 498,3 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Zapasy benzyny wzrosły jednak w tym czasie o 4,04 mln baryłek do 234,6 mln baryłek, a rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 1,452 mln baryłek 145,5 mln baryłek - wynika z danych DoE.

"W perspektywie krótkoterminowej prawdopodobnie ceny ropy będą pod presją, ponieważ obawy związane z odradzaniem się Covid-19 nie znikną w najbliższym czasie" - ocenia Will Sungchil Yun, starszy analityk ds. rynków towarowych w VI Investment Corp.

aj/ asa/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki