REKLAMA

Płatność gotówką nie zawsze i nie wszędzie. Szykują się zmiany w przepisach

2022-08-17 13:20, akt.2022-08-18 16:04
publikacja
2022-08-17 13:20
aktualizacja
2022-08-18 16:04
Płatność gotówką nie zawsze i nie wszędzie. Szykują się zmiany w przepisach
Płatność gotówką nie zawsze i nie wszędzie. Szykują się zmiany w przepisach
fot. Kamil Zajaczkowski / / Shutterstock

Od 1 stycznia 2024 r. będzie trudniej płacić gotówką. Pojawią się ograniczenia kwotowe dla konsumentów, a obecne limity dla przedsiębiorców zostaną obniżone. Miały wejść w życie już od przyszłego roku, ale zdecydowano się wydłużyć vacatio legis.

Polacy chętnie korzystaj ze zdobyczy technologii, również w zakresie bankowości i finansów. Karty debetowe i kredytowe nie są nam obce, podobnie jak przelewy Blikiem. Na co dzień bezproblemu korzystamy z cyfrowego pieniądza, zapominając coraz częściej o gotówce. Nadchodzą jednak ważne zmiany.

Zmiany dla konsumentów

1 stycznia 2024 roku w ustawie o prawach konsumenta pojawi się nowy zapis. W transakcjach konsument – przedsiębiorca płatność gotówką będzie możliwa jedynie do kwoty 20 tys. zł.

„Konsument jest obowiązany do dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego, jeżeli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 20 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji” – czytamy w ustawie.

Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców taka ingerencja w zasady wolnego rynku jest „zbyt daleko idąca”.

Jeszcze do niedawna przepisy miały wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 r.

Zmiany dla biznesu

Biznes już kilka lat temu musiał się przyzwyczaić do ograniczeń w płatnościach gotówkowych. Firmy pomiędzy sobą dotychczas w gotówce mogły się rozliczać do kwoty 15 tys. zł. Od 2024 roku się to zmieni i granicą płatności gotówką będzie 8 000 zł.

„Ustanowienie tak niskiego limitu również należy ocenić negatywnie” – uważa ZPP. „To sami właściciele i pracownicy firm powinni decydować o tym, jakie formy zapłaty będą przyjmowane w danym podmiocie. Naturalnym trendem jest rozwój płatności bezgotówkowych, które są coraz popularniejsze i pożądane. Warto wspomnieć o tym, że Polska jest jednym z najbardziej rozwiniętych krajów Europy pod względem korzystania z nowoczesnych technologii przy płatnościach bezgotówkowych” – podał ZPP.

Przepisy odłożone jednak o rok

Rozwiązania ograniczające obrót gotówką między przedsiębiorcą a konsumentem do kwoty 20 tys. zł i między przedsiębiorcami do 8 tys. zł nie wejdą w życie od stycznia przyszłego roku; to dobra wiadomość dla wszystkich, którzy kochają wolność - powiedział w czwartek wiceszef MS Marcin Warchoł.

Podczas konferencji prasowej w czwartek wiceminister Warchoł zwrócił uwagę, że zgodnie z podpisaną w poniedziałek przez prezydenta nowelizacją ustawy o kredycie hipotecznym od przyszłego roku nie zaczną obowiązywać proponowane przepisy zabraniające konsumentom płatności gotówkowych w transakcjach z przedsiębiorcami przekraczającymi 20 tys. zł. i wprowadzające limit w transakcjach między przedsiębiorcami do 8 tys. zł.

Podpisana w poniedziałek przez prezydenta nowelizacja ustawy o kredycie hipotecznym wydłuża vacatio legis ww. przepisów. Przepisy te pierwotnie miały wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. – obecna ustawa zakłada zaś ich wejście w życie z dniem 1 stycznia 2024 r.

Gotówka rządowi nie jest na rękę

Polacy coraz częściej płacą kartami, a dzięki technologii NFC coraz popularniejszej w smartfonach śmiało możemy wyjść z domu bez portfela. 

Z badań wynika, że 47,3 proc. Polaków woli przy płatnościach wykorzystywać instrumenty bezgotówkowe. Ale blisko 1/3 (32,6 proc.) zdecydowanie woli gotówkę, szczególnie wśród osób powyżej 55. roku życia. Mimo to popularność gotówki słabnie z roku na rok. Jeszcze w 2015 r. 53 proc. Polaków płaciło za zakupy gotówką. Dla porównania w Europie odsetek osób deklarujących, iż chętniej płacą gotówką, waha się od 9 proc. we Francji do 48 proc. na Cyprze. 

Przypomnijmy tutaj, że od 1 lipca br. fiskus może zajrzeć na dowolne konto bankowe, praktycznie "bez żadnego trybu". Na mocy nowego brzmienia bank jest zobowiązany do udzielania informacji naczelnikowi urzędu skarbowego na temat „posiadanych lub współposiadanych rachunków bankowych lub posiadanych pełnomocnictw do dysponowania rachunkami bankowymi, liczby tych rachunków lub pełnomocnictw, obrotów i stanów tych rachunków, z podaniem wpływów, obciążeń rachunków i ich tytułów oraz odpowiednio ich nadawców i odbiorców”.

Źródło:
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (40)

dodaj komentarz
pippin
To nie cyfrowy pieniadz patałachy.
arzab
To, że " blisko 1/3 (32,6 proc.) zdecydowanie woli gotówkę, szczególnie wśród osób powyżej 55. roku życia " oznacza też iż pozostałe 2/3 są ekonomicznymi kamikaze ! Gały im się otworzą jak im jednym kliknięciem władcy zablokują dostęp do ich kasy ( tak jak np. parę lat temu w Grecji czy na Cyprze ) ! Ci starsi już tematu To, że " blisko 1/3 (32,6 proc.) zdecydowanie woli gotówkę, szczególnie wśród osób powyżej 55. roku życia " oznacza też iż pozostałe 2/3 są ekonomicznymi kamikaze ! Gały im się otworzą jak im jednym kliknięciem władcy zablokują dostęp do ich kasy ( tak jak np. parę lat temu w Grecji czy na Cyprze ) ! Ci starsi już tematu liznęli, młodsi wolą się uczyć na błędach .Szkoda, że na swoich a nie na cudzych.
A swoją drogą, aby było uczciwie, to trzeba będzie zmienić wszystkie banknoty w Polsce gdyż będą zawierały kłamliwą informację o tym że, są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Będą, ale do kwoty 8 czy 20 tyś zł, powyżej to tylko makulatura !
tytus22
Bo trzeba płacić pół na pół i gotówką i cyfrowo i będzie git .
taki-ktos-jak-ja
Bandyci. Zabierają ludziom wolność pod różnymi pretekstami. A to pandemia z d**y a to wojna a to to a to śmo. A lud śpi. pobudka będzie bolesna. W obozie koncentracyjnym bez drutów.
carlito1
To jest tak zwana Wolność tyle, że w wydaniu NWO, Oczywiście kolejne ograniczenia i zabierania swobody jest podyktowane jedynie najwyższą troską o samych uciskanych.....
aszkenazyjski
Jestem nieuleczalnym antykomunistom, jednak żyłem w tamtych
czasach i gotówka mogłeś płacić bez ograniczeń.

(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
innowierca
przy szalejacej inflacji, to limit powinien byc zwiekszany raczej :) - dalej, to nie dajmy sie nabierac, ze cos ludzie wybieraja ( preferuja) - bo trendy sa stwarzane i wdrazane, a Polacy sa jednymi z najchetniej korzystajacych z platnosci bezgotowkowych, co nie przeszkadza Polakom, byc rownoczesnie na ostatnim (lub przed :) miejscu,przy szalejacej inflacji, to limit powinien byc zwiekszany raczej :) - dalej, to nie dajmy sie nabierac, ze cos ludzie wybieraja ( preferuja) - bo trendy sa stwarzane i wdrazane, a Polacy sa jednymi z najchetniej korzystajacych z platnosci bezgotowkowych, co nie przeszkadza Polakom, byc rownoczesnie na ostatnim (lub przed :) miejscu, jezeli chodzi o swiadomosc finansowa wsrod krajow EU. Wracajac do wdrazania, to dlaczego w markecie instaluje sie 2 samoobslugowe kasy przyjmujace gotowke i karte i 6 kas - no cash :) :) i widac jak ktos, kto chcial zaplacic gotowka w automatycznej kasie, wybiera karte, bo do 2 "automatow" jest kolejka he he - tak powstaja statystyki..... i preferencje he he.
aszkenazyjski
Bardzo słuszne spostrzeżenie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki