REKLAMA

Naczelnicy urzędów skarbowych uzyskują wgląd do danych o rachunkach bankowych

2022-07-01 06:22
publikacja
2022-07-01 06:22
Naczelnicy urzędów skarbowych uzyskują wgląd do danych o rachunkach bankowych
Naczelnicy urzędów skarbowych uzyskują wgląd do danych o rachunkach bankowych
fot. slawomir.gawryluk / / Shutterstock

Od piątku, 1 lipca, w życie wchodzi zmiana w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej, na mocy której naczelnicy urzędów skarbowych będą mogli uzyskać dostęp do danych o rachunkach bankowych podatników.

Od piątku, 1 lipca, w życie wchodzi zmiana w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej. Chodzi o nowe brzmienie art. 48 tej ustawy. Na mocy nowego brzmienia bank jest zobowiązany do udzielania informacji naczelnikowi urzędu skarbowego na temat „posiadanych lub współposiadanych rachunków bankowych lub posiadanych pełnomocnictw do dysponowania rachunkami bankowymi, liczby tych rachunków lub pełnomocnictw, obrotów i stanów tych rachunków, z podaniem wpływów, obciążeń rachunków i ich tytułów oraz odpowiednio ich nadawców i odbiorców”.

Wcześniej, przed zmianą, prawo do wnioskowania o taką informację mieli Szef Krajowej Administracji Skarbowej oraz naczelnik urzędu celno-skarbowego.

„Celem zmiany jest ujednolicenie oraz doprecyzowanie uprawnień KAS w zakresie dostępu do informacji bankowych w przypadku, gdy organy KAS prowadzą postępowanie przygotowawcze w sprawie karnej skarbowej” – podało Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniu przesłanym PAP.

Zgodnie z nowymi przepisami, wniosek o dostęp do informacji o rachunkach bankowych – który musi zostać sporządzony na piśmie – można złożyć jedynie w przypadku osoby, firmy lub instytucji, w stosunku do której wszczęte zostało postępowanie przygotowawcze lub czynności wyjaśniające „w sprawie o przestępstwa lub wykroczenia oraz przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe”.

„Naczelnik urzędu skarbowego może prowadzić równolegle i niezależnie dwa postępowania: kontrolne lub podatkowe oraz postępowanie przygotowawcze w sprawie karnej skarbowej. Dlatego uzasadnione jest rozszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do uzyskania informacji bankowych o naczelnika urzędu skarbowego prowadzącego postępowanie przygotowawcze” – wskazało MF.

Resort zwrócił uwagę, że organy KAS prowadzą takie postępowanie przygotowawcze jedynie w przypadku uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego i co ważne, po formalnym wszczęciu postępowania przygotowawczego.

„Podkreślamy, że zmieniony przepis ustawy nie może być stosowany bez uzasadnionej przyczyny i bez powiązania z popełnionymi czynami, stanowiącymi przedmiot postępowania przygotowawczego prowadzonego w sprawie osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa. Podatnicy nie muszą się obawiać nadużywania tego uprawnienia przez naczelników urzędów skarbowych, bowiem nie stwierdzono jego nadużywania wcześniej przez inne organy KAS” – stwierdził resort finansów i przypomniał, że uzyskiwane z banków dane są chronione tajemnicą skarbową. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (43)

dodaj komentarz
prawnuk
Nie mam nic przeciwko. Pod JEDNYM warunkiem. 3 miesiące po takim sprawdzeniu otrzymam stosowną informacje; taki i taki naczelnik (funkcja, nie czlowiek), z takich i takich powodów - zaglądal mi na konto
_xyz
Niedługo księża uzyskają przywilej inwigilacji pod naszymi kołdrami jak tak dalej pójdzie.
vskritsk
US może w dowolnej chwili zająć dowolną kwotę z każdego rachunku bez żadnego postępowania albo decyzji sądu.
vskritsk odpowiada karbinadel
Urząd Skarbowy oczywiście
obiektywny_komentator odpowiada karbinadel
Dobre :)
franek_bez_franka2
W myśl nowej zasady nie masz nic i będziesz szczęśliwy. Nie trzymaj na widoku gotówki szczególnie przed skarbówką.
katzpodola
Czy dotyczy to również żydów czy tylko Polaków?
zoomek
Najsztub jako Żyd może nawet rozjechać goja na przejsciu dla pieszych. Składy sędziowskie to chyba jakieś rady kahalne.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki