REKLAMA

Plaga fałszywych inwestycji. KNF ostrzega

2022-02-18 12:46
publikacja
2022-02-18 12:46

Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy Zespół CSIRT KNF zgłosił ponad 3,4 tys. reklam, zamieszczonych w mediach społecznościowych, zachęcających do fałszywych inwestycji – poinformowała KNF.

Plaga fałszywych inwestycji. KNF ostrzega
Plaga fałszywych inwestycji. KNF ostrzega
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Komisja Nadzoru Finansowego w piątkowym komunikacie podała, że oszustwa inwestycyjne należą do najczęstszych ataków, wymierzonych w osoby zainteresowane usługami oferowanymi na rynku finansowym. W ostatnim czasie coraz więcej jest oszustw, dotyczących kryptowalut lub inwestowania na rynku Forex.

„Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy Zespół CSIRT KNF zgłosił 3424 reklam, zamieszczonych w mediach społecznościowych, zachęcających do +Fałszywych inwestycji+” – podano w komunikacie nadzoru.

Z danych zaprezentowanych przez KNF wynika, że w 62 proc. fałszywych reklam tworzonych przez oszustów wykorzystywało wizerunek PKN Orlen.

„We wskazanym okresie, największą liczbę oszustw inwestycyjnych, jaką odnotował zespół CSIRT KNF, to wykorzystanie wizerunku spółki Orlen. Przestępcy dosyć często podszywali się również pod przedsiębiorstwo Tesla. Spora część dotyczyła także spółek tj. CD-Projekt, Lotos czy PGE. Najmniejszy odsetek stanowiły zaś przestępstwa, w których cyberprzestępcy posługiwali się znakiem towarowym KGHM, Nvidia, Avast, PGNiG czy innych spółek energetycznych” – stwierdzono w raporcie nadzoru.

KNF wskazała, że schemat działania oszustów jest zazwyczaj bardzo podobny. Przestępcy wykorzystują media społecznościowe do reklamowania fałszywych inwestycji. Zwykle obiecują w nich wysokie zyski bez ryzyka utraty pieniędzy i zachęcają do pobrania konkretnej aplikacji, rzekomo umożliwiającej zainwestowanie pieniędzy.

„Po rejestracji, z użytkownikiem kontaktuje się konsultant oferujący pomoc w przejściu całego procesu. W kolejnym etapie ofiara uzyskuje dostęp do fałszywej platformy inwestycyjnej, na którą może wpłacić środki. Po ich wpłaceniu oszuści, wykorzystując socjotechnikę, nakłaniają poszkodowanego do kolejnych wpłat” – stwierdzono w komunikacie KNF.

Dodano w nim, że w późniejszym etapie ofiara zwykle jest proszona o zainstalowanie programu do obsługi zdalnej, co umożliwia przestępcom przechwycenie danych dostępowych do bankowości elektronicznej. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
efg
Miejsce takich oszustów jest w dole z niegaszonym wapnem. Bez wyjątków, kula wtyk głowy i do piachu śmieci .
szprotkafinansjery
Dalej trzymajcie stopy 7% poniżej inflacji, rezerwę obowiązkową na dnie, i dziwcie się że cwaniacy naciągają ludzi na lewe inwestycje...
bankierkomentuje
ostatnio kontaktowalem sie z Microsoftem w sprawie aktywacji softa i co pan z Indii mi proponowal: zdalny pulpit :) bo on szybko mi przeprowadzi aktywacje. Nie nalegal jak odmowilem i powiedzialem ze wykonam to co on mi powie aby produkt aktywowac. Zajelo to raptem 5 min dluzej niz zrobilby to on sam (musialem posprawdzac nr do aktywacji ostatnio kontaktowalem sie z Microsoftem w sprawie aktywacji softa i co pan z Indii mi proponowal: zdalny pulpit :) bo on szybko mi przeprowadzi aktywacje. Nie nalegal jak odmowilem i powiedzialem ze wykonam to co on mi powie aby produkt aktywowac. Zajelo to raptem 5 min dluzej niz zrobilby to on sam (musialem posprawdzac nr do aktywacji i wpisac reczenie z klawiatury). Przy okazji kolega moglby mi jeszcze jakiegos wira wprowadzic lub skopiowac twardy dysk. ZERO zdalnych pulpitow.

@MarekSiudaj mega kozak z RP :)
s3kawka
No to po co był ten cały cyrk?
Żeby wyjść na niepoważnych tchórzy, skompromitowanych nieudacznikow?
Ludzie tyłkami śmieją się z takich rzeczy , że pisowców
--__hubert__---__--__--__--__-
Ja proponuję inwestycje w Polske NASA podbijemy kosmos ! Prosimy o wpłaty :)
anszej_juda
ostrzegam przed: CPK, polskimi elektrowniani jądrowymi

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki