REKLAMA

Płaca minimalna w krajach UE. Jak wypada Polska? [Wykres dnia]

2022-01-28 12:00
publikacja
2022-01-28 12:00

Płaca minimalna obowiązuje w 21 spośród 27 krajów Unii Europejskiej. Najwyższa jest w Luksemburgu, a najniższa - w Bułgarii. Od 2022 r. najniższe wynagrodzenie zdecydowanie podniesiono w kilku państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Jak na tym tle wypada Polska?

Płaca minimalna w krajach UE. Jak wypada Polska? [Wykres dnia]
Płaca minimalna w krajach UE. Jak wypada Polska? [Wykres dnia]
fot. Hyejin Kang / / Shutterstock

Z zestawienia przygotowanego przez Eurostat wynika, że pensja minimalna funkcjonuje na poziomie ogólnokrajowym we wszystkich państwach UE poza: Danią, Włochami, Austrią, Finlandią, Szwecją i Cyprem. Ten ostatni przymierza się jednak do jej wprowadzenia.

W pozostałych krajach wysokość płacy minimalnej waha się od równowartości 332 euro miesięcznie w Bułgarii do 2257 euro w Luksemburgu. W Polsce wynosi ona 3010 zł brutto, czyli po przeliczeniu w dniu 1 stycznia: blisko 655 euro. Sytuuje to nasz kraj na 13. miejscu w UE, pomiędzy: Litwą (730 euro) i Estonią (654 euro).

Bankier.pl na podstawie danych Eurostatu

W porównaniu do stanu sprzed roku kilka krajów zdecydowanie podniosło płacę minimalną. Węgrzy zwiększyli ją o blisko jedną czwartą - do 200 tys. forintów (ok. 2500 zł), Rumuni - o prawie 15 proc. - do 2550 lei (ok. 2350 zł). O ponad 10 proc. poszły w górę najniższe wynagrodzenia na Litwie, w Estonii i Chorwacji. Na szóstym miejscu pod względem dynamiki znalazła się Polska (7,5 proc. w PLN i 6,6 proc. w euro). Realny wzrost wynagrodzeń - nie tylko minimalnych - hamuje najwyższa od dekad inflacja, przekraczająca już w krajach bałtyckich 10 proc. Na pozostawienie "minimalnej" bez zmian zdecydowały się władze tylko dwóch krajów - Bułgarii i Łotwy, wynika z zestawienia Eurostatu. W tym pierwszym państwie trwają jednak negocjacje dotyczące podwyżki najniższego wynagrodzenia.

Eurostat analizuje również wysokość pensji minimalnej w kontekście siły nabywczej pieniądza. W tym zestawieniu Polska znajduje się już w pierwszej dziesiątce wspólnoty, wyprzedzając choćby Grecję, Portugalię czy Litwę, i zajmuje drugie miejsce wśród krajów "nowej Unii" (po Słowenii).

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Z kolei zestawienia przygotowanego przez OECD wynika, że Polska plasuje się w czołówce państw UE pod względem relacji płacy minimalnej do średniego wynagrodzenia. Nieznacznie wyższy wynik od Polski (45 proc.) miały w 2020 r. tylko Francja i Słowenia (49 proc.) oraz Portugalia i Hiszpania (46 proc.). Z kolei z danych polskich wynika, że w 2020 r. płaca minimalna (2600 zł) stanowiła ponad 50 proc. średniego wynagrodzenia (5167,47 zł). W ubiegłym roku stosunek mógł nieco spaść, ponieważ płace rosły szybciej niż pensja minimalna.

Analizując powyższe kwoty, warto pamiętać, że są to płace brutto, a kraje różnie opodatkowują zarobki, m.in. te najniższe. Osoba zarabiająca w Polsce 3010 zł brutto otrzymuje na rękę nieco ponad 2360 zł, natomiast pracodawca faktycznie płaci przeszło 3600 zł - wynika z obliczeń wykonanych w kalkulatorze płacowym Bankier.pl. Klin podatkowy rzędu 35 proc. (szczególnie) w przypadku minimalnego wynagrodzenia zachęca do obchodzenia państwowych regulacji. Dlatego w wielu firmach część wynagrodzenia wypłacana jest "pod stołem", a faktyczne zarobki pracowników są wyższe, niż wskazują statystyki GUS.

O teoretycznych i praktycznych kontrowersjach związanych z płacą minimalną (wraz z listą argumentów za i przeciw) pisał Michał Żuławiński w artykule „Płaca minimalna, kontrowersje maksymalne”.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (96)

dodaj komentarz
jacek-19
Powiedzmy sobie szczere masz zawod, masz wyksztalcenie lepsze gorsze ale potrafisz dobrze pracowac to co mnie interesuje minimalna krajowa (Niemcy, Polska czy gdzie indziej) ? Idac do "roboty" mowisz co umiesz i co potrafisz robic. Przez miesiac, trzy mozesz miec nizsze pobory, ale potem musi byc to co ciebie zadawala, Powiedzmy sobie szczere masz zawod, masz wyksztalcenie lepsze gorsze ale potrafisz dobrze pracowac to co mnie interesuje minimalna krajowa (Niemcy, Polska czy gdzie indziej) ? Idac do "roboty" mowisz co umiesz i co potrafisz robic. Przez miesiac, trzy mozesz miec nizsze pobory, ale potem musi byc to co ciebie zadawala, a potem tyle ile jestes wart dla firmy zebys u nich pracowal.
Minimalna krajowa ?
bha
W filozoficznej teorii może? na rynku bez zachłanności bez umiaru pewnie tak. Niestety na dominującym już od lat rynku wyzysku i żerowania najtaniej się tylko da i uda na pracy ludzkiej innych można pomarzyć, a nóż się spełni garstce % choć to też jedną wielka w bardzo wielu, wielu etc. przypadkach?????.
bha
Aha zapomniałem jeszcze dodać może coś w tym jest prawdy, lecz ze świecą trzeba by na rynku dodatkowo tego długo szukać, a i tak????? do końca na kogo i na co się trafi i czy nie będą to szaro-czarne, stresujące, toksyczne barwy .
jas2
Jeśli naprawdę coś umiesz to inni pracują u ciebie.
bha odpowiada jas2
Co za Krótkowidzące myślenie odwracające kota ogonem. Każdy co ktoś naprawdę umie powinien w miarę godnie zarobić bez względu gdzie pracuje człeku.A to że się ktoś ma firmę to nie świadczy jeszcze że oprócz formalnej biurokracji jej założenia coś naprawdę wielkiego umie. Założyć firmę to nie problem i to bez tzw. Twojego naprawdę Co za Krótkowidzące myślenie odwracające kota ogonem. Każdy co ktoś naprawdę umie powinien w miarę godnie zarobić bez względu gdzie pracuje człeku.A to że się ktoś ma firmę to nie świadczy jeszcze że oprócz formalnej biurokracji jej założenia coś naprawdę wielkiego umie. Założyć firmę to nie problem i to bez tzw. Twojego naprawdę coś niby umienia.
bha odpowiada jas2
I na koniec jeszcze jedno jakby tak faktycznie według Twojego toku myślenia coś wielu niby wielkiego umiało - to w pierwszym roku po założeniu wielu, wielu firm ponad 80 % z nich by nie upadało na rynku !!! Lepiej się najpierw zastanowić niż jakieś wygodne pisać dyrdymały.
konik_garbusek
W Szwajcarii NIE MA płacy minimalnej, ale uwaga - najnizsza wypłata to ok 4000 CHF, czyli 4500 USD. No jak to mozliwe, jak? Ulala, no jak?
bha
Średnia cena wynajmu kawalerki w Szwajcarii, na podstawie średniej cen z całego kraju to około 8000-9000 zł reszta też pewnie nie jest zbyt tania do tzw. godnego życia. Wszędzie jest dobrze z reguły..... gdzie nas nie ma.
konik_garbusek odpowiada bha
Nieprawda, za kawalerkę ok 35 metrów w Genewie czy Zurychu, najdrozszych miastach placisz ok 1200-1500 CHF max (1500 to juz bedzie wypas) czyli jakies 6000 zł na polskie zł. Mozna znaleźć taniej, nawet poniezej 1000, ale trzeba mieć wejścia w agencji (ogromna wiekszosc mieszkan wynajmowana jest przez agencje, wlasciciela mało kto Nieprawda, za kawalerkę ok 35 metrów w Genewie czy Zurychu, najdrozszych miastach placisz ok 1200-1500 CHF max (1500 to juz bedzie wypas) czyli jakies 6000 zł na polskie zł. Mozna znaleźć taniej, nawet poniezej 1000, ale trzeba mieć wejścia w agencji (ogromna wiekszosc mieszkan wynajmowana jest przez agencje, wlasciciela mało kto widzi). Wiem, bo mieszkam w jednym z tych miast (nie, nie chwalę się , po prostu realia). Najgorsza placa tutaj, nawet w sklepie, zapewnia zycie na 2-3 wyzszy poziomie niz w Polsce. Mowie to Bez nadymania sie, kocham Polskę, ale prawda jest taka, ze w Polsce po prostu zycie to walka. A w Szw. nie.
bha odpowiada konik_garbusek
Wszędzie jak się wytrwale poszuka to zawsze można znależć coś tańszego.Tyle że zależy wszystko od metraża, danego gustu, potrzeb, bliskości do pracy itd.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki