REKLAMA

"Płać albo sprawa trafi do sądu". Nie klikaj

2019-11-15 22:34
publikacja
2019-11-15 22:34

Przybywa zgłoszeń od osób, które padły ofiarą próby wyłudzenia pieniędzy. Sugerowano im, że posiadają nieduże, nieuregulowane zadłużenie i jeśli nie dokonają płatności, sprawa trafi do sądu. Żeby się uwiarygodnić, złodzieje podszywają się pod komorników.

O rosnącej liczbie niepokojących zgłoszeń poinformowała Krajowa Rada Komornicza, pod którą podszywają się oszuści. KRK pokazała nawet, jak wyglądają SMS-y rozsyłane do osób, które próbuje się przekonać, że posiadają dług wymagający szybkiego uregulowania. Jeśli tego nie zrobią, nadawcy wiadomości - czyli rzekomi komornicy - grożą skierowaniem sprawy do sądu.

To nie pierwszy raz, gdy oszuści podszywają się pod komorników

"Krajowa rada komornicza informuje o Twoim zadluzeniu w kwocie 5,31 PLN. Prosimy o natychmiastowa splate lub sprawa trafi do sadu https://koomornik24.com..." [pisownia oryginalna] - to przykład treści wiadomości rozsyłanych przez oszustów.

W wiadomościach pada informacja o konieczności wręcz natychmiastowego uiszczenia brakującej kwoty. Żeby przyspieszyć przelew, oszuści podsuwają ofiarom link mający prowadzić do strony umożliwiającej dokonanie płatności. Takie byty, często wzorowane na stronach obsługujących szybkie płatności internetowe, nie mają nic wspólnego z właściwymi operatorami przelewów. Wprowadzenie na ich stronie danych logowania do banku może skończyć się utratą tak dostępu do swojego rachunku, jak i zgromadzonych na koncie środków pieniężnych.

Krajowa Rada Komornicza, której nazwy używają oszuści w celu uwiarygodnienia rozsyłanych SMS-ów, przypomina, że nie jest organem egzekucyjnym (jest nim komornik sądowy) i nie zajmuje się wysyłką powiadomień o konieczności uiszczenia brakującej zapłaty. Komornicy zachęcają, by podobne przypadki niezwłocznie zgłaszać organom ścigania.

Tak w tym, jak i w wielu innych przypadkach, pojawiają się symptomy, które powinny wzbudzić podejrzliwość u świadomego odbiorcy takiej wiadomości. Przykładowo - w treści SMS-a pojawia się wiele błędów językowych i brak polskich znaków. Sztuczki złodziei opisujemy w artykule "Ich bezczelność, wasze pieniądze. Oszuści zbroją się na 2019 rok".

MW

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
bolekilolek
siedzą za biurkami nic nie robią służby co w dzisiejszy czasach w 5 minut powinni namierzyć i zlikwidować delikwentów , ale po co łatwiej stać z radarem i złapać za przekroczenie prędkości o 10 km lub prokuratorzy są zajęci czytaniem FB

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki