Pierwsza dama straci nawet 400 zł emerytury

Pierwsza dama nie może pracować, nie ma więc własnego dochodu i opłacanych składek. W przyszłości dostanie więc niższą emeryturę. Po jednej kadencji prezydenckiej może stracić nawet 400 zł miesięcznie - informuje czwartkowy "Super Express".

Pierwsza dama straci 400 zł emerytury
Pierwsza dama straci 400 zł emerytury (fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

Jak czytamy w artykule - niedawno opinię publiczną zszokowała informacja, że Agata Duda tęskni za dawną pracą i w wolnym czasie jako wolontariuszka uczy niemieckiego. "SE" przypomina, że pierwsza dama przed zamieszkaniem w Pałacu Prezydenckim przez 20 lat pracowała jako nauczycielka tego języka, a co najmniej pięcioletnia kadencja jej męża na stanowisku prezydenta to znaczna przerwa w jej życiu zawodowym.

Agata Duda jako nauczyciel dyplomowany zarabiałaby ok. 4 tys. zł. Według ekspertów jej emerytura będzie niższa o ok. 400 zł., świadczenie wyniesie ok. 1900 zł miesięcznie - podaje "SE".

Ekspert ds. emerytalnych Jeremi Mordasewicz tłumaczy w rozmowie z "SE", że "pięć lat bez dochodu i bez składek odprowadzanych do ZUS-u to ogromny ubytek kapitału emerytalnego, zwłaszcza dla kobiety". "Pani prezydentowa Agata Duda po jednej kadencji spędzonej w Pałacu Prezydenckim, przechodząc na emeryturę w wieku 60 lat, będzie miała niewiele ponad 30 lat pracy, a przed sobą statystycznie ok. 25 lat życia na emeryturze" - wyjaśnił Mordasewicz. Zaznaczył, że "ważne jest także to, że ten wyłom nastąpił mniej więcej w połowie życia zawodowego". "Gdyby pracowała i odprowadzała składki, byłyby one przez więcej lat waloryzowane" - dodał.

tnt/ pat/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 jendreka

Ta pani ma w dupie emeryturę. Ją i siebie z nawiązką utrzyma prezydent na swojej żałosne emeryturze.

! Odpowiedz
38 27 search

Cos za cos, przez 5 lat nic nie robienia i zycia na koszt podatnika chce jeszcze extra emerytury.
voyage nikomu nie potrzebne i sluzace po australii , nowej zelandi czy radosnie pomachiwania konczynami gornymi do ludzi co wolaja konstytucja.
Inne pierwsze damy sie nie uzalaja, poza tym Jedrkowi co lamie konstytucje i tak bedzie odebrana emerytura, czego dla dobra ojczyzny mu zycze. II sort

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz