REKLAMA

Pielgrzymujący do Mekki zabierają ze sobą dolary

2019-08-08 18:25
publikacja
2019-08-08 18:25

Co drugi muzułmanin uczestniczący w tym roku w pielgrzymce do Mekki zaopatruje się przed wyruszeniem w amerykańskie dolary, nie mają one bowiem wad niestabilnych walut krajów arabskich i są łatwo wymienialne. Są też częściej używane w transakcjach niż euro.

/ fot. Ahmed Jadallah / Reuters

Co roku około dwóch milionów wiernych z całego świata odbywa podróż do najświętszego dla muzułmanów miasta, do którego każdy wyznawca islamu powinien odbyć pielgrzymkę co najmniej raz w życiu, jeśli pozwalają mu na to warunki materialne i zdrowotne. Program pielgrzymki obejmuje udział w modłach i rytuałach religijnych w różnych świętych miejscach, m.in. na górze Arafat, ale wszystko to jest związane z wydatkami.

W Mekce działają 62 różne banki i kantory wymiany walut, z których pielgrzymi korzystają chętniej niż z wzrastającej w ostatnich latach liczby bankomatów.

"Większość pielgrzymów stara się nie płacić kartami kredytowymi, aby uniknąć kosztów bankowych, lecz woli używać gotówki" - wyjaśnia dziennikarzom przedstawiciel unii kantorów wymiany walut w Mekce, Adel al-Maltani. "Arabia Saudyjska stosuje stały kurs wymiany dolara amerykańskiego. Wynosi on 3,75 saudyjskiego riala za dolara, co eliminuje element ryzyka przy wymianie. Tymczasem kursy pozostałych walut ulegają zmianom" - dodaje al-Maltani.

Dolar jest walutą 50 proc. transakcji dewizowych w Arabii Saudyjskiej. Druga najmocniejsza waluta, którą zabierają ze sobą pielgrzymi, to euro. Za jej pomocą dokonuje się 20 proc transakcji. Brytyjskie funty używane są w przypadku 5 proc. transakcji. Saudyjskie kantory wymieniają, aczkolwiek mniej chętnie, również inne waluty. Jedyną której przyjmowania kategorycznie odmawiają w związku z obowiązującą w Arabii Saudyjskiej polityką i przepisami jest izraelski szekel.

"Rządowa blokada dotyczy tylko tej waluty, podczas gdy chodzi o inne - decyzja należy do właściciela kantoru" - wyjaśnia al-Maltani.

Większość z nich nie przyjmuje walut krajów pogrążonych w konfliktach, takich jak Libia, Syria i Jemen, a także walut "mało znanych", jak na przykład nigeryjskiej nairy czy wietnamskiego donga.

W ciągu każdego z pięciu dni trwania pielgrzymki transakcje, których dokonują saudyjskie kantory wymiany sięgają zazwyczaj 80 milionów riali, to jest nieco ponad 21 milionów dolarów.

Według saudyjskiego rządu, w roku ubiegłym w pielgrzymkach do Mekki wzięło udział 2,3 miliona muzułmanów z całego świata. (PAP)

ik/ bjn/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki