REKLAMA
WAŻNE

Piechociński: potrzebujemy wykształconych kadr dla polskiej gospodarki

2015-05-06 13:39
publikacja
2015-05-06 13:39
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Konkurencyjność i innowacyjność gospodarki zależy w dużej mierze od kwalifikacji kadr, ich wiedzy i doświadczenia. Potrzebujemy dobrze wykształconych kadr - mówił wicepremier J. Piechociński podczas konferencji Przygotowywanie wykwalifikowanych kadr dla gospodarki.

"W ostatnim czasie obserwujemy powrót do szkolnictwa zawodowego. To bardzo dobry znak, ale należy pamiętać, że to proces, który wymaga wsparcia na każdym możliwym poziomie: rządowym, regionalnym i lokalnym" dodał. Spotkanie zorganizowane zostało przez Związek Rzemiosła Polskiego oraz Ministerstwo Gospodarki.

Wicepremier Piechociński podkreślił, że Ministerstwo Gospodarki kładzie szczególny nacisk na rozwój systemu dualnego. Dzięki temu uczniowie mogą odbywać zajęcia teoretyczne w szkołach, natomiast praktykę w konkretnych zakładach pracy. "Podzielając przekonanie, iż najbardziej skutecznym sposobem edukacji zawodowej młodzieży jest łączenie teorii ze zdobywaniem przez uczniów praktycznych umiejętności na rzeczywistych stanowiskach pracy w nowoczesnych firmach, zobowiązaliśmy zarządzających specjalnymi strefami ekonomicznymi do zachęcanie firm strefowych do tworzenia miejsc praktyk i staży dla uczniów oraz uruchamianie klas patronackich" powiedział.

Szef resortu gospodarki przypomniał, że z inicjatywy zarządów specjalnych stref ekonomicznych tworzone są również klastry edukacyjne, które skupiają firmy, szkoły zawodowe oraz starostwa powiatowe, a także inne podmioty zainteresowane rozwojem kształcenia zawodowego takie, jak izby rzemieślnicze i kuratoria oświaty. Dodał, że ma nadzieję, iż proces rozwoju szkolnictwa zawodowego będzie przyspieszał, a dzięki współpracy nauki i biznesu uda się przygotować i wykształcić kadry na przyszłość.

Podczas konferencji Piechociński oraz prezes Jerzy Bartnik podpisali deklarację o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego między Ministerstwem Gospodarki a Związkiem Rzemiosła Polskiego. Ponadto 27 przedstawicieli Izb Rzemieślniczych z całego kraju odznaczono Odznaką Honorową za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej za działania na rzecz edukacji zawodowej. (PAP)

luo/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
~Lopez
Wykształcone kadry kojarzą mi się z magistrami i inżynierami, tymczasem Piechociński mówił o szkołach zawodowych. Czyli jednak chodzi o niewolników, którzy za czapke drobnych buble będą produkować na akord. A jednak Piechociński dalej chce z Chińczykami konkurować. Życzę powodzenia.
~vfg
niestety edukacja publiczna to dno ... więc co ten człowiek piep..y ??? jak zwykle zabierają się do sprawy od du..y strony ... najpierw poprawcie poziom w podstawówkach, a potem wyżej ... a nie odwrotnie ...
~olo
izby, klastry, starostwa, związki, kuratoria ... no jak tak wielu "ekspertów" zabrało się za rozwiązywanie tego problemu to na pewno specjalistów nie przybędzie ... gamonie bohatersko walczą z problemem, który sami stworzyli ... ha ha ha ... "eksperci" od siedmiu boleści ...
~bolo
panie chłopie: kto potrzebuje? pracodawcy do tyrania przy maszynie za 1500 zł ... to niech sobie jadą na białoruś, czy ukrainę i tam szukają ...
~ddd
zdaje się, że na "zielonej wyspie" zaczyna brakować niewolników ... płaćcie godziwe pieniądze to się specjaliści znajdą gamonie ...
~Lopez
Właśnie chciałem spytać w komentarzu kto tym wykształconym kadrom zapłaci jak się należy.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki