REKLAMA

PiS zapowiada zmiany w prawie dot. internetu. "Wolność słowa musi być zagwarantowana"

2021-01-12 06:38
publikacja
2021-01-12 06:38
fot. cottonbro / Pexels

Minister w KPRM Adam Andruszkiewicz zapowiada, że jeszcze w I kwartale tego roku gotowe mają być propozycje zmian w prawie dot. internetu. Wydarzenia w USA były dla nas sygnałem, którego nie można ignorować. Wolność słowa musi być w Polsce zagwarantowana - mówi Andruszkiewicz w wywiadzie dla "ND".

Andruszkiewicz ocenia, że blokada kont ustępującego prezydenta USA Donalda Trumpa m.in. na Facebooku i Twitterze to "posunięcie, którego nie można akceptować". "Technologiczni giganci ewidentnie przekroczyli granicę, która została ustalona w momencie, gdy społeczność międzynarodowa umówiła się, że staje po stronie demokracji i że zapewnia każdej jednostce wolność" - dodaje b. wiceminister cyfryzacji w rozmowie, która ukazała się we wtorkowym "Naszym Dzienniku".

Jego zdaniem, w takich sprawach potrzebne są rozwiązania międzynarodowe i krajowe. "Musi powstać nowa ustawa. Trzeba stworzyć ramy prawne, w których giganci technologiczni będą musieli się poruszać. Kluczowa sprawa to ochrona danych wrażliwych użytkowników platform. Pobierane powinny być tylko te, które są konieczne" - podkreśla obecny minister w kancelarii premiera.

Jak dodaje, rząd chce także, aby użytkownicy mieli "jak najwygodniejszą możliwość odwoływania się od decyzji administratorów serwisów". "Platformy nie mogą też unikać kontaktu ze swoimi użytkownikami. Mogę zapewnić, że te wszystkie sprawy będą uporządkowane jeszcze w tym roku. Wydarzenia w Stanach Zjednoczonych były dla nas sygnałem, którego nie można ignorować. Wolność słowa musi być w Polsce zagwarantowana" - przekonuje Andruszkiewicz.

Zapewnia, że prace w tej sprawie są "intensywne i wchodzą w decydującą fazę". "Myślę, że jeszcze w I kwartale tego roku będziemy mogli przedstawić wnioski i propozycje do zmian w prawie. To realny termin" - ocenia b. wiceszef resortu cyfryzacji.

Jeśli chodzi o rozwiązania międzynarodowe, polityk przypomina, że w Unii Europejskiej toczą się obecnie prace nad Kodeksem usług cyfrowych. (PAP)

mkr/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (23)

dodaj komentarz
kowal737
Widzę, że tutaj to aż roi się od lewactwa i innych popaprańców...
Dla was wolność słowa to chyba zupełnie nic nie znaczy?
Zapatrzeni w te swoje cukrowe fejsy- pejsy.
Szkoda gadać
pancerowany
tzn że w trosce o obywatela przemycą coś o czym zucker bał się nawet pomyśleć.
znawca_wszystkiego
facebok drży ze strachu przed pisem.
endes
Narzekają psiocza napuszczają na tym forum dzieci III RP... a takiej wolności słowa jak teraz nie było nigdy wcześniej... oprócz takich zbędnych zupełnie fejsów srejsów i innych badziewi
iwonka50
Diabeł ubrał się w ornat i ogonem na mszę dzwoni.
niedorzeczny
Nasi "rządzący" groźnie kiwają palcem w bucie, ale jednocześnie mają swoje oficjalne konta na fejsbókach, tłiterach itp. i traktują je jako oficjalną drogę podawania komunikatów społeczeństwu.
5474n
>prace w tej sprawie są "intensywne i wchodzą w decydującą fazę"
Czyli cały czas nie wiemy jak napisać: "wolno obrażać wszystkich, poza nami", żeby brzmiało legitnie;)
pstrzezek
Zresztą PiS nawołujący do wolności słowa?! Czy w tej partii są limity hipokryzji??
endes
Th rzeczywiście chyba na marsie żyjesz...
pstrzezek
Tu nie chodzi o wolność słowa. Przestraszyli się że jak można uciszyć Parlera gdzie bryluje polskie Ordo Iuris i inni wybitni z prawej strony, to zaraz zacznie się czyszczenie w innych krajach. Nie ma nic złego w innych poglądach, nawet prawicowych, jeśli nie są używane do szerzenia nienawiści i głupoty.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki