REKLAMA

PiS szykuje kolejną odsłonę reformy wymiaru sprawiedliwości. Zmiany będą radykalne

2020-09-08 06:57
publikacja
2020-09-08 06:57
fot. Mateusz Wlodarczyk / FORUM

Z niemal 100 sędziów w Sądzie Najwyższym ma pozostać 20–30. Reszta przejdzie w stan spoczynku. Rządzące ugrupowanie szykuje kolejną odsłonę reformy wymiaru sprawiedliwości - czytamy we wtorek w "Rzeczpospolitej".

Jak ustaliła nieoficjalnie „Rz”, będą zmiany zarówno w Sądzie Najwyższym (SN), jak i sądach powszechnych i administracyjnych. Najbardziej radykalne mają dotknąć SN: według informatorów gazety zamiast 97 sędziów (na 125 etatów) pozostać ma ich elitarna 20, może 30-osobowa grupa. Reszta przejdzie w stan spoczynku z powodu reorganizacji.

Według dziennika, dotychczasowe izby SN mają być też łączone. Izba Dyscyplinarna, do której funkcjonowania ogromne zastrzeżenia ma Trybunał Sprawiedliwości UE, może zostać połączona z Izbą Karną – ta nie budzi żadnych wątpliwości. Izba Cywilna miałaby zostać połączona z Izbą Pracy.

W sądach powszechnych - pisze "Rz" - ma zniknąć nadmiar osób funkcyjnych – dziś to 4 tys. na 10 tys. etatów sędziowskich. Niektórzy sędziowie pełnią nawet dwie funkcje. A to oznacza nie tylko podwójne dodatki, ale też bardzo ograniczony czas na pracę orzeczniczą.

Zreformowany ma też zostać status sędziów. "Pracujemy nad zmianą, dzięki której sędziowie sądu powszechnego i administracyjnego, Sądu Najwyższego oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego będą mieli jednolitą pozycję ustrojową, niezależnie od instancji, w której orzekają" – zapowiedziała wiceminister sprawiedliwości Anna Dalkowska. Jej resort chce także ograniczenia liczby spraw wpływających do sądów. Dziś jest ich rocznie ponad 16 mln.

Słysząc o zmianach w SN, sędzia Bartłomiej Przymusiński ze stowarzyszenia sędziów Iustitia powiedział gazecie, że nie ma wątpliwości, iż chodzi o zrobienie z SN kalki obecnego Trybunału Konstytucyjnego, który akceptuje wszelkie decyzje władzy.(PAP)

kmz/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (6)

dodaj komentarz
pstrzezek
Powtarzam usunięty właśnie wpis (bo nie był po linii bankiera)
Zatem zostaną najbardziej wierni klakierzy, wiec zapomnijcie o rozliczeniu afer po wyborach. Kolejny resort który działa wspaniale ale mimo to wymaga gruntownej reformy. Bareja w pełnej krasie
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
karbinadel
Skoro wróciliśmy do wytęsknionego ideału, i znów wszystkie decyzje zapadają w w Biurze Politycznym KC partii, to po co w ogóle jakieś sądy, trybunały, sejm, senat czy rząd?
ekwador15
stworzyli nowe pseudo izby i teraz będą je mieszać z tymi starymi aby rozwodnić wątpliwości i podnieść znaczenie sedziów SN wybranych przez nową upolitycznioną KRS. kończy się panstwo prawa, zaczyna się panstwo pis.
zbyszekplonsk
Pfff... Stan spoczynku. Czyli teraz im będą płacić tyle samo za nic nie robienie.
niedowiary
Nie prościej, żeby był tylko jeden Naczelny Sędzia w SN, jak Duduś np. Po co to aż 20-30 !
A jak jednemu coś odbije i będzie miał odmienne zdanie ?? Nie wolno mieć odmiennego zdania.

Powiązane: Burzliwe prace nad przepisami o sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki