PiS chce złagodzić FATCA

Rzecznik praw obywatelskich zainspirował obecny rząd. Ministerstwo Finansów chce zrezygnować z sankcji wprowadzonych przez poprzedników - podaje "Puls Biznesu".

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar
Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar (fot. Grazyna Myslinska / FORUM)

„(…) zaproponuję wprowadzenie zmiany w art. 19 ust 5. ustawy FATCA zmierzającej do wykreślenia rygoru odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Zmianą zostanie objęty również art. 4 ustawy FATCA, w którego ust 4. przewidziano podobny rygor dla oświadczeń wymaganych na potrzeby procedur sprawdzających w załączniku I do umowy FATCA” — czytamy w datowanym na 21 września 2016 r. liście Wiesława Janczyka, wiceministra finansów, do Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich.

Na początku sierpnia 2016 r. Adam Bodnar zwrócił się do Pawła Szałamachy, ówczesnego ministra finansów, o zajęcie stanowiska w sprawie zmian przepisów wykonawczych do umowy FATCA. Wskazał, że zobowiązują one do składania oświadczeń pod rygorem odpowiedzialności karnej „w sytuacji, w której pojęcia użyte w treści oświadczenia nie są wyjaśnione i uregulowane w aktach prawa powszechnie obowiązującego”. Według rzecznika, art. 19 ustawy implementującej FATCA może być niezgodny z konstytucją i konieczna jest zmiana przepisów tak, by osoba składająca oświadczenie „miała świadomość prawną treści składanego oświadczenia i potrafiła precyzyjnie stwierdzić spełnienie przesłanek uzasadniających posiadanie lub nie statusu rezydenta podatkowego USA”. „(…) nie podzielam wyrażonych w piśmie zarzutów co do niezgodności art. 19 ustawy FATCA z wynikającą z art. 2 Konstytucji RP zasadą określoności przepisów prawa i przyzwoitej legislacji w zakresie, w jakim przepis ten nie precyzuje, jakie przesłanki przemawiają za posiadaniem statusu rezydenta podatkowego USA” — odparł ten zarzut wiceminister finansów w korespondencji zapowiadającej złagodzenie rygorów FATCA. O ewentualne problemy obwinia sektor finansowy. Więcej na stronach „Pulsu Biznesu”

Czym jest FATCA?

Polsko-amerykańska umowa dotycząca ujawniania przez obywateli Stanów Zjednoczonych zagranicznych aktywów do celów podatkowych (FATCA) zakłada, że Ministerstwo Finansów przekaże za ocean dane o właścicielach oszczędności w polskich instytucjach finansowych, będących amerykańskimi rezydentami podatkowymi. Sektor finansowy zbiera oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej. Ci, którzy ich nie złożą, nie mogą otworzyć nowego rachunku w banku, biurze maklerskim czy rejestru TFI. Oświadczenia mają jednak złożyć także ci, którzy otworzyli rachunki od 1 lipca 2014 r. do 30 listopada 2015 r. FATCA powinna wtedy obowiązywać, ale nie obowiązywała z powodu opóźnień legislacyjnych. Jeśli klienci z tego okresu nie złożą oświadczeń, to ich rachunki zostaną zablokowane

Kamil Kosiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~BearG

W końcu zorientowali się że to całe FATCA to nie jest taka prosta rzecz. Ja na przykład płacę część podatku w USA ale... nie podchodzę pod żadne paragrafy mówiące o tym czy jestem "US person". Bo się okazuje że można zarabiać, płacić podatki, a jednocześnie nie być nigdzie zatrudnionym, zarejestrowanym nawet jako płatnik podatku itd. Wbrew pozorom są takie sytuacje międzynarodowe. I co na to mędrcy prawnicy? Bank nie wie, skarbówka nie wie, strona amerykańska też nie wie i co ja mam zrobić. Nie pasujesz do szablonu i pozamiatane.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 1 ~Real_1984

Czy nie pora na unijny system płatniczy?

! Odpowiedz
12 14 ~123

Polsko-amerykańska umowa dotycząca ujawniania przez obywateli Stanów Zjednoczonych zagranicznych aktywów do celów podatkowych (FATCA) - to nie jest FATCA. To jest IGA. FATCA to ustawa amerykańska. Gratuluję merytorycznego zbadania tematu.

! Odpowiedz
8 3 ~zez

pedant się znalazł - no i co z tego ze to nie FATCA skoro wynika bezpośrednio z FATCA. Przepisy wykonawcze do ustawy to też nie ustawa ale bez ustawy nie miałby racji bytu. Taka jest właśnie ralacja między FATCA i IGA.

! Odpowiedz
11 8 ~123 odpowiada ~zez

IGA nie wynika bezpośrednio, ani nawet pośrednio z FATCA. Ani z pierwotnej uchwały kongresu, ani z final lex. Precyzyjność i merytoryczność, to nie pedantyzm. Artykuł ma budować wiedzę i rzetelny dziennikarz jest precyzyjny, a nie robi na odwal i takie skróty myślowe jak wskazany przez Ciebie.

! Odpowiedz
7 1 ~zez odpowiada ~123

masz wyjątkową bezczelność, żeby nazywać białe czarnym a czarne białym.

! Odpowiedz
0 3 ~123 odpowiada ~zez

A tak konkretniej? Bez arogancji i inwektyw tym razem?

! Odpowiedz
12 7 ~Ja

Oswiadczenie FATCA wymagane jest też w pozostałych krajach, nie tylko u nas.

! Odpowiedz
2 6 ~zez

w Chinach też? W Argentynie też? W Rosji też?

! Odpowiedz
15 1 ~123 odpowiada ~zez

Tak.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne