REKLAMA

PiG chce przygotować z Amerykanami raport nt. gazu zamkniętego

2012-05-24 16:29
publikacja
2012-05-24 16:29

24.05. Warszawa (PAP) - Państwowy Instytut Geologiczny wraz z amerykańską służbą geologiczną chce przygotować raport nt. polskich zasobów tzw. gazu zamkniętego, zgromadzonego w izolowanych porach skalnych - poinformował PAP dyrektor Państwowego Instytut Geologicznego Jerzy Nawrocki.

Jak zaznaczył Nawrocki, PIG jeszcze nie podjął oficjalnych rozmów w tej sprawie z amerykańską służbą geologiczną. "Jest aktualnie w Polsce zastępca kierownika departamentu związanego z bezpieczeństwem geologicznym amerykańskiej służb geologicznej Douglas Duncan. Chcemy z nim rozmawiać na temat dalszej współpracy w dziedzinie oceny potencjału tight gasu. Jest otwarty na współpracę" - zaznaczył. Dodał, że chciałby, żeby porozumienie ws. raportu zostało zawarte jeszcze w tym roku.

Gaz łupkowy nie jest jedynym niekonwencjonalnym źródłem gazu w Polsce. Złoża niekonwencjonalne występują też w innych typach skał - w formie gazu zamkniętego oraz jako metan w pokładach węgla. Tight gas może występować np. w piaskowcach, zamknięty w tzw. pustkach. W marcu br. przedstawiciele resortu środowiska i Państwowego Instytutu Geologicznego zaprezentowali raport nt. szacunków gazu łupkowego w Polsce. Powstał on we współpracy z amerykańską służbą geologiczną (United States Geological Survey - USGS). PIG chce, żeby powstał podobny - dotyczących szacunków gazu zamkniętego i metanu pokładów węgla.

Jak powiedział Nawrocki, najbardziej perspektywiczne regiony występowania gazu zamkniętego to Wielkopolska i obszar południowo-zachodniej Polski. "Są to obszary, gdzie mamy warstwy piaskowca, czerwonego spągowca. Te skały mają 240-250 mln lat. W nich są również zasoby gazu konwencjonalnego. Natomiast pewne fragmenty tych skał są tak zwarte, że nie można ich wydobywać w sposób konwencjonalny. Wiemy, że tam jest również tight gas" - powiedział.

Zaznaczył, że drugim obszarem występowania gazu zamkniętego są polskie zagłębia węglowe. "Jest duże prawdopodobieństwo, że mamy gaz zamknięty również na obszarze zagłębi węglowych, zwłaszcza Górnego Śląska" - powiedział. Dodał, że tym pokładom towarzyszą też zasoby metanu pokładów węgla.

Gaz łupkowy i zamknięty wydobywa się metodą szczelinowania hydraulicznego. Polega ona na wpompowywaniu pod ziemię mieszanki wody, piasku i chemikaliów, która, powodując pęknięcia w skałach, wypycha gaz do góry.

W ostatnich latach Ministerstwo Środowiska wydało ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego w Polsce, m.in. firmom: Exxon Mobil, Chevron, Marathon, ConocoPhillips, Talisman Energy, PGNiG, Lotos i Orlen Upstream.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ponad 50 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych. W Polsce pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w Markowoli na Lubelszczyźnie, a kanadyjska firma Lane Energy - w Łebieniu na Pomorzu. Planowane są prace w kolejnych miejscach - głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny.

Łukasz Osiński(PAP)

luo/ drag/ mow/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gaz łupkowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki